Złącza hermetyczne (złącza szczelne) – cechy, budowa, zastosowanie.

Złącza hermetyczne (złącza szczelne) – cechy, budowa, zastosowanie.

Złącza hermetyczne (złącza szczelne) – cechy, budowa, zastosowanie.

b1

Złącza hermetyczne (złącza szczelne) – cechy, budowa, zastosowanie.

Czym są? Jakie mają zastosowanie? Jaki mają stopień szczelności?

Złącza hermetyczne (szczelne) - cechy podstawowe.

Złącza hermetyczne (szczelne) pozwalają połączyć przewody na małych przestrzeniach z zachowaniem wysokiego stopnia ochrony IP. Zapewniają szybkie połączenie ze względu na prostą konstrukcję i małą liczbę elementów. Ważną cechą jest możliwość ponownego połączenia i modyfikacji bez uszkodzenia złącza lub przewodów jak to często bywa w złączach zalewanych żywicą. Możliwość skontrolowania połączenia jest bardzo ważne z punktu eksploatacji i bezpieczeństwa. Wyeliminowano konieczność stosowania klejów uszczelniających lub żywicy.

 • Innowacja jest podstawową wartością zespołu Techno i integralną częścią jej rozwoju na wszystkich szczeblach przedsiębiorstwa. Pozwala to być ważnym graczem na nieustannie zmieniającym się rynku międzynarodowym. Wysokiej jakości materiały, a także innowacyjne i wydajne procesy formowania przekładają się na doskonałą funkcjonalność i niezawodność produktów dostarczanych dla klientów.

Złącza szczelne – budowa.

Złącza szczelne to rozwiązanie nowoczesne i bardzo precyzyjnie wykonane z najwyższej jakości materiałów. Metoda ta polega na formowaniu złącz szczelnych, dzięki metodzie bezpośredniego podwójnego wtryskiwania materiału termoplastycznego. Dzięki innowacyjnej technologii mocno zredukowano wymiary przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokiej jakości połączenia (maksymalnie do 6 żył).

Bardzo ciekawym elementem jest uszczelka, która w kilku seriach złącz hermetycznych, jest ich integralnym elementem. Nie można jej usunąć, nie zostanie zdeformowana w momencie mocnego skręcenia złącza hermetycznego. Gwarantuje trwałe połączenie i wodoszczelność, co zapobiega awariom instalacji, które narażone są na silny wpływ warunków atmosferycznych. Materiał, z którego wykonane są złącza szczelne to w większości poliamid w klasie palności UL94 V0/V2 (f1). Mogą być stosowane w instalacjach podziemnych, producent gwarantuje 10 lat niezawodnego działania, co zostało potwierdzone testami. Dodatkowo złącza szczelne Techno można stosować na zewnątrz. Złącza szczelne zostały przetestowane zgodnie z normą EN60079-0 i mają potwierdzoną odporność na promieniowanie UV. Metoda polega na eksponowaniu próbki na światło (ISO 4892-2) przez czas 1000 godzin.

Złącza hermetyczne Techno – jaki mają stopień szczelności?

Standardowo w większości złącz szczelnych to IP68 lub IP69k. IP68 informuje, że złącza hermetyczne zapełniają ochronę przed pyłem (6) i ochronę przed skutkami ciągłego zanurzenia w wodzie (8). Ewentualnie ochrona przed wysokim ciśnieniem wody podczas czyszczenia strumieniowego/parowego (9k).

Technologia xDRY / Bariera antykondensacyjna

Złącza szczelne xDRY zapobiegają kondensacji pary wodnej, która w określonych warunkach może przepływać przez przewód i przechodzić przez złącze hermetyczne do podłączonego urządzenia. Specjalna bariera antykondensacyjna chroni urządzenie podłączone do złącza szczelnego.

Techno zniweluje problem kondensacji poprzez izolowane i uszczelnione złącze hermetyczne, dzięki czemu ochrona części elektrycznych i elektronicznych jest całkowicie zapewniona. W określonych warunkach środowiskowych może dojść do gromadzenia się wilgoci wewnątrz przewodu. Wilgoć po przewodzie może przenikać do podłączonych urządzeń, powodując nieprawidłowe działanie. Wentylacja i osuszanie elementów jest często niemożliwa, zwłaszcza gdy jest bezpośredni kontakt z wodą, zanieczyszczeniem lub miejscem o organicznej przestrzeni. W takim wypadku połączenie elektryczne powinno być specjalnie zabezpieczone dla zapewnienia niezawodności działania całego systemu.

Specjalna bariera antykondensacyjna xDRY chroni urządzenia zainstalowane w środowisku narażonym na kontakt z wodą czy wilgocią. Dodatkowo zjawisko to może pogłębiać szok termiczny połączeń elektrycznych, które pracują wewnątrz i na zewnątrz (efekt kondensacji). Wersje antykondensacyjne są dostępne dla serii TH391 i TH392.

Złącze szczelne Techno - podstawowe grupy złącz.

 • TEETUBE® - złącza szczelne z okrągłymi wkładkami połączeniowymi
 • TEEPLUG® - złącza szczelne rozłączne typu gniazdo-wtyk
 • TEEBOX® - obudowy szczelne z wkładkami połączeniowymi
 • TEEDRUM® - okrągłe wkładki połączeniowe
 • TEEBLOCK® - prostokątne wkładki połączeniowe
 • TEEGLAND® - innowacyjne dławnice kablowe IP68

Złącza hermetyczne - wybrane przykłady zastosowań:

 • Oświetlenie: dekoracyjne, ogrodów, uliczne, miejskie, ledowe, telebimy, tunele, fontanny, lotniska awaryjne,
 • Baseny, sauny, jacuzzi, myjnie, lakiernie
 • Infrastruktura
 • Instalacje budowlane
 • Przemysł
 • Zakłady produkcyjne
 • HVAC ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja
 • Transport, przewozy
 • Energia

Referencje

połączenia elektryczne znajdujące się w najbardziej wymagających warunkach

Tomasz Mejer

Autor artykułu

Zapytaj o produkt

Napisz wiadomość

61 849 80 47

Oceń ten artykuł

Czym są? Jakie mają zastosowanie? Jaki mają stopień szczelności?