Cyfryzacja sektora energetycznego

cyfryzacja

Camille Bauer wprowadza kolejny poziom wydajności urządzeń CENTRAX CU3000 i CU5000 w dziedzinie automatyki energetycznej, a więc również w kontekście cyfryzacji. Oprócz wersji “BASIC” dostępna jest również wersja “ADVANCED”. Jako urządzenie 2-IN-1, CENTRAX łączy w sobie funkcjonalność wysoce precyzyjnego urządzenia pomiarowego do monitorowania wielkości elektrycznych z możliwościami swobodnie programowalnego sterownika PLC w jednej obudowie. Środowisko programistyczne CODESYS jest wykorzystywane do tworzenia aplikacji w automatyce przemysłowej zgodnie z normą IEC 61131-3.


Nowa funkcjonalność Master Modbus
W przypadku interfejsów RS-485 i Ethernet, CENTRAX może teraz również zapytywać i przetwarzać mierzone wartości lub informacje o statusie z dowolnego urządzenia Modbus. Zapytanie odbywa się poprzez Modbus/TCP lub Modbus/RTU. W tym celu dostępna jest obszerna biblioteka predefiniowanych urządzeń Modbus, co znacznie upraszcza integrację pożądanych informacji. Ponadto błędy definicji zapytań są z góry wykluczone.

Swobodny obraz Modbus
Dostępnych jest do 1 000 rejestrów umożliwiających użytkownikowi przedstawienie wartości pomiarowych i do 200 informacji o statusie (cewki). Użytkownik może w ten sposób dostarczać dane swojej aplikacji sterującej do systemów nadrzędnych wyższego poziomu (np. SCADA, system zarządzania danymi itp.), dzięki czemu jest niezwykle elastyczny.

schemat centrax
CENTRAX CU3000 lub CU5000 w przykładzie aplikacji sieciowej ze środowiskiem programistycznym CODESYS

Koszty i korzyści
Z punktu widzenia kosztów/korzyści oczywista jest korzyść wynikająca z dodatkowych funkcji wersji ADVANCED i istniejącego podejścia 2-IN-1. Integracja wysoce precyzyjnego przyrządu pomiarowego ze sterownikiem PLC w jednej obudowie zmniejsza wydatki na komponenty o 50%.
Jednocześnie zoptymalizowane zostają procesy skoncentrowane na zaopatrzeniu i logistyce.
Ponadto koszty planowania i wdrożenia wynikające z połączenia funkcjonalnego mają natychmiastowy pozytywny wpływ zarówno pod względem czasowym, jak i finansowym.
CENTRAX oferuje ekonomiczne i uniwersalne rozwiązania na wielu różnych poziomach cyfryzacji, takich jak automatyzacja lokalna (ręczne odzyskiwanie danych w razie potrzeby), monitoring zdalny (specyficzny, transmisja zredukowanego zestawu danych poprzez linię energetyczną, EDGE, GPRS itp.) lub sterowanie zdalne (sterowanie oparte na szerokopasmowej transmisji przez sieć LAN, LTE, światłowód itp.

Potencjalne zastosowania
CENTRAX jest stosowany wszędzie tam, gdzie mają być wykonywane dodatkowe aplikacje sterowania i regulacji w aspekcie precyzyjnego pomiaru. Np. w celu późniejszej cyfryzacji przełączników zaczepów, kontrolowanego monitorowania i sterowanie transformatorami w celu zabezpieczenia przed przeciążeniem, kontrola efektywnego obciążenia wind w celu optymalizacji wydajności, wyłączniki czasowe oświetlenia ulicznego itp.

Zapraszam do kontaktu

Marek Winiecki
tel.: 664 786 586
e-mail: m.winiecki@astat.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>