Przegląd serii szaf sterowniczych

Szafy sterownicze - przegląd serii firmy ETA

Szafy stanowią osłonę dla szeregu, niejednokrotnie bardzo drogich i delikatnych, urządzeń. Są również miejscem, w którym ta różnego rodzaju aparatura zostaje zebrana i uporządkowana.

Ze względu na różnorodność aplikacji i środowisk, w których osprzęt ten musi funkcjonować, spotykamy na rynku mnóstwo rodzajów i serii obudów sterowniczych. Jak wśród nich wybrać ten właściwy produkt? Aby odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzyjmy się rozwiązaniom proponowanym przez włoską firmę ETA.

Podstawową serią tego producenta jest ENUX – szafa szeregowa. Standardowo sprzedawana w formie płaskich paczek (ang. „flat-pack”), co umożliwia stosowanie tych samych komponentów w wielu obudowach różnych wymiarów oraz ułatwia transport i przechowywanie, co jest szczególnie istotne, gdy projekt nie jest realizowany od razu po zakupie produktu. Dodatkowo ułatwia także wymianę poszczególnych części, gdy zachodzi taka potrzeba, np. podczas niespodziewanych zmian w projekcie.

Typowa szafa ze stali malowanej składa się z 9 części składowych:

  • EUTF, pakiet zawierający dach i modułową podłogę z przepustem gąbkowym,
  • EUPO / EUPV, drzwi pełne lub ze wstawką z pleksiglasu (na zapytanie także szkło hartowane) oraz 2 szt. wsporników pionowych,
  • EURE / EUPO / EUPV, panel tylny, drzwi pełne lub drzwi ze wstawką z plexiglasu oraz 2 szt. wsporników pionowych,
  • WTKB002, zestaw akcesoriów do mocowania płyty montażowej,
  • EUPA, płyta montażowa,
  • EUFI, panele boczne,
  • EUZEA, narożniki cokołu,
  • EUZET, 2 szt. paneli cokołu (np. przód / tył),
  • EUZET, 2 szt. paneli cokołu (np. lewy i prawy bok).
Przegląd serii szaf sterowniczych

Powyższa lista ujawnia kolejne dwie zalety takiego rozwiązania: możliwość wcześniejszego otrzymania samej płyty montażowej – niezbędnej do rozpoczęcia prac oraz elastyczność konstrukcji, gdzie te same drzwi mogą być montowane zarówno jako drzwi przednie, jak i tylne. Mimo osobnego pakowania elementów składowych montaż szafy nie jest skomplikowany – główna struktura jest gotowa po przykręceniu 8 śrub. Modułowa konstrukcja sprawia, że szafy typu ENUX można łączyć ze sobą bokami i/lub plecami. Przy łączeniu szaf w szereg warto zadbać nie tylko o zestaw łączący EUKU, ale także wstawki międzypłytowe EUPN łączące ze sobą poszczególne płyty montażowe. Seria ta pozwala także na dodawanie wielu akcesoriów i doposażania w takie elementy jak np. drzwi wewnętrzne, ramy i szyny rack 19” czy zabudowa modułowa.

Standardowo szafy sterownicze szeregowe charakteryzuje stopień ochrony IP55, jednak na życzenie można „doszczelnić” wykonania z drzwiami pojedynczymi, czyli o szerokości nieprzekraczającej 1000 mm, do IP66. Szczelność ta może być zachowana także w przypadku łączenia szaf w szereg.

Przegląd serii szaf sterowniczych

Kiedy projekt nie przewiduje fizycznego łączenia ze sobą szaf, możliwe jest zastosowanie konstrukcji typu monoblok. Przykładem takiego rozwiązania jest seria EMOX. Brak możliwości połączenia rekompensowany jest wyższym stopniem ochrony w przypadku wykonań jednodrzwiowych (o szerokości nieprzekraczającej 1000 mm), który domyślnie klasyfikowany jest jako IP66 (szersze szafy dwuskrzydłowe mają IP55) oraz oszczędnością czasu.

Lista elementów szafy malowanej w wersji monoblok jest bowiem znacznie krótsza:

  • EMOX, bryła szafy wyposażona w modułową podłogę z przepustem gąbkowym, z odkręcanym panelem tylnym i płytą montażową,
  • EUZEA, narożniki cokołu,
  • EUZET, 2 szt. paneli cokołu (przód / tył),
  • EUZET...M, 2 szt. paneli cokołu (lewy i prawy bok).

Szafę typu monoblok można również, podobnie jak szeregową, zamówić z drzwiami pełnymi lub z przeszkleniem. Dodatkowo kompatybilność pomiędzy tymi seriami zapewnia możliwość dalszych modyfikacji, także w przyszłości np. odkręcany panel tylny można także zastąpić drzwiami. Uniwersalne są także akcesoria takie jak drzwi wewnętrzne, zamki itd. Najmniejsze wymiary szafy tej serii to 600 mm szerokości, 1600 mm wysokości i 400 mm głębokości.

Przegląd serii szaf sterowniczych
Przegląd serii szaf sterowniczych

Co zrobić, gdy potrzebna jest mniejsza szafa?

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi seria ECOMP. Są to bardziej kompaktowe odpowiedniki monobloków typu EMOX. Zakres standardowych wymiarów określa przedział od 600x1209x400 mm do 1200x1409x400 mm. Zmniejszenie wymiarów sprawia, że panel tylny nie jest już demontowalny, jednak podłoga wciąż ma konstrukcję modułową i wyposażona jest w przepust gąbkowy. Warto o tym pamiętać, gdy wykorzystujemy niewątpliwy atut serii ECOMP, jakim jest możliwość jej zawieszenia za pomocą standardowych uchwytów SDWC-010. W tym przypadku warto rozważyć doposażenie szafy w pełną podłogę EUFC. Możliwość wykorzystania konstrukcji jako szafki wiszącej nie wpływa na możliwość posadowienia jej na cokole – ECOMP jest odpowiedni także do takiego zastosowania.

Przegląd serii szaf sterowniczych
Przegląd serii szaf sterowniczych

Cechą wspólną wszystkich przedstawionych szaf sterowniczych jest unikalna metoda malowania z wykorzystaniem kataforezy. Zapewnia to wyjątkowe właściwości antykorozyjne przy minimalnej grubości powłoki. Struktura szaf standardowo ma jasnoszary kolor (RAL7035), natomiast daszek, cokół oraz uchwyt mają odcień błękitu (RAL5020). Gdy wymaga tego sytuacja, producent daje możliwość wizualnego dostosowywania produktów do próśby Klienta. Istnieje możliwość zmiany koloru na dowolny z palety RAL (uchwyt ma wtedy kolor czarny), pokrycia specjalną powłoką do aplikacji zewnętrznych, dostosowania produktu do wymagań klas środowiskowych C4 lub C5 (podstawowe wykonania tworzone są dla klasy C3), wykonania otworowania, zmiany wymiaru i innych modyfikacji. Do bardziej agresywnych środowisk producent oferuje natomiast wykonania ze stali nierdzewnej 304L lub 316L, a także specjalną linię szaf aluminiowych.

Przegląd serii szaf sterowniczych

Najmniejszymi szafkami, które możemy postawić na cokole, są serie ST oraz ECOR. Przeznaczone są one głównie na szafki wiszące, przykręcane bezpośrednio lub zawieszane za pomocą uchwytów SDWC-010, wymagają one wykonania dodatkowych otworów do jego przykręcenia. Uzupełnieniem oferty są natomiast pulpity sterownicze, dedykowane szafki rack 19”, małe obudowy łączeniowe ze stali malowanej oraz nierdzewnej, a także kasety sterownicze ze stali nierdzewnej i obudowy paneli operatorskich ze stali malowanej, nierdzewnej lub aluminium.

Znając charakterystykę poszczególnych serii, możemy zająć się doborem odpowiedniego rozwiązania. W tym celu zbierzmy wymagane parametry:

  • wymiary,
  • sposób montażu: posadowienie na cokole, zawieszenie na ścianie, przykręcenie bezpośrednio do maszyny,
  • materiał: stal malowana, stal nierdzewna 304L lub 316L, aluminium,
  • czy szafa będzie łączona w szereg lub może być łączona w przyszłości,
  • dodatkowe wymagania, np. uchwyty transportowe, przeszklenie drzwi, stopień ochrony, klasa środowiskowa, wykonanie zewnętrzne, określone akcesoria, certyfikat ATEX…

Przykład 1

Potrzebny jest ciąg szaf o łącznej szerokości 2400 mm, wysokości 1800 mm i głębokości 400 mm. Szafy mają być wykonane ze stali malowanej posadowione na cokole o wysokości 100 mm. Uchwyty oczkowe ułatwiające transport szaf, wstawka łącząca płyty montażowe.

W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie seria ENUX, umożliwiająca łączenie szeregowe. Dobrany zestaw będzie prezentował się następująco:

2x ETA-EUTF120040000 – dachy i podłogi o wymiarach 1200 x 400 mm,
2x ETA-EUPO120180000 – drzwi pełne o wymiarach 1200 x 1800 mm,
2x ETA-EURE120180000 – panele tylne o wymiarach 1200 x 1800 mm,
2x ETA-WTKB002000000 – akcesoria do montażu płyt,
2x ETA-EUPA120180000 – płyty montażowe wymiarach 1200 x 1800 mm,
1x ETA-EUFI040180000 – ściany boczne o wymiarach 400 x 1800 mm,
2x ETA-EUZEA10000000 – narożniki cokołów o wysokości 100 mm,
2x ETA-EUZET12000000 – panele przednie i tylne cokołów,
2x ETA-EUZET04000000 – panele boczne cokołów,
2x ETA-WTGS001000000 – uchwyty oczkowe,
1x ETA-EUPN001800000 – wstawka międzypłytowa,
1x ETA-EUKU002000000 – zestaw do łączenia szaf bokami.

Przykład 2

Poszukiwana jest obudowa ze stali nierdzewnej 304L. Z uwagi na ograniczone miejsce jej wysokość wraz z cokołem nie może przekraczać 1400 mm, a jednocześnie musi mieć ona 600 mm szerokości i minimum 400 mm głębokości.

W opisanej powyżej sytuacji idealnie sprawdzi się seria ECOMP:

ETA-ECOMP61240X00 – szafa nierdzewna typu monoblok z płytą montażową,
ETA-EUZXL0600M000 – panele przedni i tylny cokołu,
ETA-EUZXP0400M000 – narożniki cokołu zintegrowane z panelami bocznymi.

Masz wątpliwości, jaki produkt wybrać lub nie znajdujesz potrzebnego produktu?

Firma ASTAT, jako wyłączny dystrybutor produktów ETA w Polsce, pomaga w doborze odpowiednich rozwiązań. Dział produkcyjny zapewnia natomiast dodatkową możliwość dostosowywania szaf, które już opuściły fabrykę producenta.

Paweł Dziewiszewski

Zapytaj o produkt

Zapytaj o produkt

Uzupełnienie informacji pozwoli na szybsze zweryfikowanie firmy i uwzględnienie ustalonych warunków handlowych

Filmy powiązane z artykułem

Szafka naścienna EC ze stali malowanej firmy ETA

Kategorie produktów powiązane z artykułem