Jak działa wyłącznik różnicowoprądowy?

Jak działa wyłącznik różnicowoprądowy?

Jak działa wyłącznik różnicowoprądowy?
Jak zaplanować i na co zwrócić uwagę przy wyborze gniazd elektrycznych?
3 czerwca 2019

Jak działa wyłącznik różnicowoprądowy?

Jak działa wyłącznik różnicowoprądowy?

akademia astat jaskiewicz

Co to jest wyłącznik różnicowoprądowy?

Potocznie różnicówka lub z języka angielskiego RCD jest to elektryczne urządzenie zabezpieczające, służące do ochrony ludzi przed porażeniem prądem przy dotyku bezpośrednim i pośrednim, a także zmniejsza skutki uszkodzenia podłączonych do danej instalacji urządzeń oraz ogranicza możliwość wystąpienia pożaru.

Zasada działania wyłącznika różnicowoprądowego.

Rozłącza zabezpieczony obwód elektryczny po wykryciu, gdy suma geometryczna prądów wpływających i wypływających z niego nie jest równa zero. Powstaje wówczas prąd różnicowy lub inaczej upływowy.

Budowa wyłącznika różnicowoprądowego.

  1. zestyki torów prądowych z dźwignią załączającą urządzenie
  2. wyzwalacz, którym jest najczęściej przekaźnik spolaryzowany
  3. przekładnik Ferrantiego przez który przeprowadzone są przewody fazowe i przewód neutralny
  4. obwód testowania umożliwiający sprawdzenie wyłącznika

Rodzaje wyłączników różnicowoprądowych.

Rozróżniamy podział ze względu na prąd zadziałania: wysokoczułe 500mA. Kolejnym podziałem jest wykrywanie rodzaju prądów upływu: AC — prąd przemienny sinusoidalny, A — prąd przemienny sinusoidalny, prąd sinusoidalny wyprostowany jednopołówkowo i impulsowy, B — tak jak typ A z tym że dodatkowo prąd stały. Ostatni podział ze względu na wbudowane zabezpieczenie nadprądowe: RCCB – bez wbudowanego zabezpieczenia, RCBO – ze wbudowanym zabezpieczeniem

Zastosowania wyłączników różnicowoprądowych.

Jako dodatkowa ochrona obok „samoczynnego wyłączenia zasilania”, które działa przy bezpośrednim zwarciu faza-obudowa. Stosuje się w układach sieci TN-S, TN-C-S, TT oraz rzadko IT.

Przekaźniki/wyłączniki różnicowoprądowe Circutor

Z portfolio produktów hiszpańskiego producenta Circutor możemy wyróżnić wyłączniki różnicowoprądowe, które są podzielone na dwie grupy. Pierwszą z nich są to urządzenia, które służą do monitorowania wystąpienia prądu upływowego. Natomiast do drugiej grupy zaliczamy urządzenia posiadające możliwość samoczynnego ponownego załączenia w momencie ustąpienia w obwodzie prądu różnicowego.

Z przodujących produktów, które zaliczamy do pierwszego podziału to 1 modułowy przekaźnik RG1M. Posiada diody LED, za pomocą których ma możliwość sygnalizacji swojego stanu. Do wyboru mamy rozwiązania na znamionowy prąd różnicowy o wartości 30mA lub 300mA.

Wyróżniającym się przekaźnikiem z tej grupy produktów to na pewno przekaźnik RGU-2. Jego obudowa obejmująca 2 moduły DIN zawiera wyświetlacz LCD, pasek diodowy, który pokazuje wizualnie procentową wartość prądu upływu. Mamy możliwość zaprogramowania znamionowego prądu różnicowego oraz czasu zadziałania.

Praktycznie identycznym rozwiązaniem do RGU-2 jest przekaźnik RGU-10 oraz CBS-4 (realizujący w sobie 4 przekaźniki RGU-10). Ich obudowy są szersze od RGU-2 i mają wymiar 3 modułów DIN. Przekaźniki RGU-10 oraz CBS-4 w czasie normalnej pracy mają ekran LCD podświetlony na zielono, a w trakcie przekroczenia progu zadziałania nastawionego prądu upływowego zmienia kolor na czerwony. Jeden i drugi ma opcjonalnie moduł komunikacji RS-485 Modbus/RTU.

Ostatnim modelem z tej grupy przekaźników wartym uwagi jest przekaźnik WRU-10, realizujący funkcje przekaźnika RGU-10, z tym, co go wyróżnia to wbudowany przekładnik o średnicy 28 mm.

Powyższe przekaźniki są klasy A, jedyny wyjątek to przekaźnik RGU-10B, który jest klasy B. Wszystkie z nich współpracują z przekładnikami typu WGC. Poza RG1M posiadają dwa niezależne programowalne wyjścia (główne i alarmu wstępnego).

Z drugiej grupy urządzeń wyróżniającym się wyłącznikiem różnicowoprądowym klasy A jest model REC-3. Montuje się go jak zwykły wyłącznik, z tym że nie ma potrzeby wykonywania wewnętrznych połączeń między jego napędem silnikowym a częścią różnicowoprądową. W zależności od modelu występuje w wersji 2 lub 4 biegunowej na 30mA, lub 300mA. Po zadziałaniu wyłącznik podejmuje 3 próby samoczynnego ponownego załączenia w zaprogramowanych na stałe odstępach czasowych. Ponownie załącza się jedynie wtedy, gdy zniknęła przyczyna powodująca zadziałanie zabezpieczenia.

Podobnie jak w grupie pierwszej również występują modele RGU-10 oraz WRU-10, z tym że mają w kodzie końcówkę MT. Współpracują one z automatycznym wyłącznikiem z napędem silnikowym RECmaxMP. W połączeniu tego wyłącznika z jednym z przekaźników mamy pełne zabezpieczenie różnicowoprądowe, które ma funkcję samoczynnego ponownego załączania. Jest ono bardziej rozbudowane niż w wyłączniku REC-3. Mamy możliwość wyboru jednego z kilku programów, według którego ma działać zabezpieczenie. Wyłącznik RECmaxMP ma dodatkowe zabezpieczenie nadprądowe do wyboru o charakterystyce C lub D. Gdyby była potrzeba realizowania tylko samego zabezpieczenia nadprądowego z samoczynnym ponownym załączaniem producent przewidział taką wersję w postaci modelu RECmaxP.

Grupę drugą zamyka przekaźnik RECmax-LPd. Jest to połączenie funkcji przekaźnika RGU-10MT z wyłącznikiem RECmaxMP w jedno zabezpieczenie. Niestety nie posiada on możliwości komunikacji po RS-485 Modbus/RTU. Do tego celu producent nie tak dawno opracował przekaźnik RECmax-CVM, który ma dodatkowo wbudowany analizator sieci. Umożliwia on monitorowanie do 19 parametrów elektrycznych. Pomiar odbywa się za pomocą zewnętrznego przekładnika prądowego znajdującego się w zestawie.

Jak działa wyłącznik różnicowoprądowy?

RECmax-LPd

Jak działa wyłącznik różnicowoprądowy?

RECmax-CVM

Przykład zastosowania

Sebastian Jaśkiewicz

Autor artykułu

Zapytaj o produkt

Napisz wiadomość

61 840 47 36

Oceń ten artykuł

Rodzaje, budowa oraz zastosowanie.