Maszyny pakujące

Maszyny pakujące

Produkty (wybierz na grafice lub z menu):

Artykuły dedykowane branży maszyn pakujących:

Maszyny pakujące

Jak prawidłowo dobrać system zawieszonego ramienia?

Szczegóły

Maszyny pakujące

Wygrodzenia bezpieczeństwa, jako zabezpieczenia obwodowe robotów przemysłowych

Szczegóły

Maszyny pakujące

Jakość energii elektrycznej w zakładzie przemysłowym i propozycja wykorzystania SVG

Szczegóły

Maszyny pakujące

Przyciski grzybkowe bezpieczeństwa

Szczegóły

Nadchodzące w lutym premiery artykułów dedykowanych branży maszyn pakujących:

Maszyny pakujące

Zastosowanie czujników w automatyce przemysłowej

Już dostępny!
Szczegóły

Maszyny pakujące

Generator statyczny SVG a tradycyjna bateria kondensatorów

Już dostępny!
Szczegóły

Transmisja sygnałów poprzez złącze obrotowe w maszynach produkcyjnych

Transmisja sygnałów poprzez złącze obrotowe w maszynach produkcyjnych

Już dostępny!
Szczegóły

Maszyny pakujące

Sterowanie i napędy rozwiązania dedykowane dla producentów maszyn pakujących

Już dostępny!
Szczegóły

PRODUCENCI MASZYN PAKUJĄCYCH

W 2021 roku firma ASTAT każdy miesiąc poświęca konkretnej branży. Luty jest dedykowany specjalnie dla firm produkujących maszyny pakujące.

We współczesnym świecie życie bez opakowań nie jest możliwe. Każdy produkt, niezależnie od branży, wymaga opakowania. Opakowanie wieńczy produkcję oraz spełnia funkcję nie tylko ochronną, ale też informacyjną i marketingową. Dzięki odpowiedniemu pakowaniu produktów łatwiej jest je magazynować, przewozić oraz kompletować zamówienia.

Gdzie są wykorzystywane urządzenia pakujące?

Rynek opakowań, a tym samym rynek maszyn pakujących jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi w przemyśle produkcyjnym, jest też jej integralną częścią. Ze względu na różnorodność produktów do pakowania producenci maszyn pakujących proponują coraz to nowe rozwiązania. Polskie firmy zatrudniają wysoko wykwalifikowanych specjalistów z zakresu projektowania, programowania, automatyki i mechaniki maszyn. Większość firm podchodzi bardzo elastycznie do indywidualnego dostosowania maszyn i linii pakujących do potrzeb klientów oraz specyfiki zakładu. Maszyny pakujące są wykorzystywane w wielu sektorach:

W procesie pakowania bardzo istotnymi czynnikami są: precyzja, automatyzacja i szybkość. Automatyzacja zapewnia jak najmniejszy kontakt pakowanych produktów z człowiekiem, co jest bardzo istotne w przemyśle farmaceutycznym oraz spożywczym. Automatyzacja powoduje też zwiększenie bezpieczeństwa pracowników i procesów produkcyjnych.

Bezpieczeństwo w trakcie procesu pakowania

Proces pakowania jest najczęściej bardzo dynamiczny i szybki, dlatego też ważne jest odpowiednie zabezpieczenie zarówno pracowników, jak i maszyn. Idealnym rozwiązaniem mogą być profesjonalne wygrodzenia maszyn marki Satech. Wygrodzenia maszyn są wykonane w systemie modułowym i składają się ze słupków, paneli oraz szeregu akcesoriów, dzięki temu można je dopasować do każdej maszyny i przestrzeni w zakładzie. Najczęściej wykorzystuje się panele z wypełnieniem z siatki, która jest tak zaprojektowana, by mogła być montowana blisko niebezpiecznej strefy pracy maszyny przy zachowaniu niezbędnych parametrów bezpieczeństwa. Optymalnym rozwiązaniem dla wygrodzeń bezpieczeństwa jest seria Basic. Odpowiednia wielkość oczek siatki wygrodzenia umożliwia bezproblemowe obserwowanie pracy maszyny lub linii pakującej.

Maszyny pakujące
Maszyny pakujące

Nieco innym rozwiązaniem zapewniającym kontrolę bezpieczeństwa i dostępu są kurtyny bezpieczeństwa marki Panasonic. Ich działanie opiera się na wiązkach światła, które przechodzą pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem. W momencie przerwania wiązki następuje wyłączenie maszyny. W zależności od modelu i potrzeb można wybrać różną rozdzielczość wiązek oraz zasięg i wysokość detekcji. Za ich pomocą można w prosty sposób wyznaczyć w zakładzie strefy, które mogą stanowić niebezpieczny obszar dla pracowników.

Rozwiązania dla producentów maszyn pakujących

Jednym z najbardziej wymagających, a jednocześnie najbardziej newralgicznych obszarów technologicznych są przewody poruszające się razem z napędem. Jest to technika bardzo często stosowana przy maszynach pakujących, ponieważ pakowanie wymaga manipulacji w różnych kierunkach. W takim przypadku doskonale sprawdzają się e-prowadniki marki Igus, które zapewniają bezpieczne prowadzenie przewodów w ruchu.

Kolejna istotną kwestią, o której trzeba pomyśleć przy budowaniu maszyny, także pakującej, jest bezpieczne wyprowadzenie przewodów elektrycznych z obudowy lub pulpitu sterowniczego. W tym celu można użyć dławnic kablowych firmy Agro, które charakteryzują się bardzo dużą różnorodnością i wysoką jakością zarówno wykonania, jak i materiału. Rozwiązania Agro są dostosowane także do aplikacji ruchomych, co jest ważne przy maszynach pakujących. Innym rozwiązaniem mogą być przepusty kablowe marki Icotek. Przepusty dzielone mogą służyć do przeprowadzania większej ilości przewodów, które są już wyposażone w odpowiednie końcówki i wtyczki, natomiast przepusty kablowe niedzielone bezpiecznie przeprowadzają przewody bez konektorów. Przepusty te można dowolnie konfigurować i dopasowywać do średnicy przewodu. Charakteryzują się one wysokim stopniem ochrony IP66, a nawet IP68.

Maszyny pakujące
Maszyny pakujące

Dobrym rozwiązaniem dla łączenia przewodów w środowisku produkcyjnym są też złącza i obudowy szczelne marki Techno. Doskonale nadają się do łączenia i prowadzenia przewodów elektrycznych w środowisku produkcyjnym, a dzięki wysokiemu stopniowi ochrony mogą być z powodzeniem stosowane w miejscach, gdzie występuje wilgoć np.: w przemyśle spożywczym, przy maszynach pakujących płyny. Także złącza przemysłowe Molex serii HDC idealnie nadają się do stosowania w maszynach pakujących. Cechuje je wysoka wytrzymałość i kompaktowe rozmiary. Są zabezpieczone przed przypadkowym rozłączeniem, ale mają też możliwość rozłączenia (serwis, inspekcja lub modyfikacja).

Nieodłącznym elementem maszyn pakujących są wszelkiego rodzaju obudowy, które zawierają całą aparaturę potrzebną do ich sterowania. Obudowy firmy ETA, które mamy w naszej ofercie w pełni zaspokoją nawet najbardziej wymagających, wykonane ze stali malowanej, nierdzewnej (304L i 316L) oraz aluminium. W asortymencie są też szafy i skrzynki sterownicze, a także obudowy do paneli operatorskich (np.: w owijarkach, etykieciarkach). Dodatkowo do obudów paneli operatorskich HMI jest dostępne też system zawieszonego ramienia, które odsuwa go od maszyny. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskuje się bezpieczny dostęp i kontrolę nad maszyną w ruchu. Idealnym, wygodnym i ergonomicznym rozwiązaniem sterowania maszyn pakujących są pulpity sterownicze. Pulpity sterownicze są tak skonstruowane, że mogą zawierać w sobie całą aparaturę i komponenty, a jednocześnie, dzięki powierzchni pulpitu, na której można umieścić przełączniki, kontrolery i wyświetlacze, można w prosty sposób sterować procesami maszyny pakującej. Zarówno w obudowach, jak i w pulpitach, do wygodnego mocowania urządzeń i komponentów służą szyny montażowe DIN firmy Profilati. Mogą być one dowolnie docinane na żądaną długość, w zależności od potrzeb. Dodatkowo, mamy w ofercie pełną gamę złączy śrubowych Cabur, dostępne w wielu rozmiarach, w różnych konfiguracjach. Złącza śrubowe mają wiele zastosowań (złącza bezpiecznikowe, ochronne, zasilające, sygnałowe itd.).

Maszyny pakujące
Maszyny pakujące

Jak już było nadmienione, proces pakowania jest bardzo szybki i precyzyjny. Dlatego też do jego sterowania muszą być wykorzystane niezawodne, trwałe i wysokiej jakości komponenty. W naszej ofercie mamy pełną gamę urządzeń renomowanej firmy Kubler, takie jak enkodery absolutne i inkrementalne oraz pierścienie ślizgowe. Cechuje je bardzo wysoka wytrzymałość, wysoka jakość i niezawodność. Mają one bardzo szerokie zastosowanie w maszynach pakujących. Te wytrzymałe elementy są montowane w owijarkach, paletyzatorach, maszynach rozlewniczych (karuzelach), zautomatyzowanych liniach pakujących i wielu innych.

Zróżnicowana specyfika branży pakowania sprawia, że oferta producentów maszyn pakujących musi uwzględniać wiele aspektów pakowania. Doskonałym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju czujniki pomiarowe, optyczne i pojemnościowe, których zastosowanie pozwala na wykrywaniu materiałów (także folii przezroczystych) i znaczników cięcia, wykrywaniu wysokości stosu. Czujniki pomiarowe marki Panasonic i AECO, które mamy w naszej ofercie, są kompaktowe, proste w programowaniu, dostępne w różnych wykonaniach oraz mają wszechstronne zastosowanie. Dla prostszych linii pakujących dobrym rozwiązaniem są wielofunkcyje liczniki impulsów serii Codix, które są bardzo wszechstronne w dostosowaniu do konkretnej potrzeby. Dodatkowo mają wysoki stopień ochrony IP65, co pozwala na ich montaż w problematycznych miejscach. Kolejnym elementem powszechnie stosowanym w maszynach pakujących jest przetwornik kąta obrotu marki Camille Bauer serii Kinax. To precyzyjne, dowolnie programowalne urządzenie zapewnia pomiar w całym zakresie kąta i jest nieocenione przy pomiarze przesunięcia ramienia maszyny pakującej.

Maszyny pakujące

Nowoczesne procesy pakowania to w większości procesy w pełni zautomatyzowane, dlatego też ich sterowanie jest kluczową kwestią. Dla pełnej synchronizacji konieczne jest zastosowanie profesjonalnych urządzeń. Idealnym rozwiązaniem mogą być bezszczotkowe serwonapędy firmy Panasonic. Są wydajne, energooszczędne i nadają się w szczególności do napędów taśmowych, ale też do stosowania w przemyśle spożywczym i włókienniczym. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest uzyskanie stałego momentu w pełnym zakresie prędkości, co jest tak istotne w maszynach pakujących. Kolejnym rozwiązaniem marki Panasonic są sterowniki PLC, które mogą za pomocą sieci Ethernet, komunikować się z różnymi typami urządzeń jednocześnie. Stosowane do sterowania maszynami i liniami pakującymi, charakteryzują się wydajnością, kompaktowymi wymiarami, a także prostym i szybkim programowaniem oraz instalacją. Zarówno sterowniki PLC, jak i serwonapędy pozwalają na pełną synchronizację pomiędzy osiami.

W automatycznym procesie pakowania niezwykle pomocne jest stosowanie paneli HMI. Panele HMI marki Proface pozwalają na kontrolę procesu pakowania i stanu maszyny oraz samo sterowanie. Można je dowolnie programować i dostosować do indywidualnych potrzeb. Dotykowe panele HMI są intuicyjne w obsłudze i zajmują niewiele miejsca. Ponadto panele marki Proface współpracują z większością urządzeń dostępnych na rynku.

Firmy projektujące i produkujące maszyny oraz linie pakujące znajdą w ofercie ASTAT wiele urządzeń i produktów, które spełnią ich wysokie wymagania dotyczące funkcjonalności i sprawności. W asortymencie mamy także:

  • łączniki krzywkowe oraz rozłączniki Giovenzana, kompaktowe urządzenia, które doskonale nadają się do sterowania procesami oraz włączania i rozłączania maszyn,
  • wyłączniki awaryjne w obudowie, które zabezpieczają proces pakowania,
  • kolumny sygnalizacyjne (Werma, Compro, Mucco), które mogą służyć do sygnalizacji stanu pracy maszyny lub procesu pakowania, mają modułową budowę i można je łatwo dostosować do linii pakującej lub maszyny,
  • peszle Interflex, dzięki którym można w prosty sposób prowadzić i zabezpieczyć przewody elektryczne zarówno w maszynie, jak i w jej pobliżu,
  • wentylatory Alfa Electric, o różnej mocy i wielkości, których zastosowanie pozwoli na utrzymanie odpowiedniej temperatury w maszynie lub pulpicie sterowniczym i zapobiegnie przegrzaniu urządzeń elektrycznych i elektronicznych,
  • znakowarka laserowa Panasonic, pracująca bez materiałów eksploatacyjnych, której dołączenie do linii pakującej może w znaczny sposób zwiększyć jej atrakcyjność,
  • kleje przemysłowe Kissling, stosowane do zabezpieczenia i uszczelniania gwintów, połączeń kołnierzowych oraz do mocowania współosiowego.
Maszyny pakujące Maszyny pakujące
Maszyny pakujące

Każdemu producentowi maszyn zależy na bezpieczeństwie i jakości produkowanych urządzeń. Dlatego też polecamy dedykowany tester bezpieczeństwa maszyn marki Gossen Metrawatt. Urządzenie to może być wykorzystywane do wszechstronnych testów i pomiarów bezpieczeństwa maszyn w zgodzie z normą EN60204 (norma maszynowa).

Astat jest też jedną z wiodących firm, które specjalizują się w dostarczaniu rozwiązań z dziedziny energetyki i pomiarów. W asortymencie posiadamy szereg produktów i urządzeń, które w efektywny sposób usprawniają procesy energetyczne w zakładach produkcyjnych. Począwszy od rozdziału energii elektrycznej (przekładniki z otwieranym rdzeniem, które pozwalają na prosty montaż nawet przy braku możliwości odłączenia obiektu), poprzez pomiary wielkości elektrycznych (liczniki i analizatory parametrów sieci) i pomiary jakości energii elektrycznej (przenośne i stacjonarne analizatory A.Eberle), po diagnozowanie problemów i ich rozwiązywanie (np.: filtry aktywne i pasywne Schaffner, kompensacja mocy biernej).

Oprócz urządzeń oferujemy też specjalistyczne usługi, które pomogą w optymalizacji kosztów. Naszym autorskim rozwiązaniem jest Strażnik Mocy Zamówionej, który za każdym razem jest indywidualnie dopasowany do specyfiki danego zakładu produkcyjnego. Pozwala na analizę zużycia energii elektrycznej i eliminację zbędnych kosztów. Kolejną naszą usługą jest System Monitoringu Mediów Produkcyjnych, za pomocą którego można kontrolować i analizować wszystkie media produkcyjne, a co za tym idzie zwiększyć efektywność energetyczną zakładu. Nasi specjaliści mogą też przygotować maszyny do pracy ze środowiskiem Przemysłu 4.0.

Nasze produkty i usługi mogą efektywnie przyczynić się do podniesienia jakości maszyn pakujących i do optymalizacji procesów pakowania, co pozwoli na:

W lutym przygotowaliśmy też szereg bezpłatnych webinariów skierowanych do specjalistów z branży producentów i projektantów maszyn pakujących. Nasi doradcy techniczni podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z różnych dziedzin.

Serdecznie zapraszamy!