Przekaźniki czasowe – na co zwrócić uwagę przy doborze przekaźnika

Czym są przekaźniki czasowe?

Przekaźniki czasowe są jednym z elementów systemów automatyki przemysłowej i domowej. Uwzględniane są w wentylacji, ogrzewaniu, oświetleniu, sygnalizacji itp.

Przekaźniki czasowe mogą realizować kilka funkcji. Głównymi funkcjami, jakie posiadają, jest opóźnione załączanie i wyłączanie. Czynności w tym zakresie mogą być realizowane cyklicznie w ustawionych odstępach czasu i przerwy. Wyróżnia się kilka rodzajów przekaźników czasowych:

  • jednofunkcyjne,
  • uniwersalne,
  • dwufunkcyjne,
  • wielofunkcyjne.

Nowoczesne przekaźniki czasowe są urządzeniami cyfrowymi, w związku z tym bardzo często są one uwzględniane w instalacjach wymagających dokładnych ustawień i sterowania. W zaawansowanych modelach uwzględnia się wyświetlacze cyfrowe, a ustawienie parametrów działania odbywa się poprzez przyciski na przednim panelu, które można wyłączyć celem uniemożliwienia wprowadzenia zmian. W warunkach przemysłowych przydadzą się modele o podwyższonym stopniu ochrony (IP 66).

W urządzeniach elektronicznych stosuje się przekaźniki czasowe przeznaczone do montażu na płytce drukowanej. Takie przekaźniki bazują zarówno na wyjściach stykowych i wyjściach półprzewodnikowych. Ustawienie odpowiednich parametrów odbywa się za pomocą zewnętrznego zmiennego rezystora.

Przekaźniki czasowe – na co zwrócić uwagę przy doborze przekaźnika
Przekaźniki czasowe – na co zwrócić uwagę przy doborze przekaźnika

Przy doborze przekaźnika czasowego należy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry, którymi są:

  • dobór odpowiedniej funkcji do aplikacji,
  • odpowiednia ilość i rodzaj zestyków,
  • rodzaj montażu (gniazda, panel, szyna DIN)
  • rodzaj napięcia sterowania,

Ponadto warto zwrócić uwagę również na inny parametr, którym jest:

  • trwałość łączeniowa — parametr, dzięki któremu jesteśmy w stanie określić czas pracy przekaźnika przy zakładanej częstotliwości pracy. Rozpiętość tego parametru jest dość różna w zależności od producenta. Może ona sięgać w zależności od typu od 70 tys. do 100 mln. Jeśli przekaźnik ma załączać się raz dziennie, to teoretycznie przy możliwości załączenia 70 tys. cykli i tak nas przeżyje. Jeśli będzie załączał się co sekundę, to przy 70 tys. cykli będzie po kilku dniach do wymiany. Warto w takiej sytuacji przyjrzeć się temu parametrowi i wybrać przekaźnik gwarantujący długie i niezawodne działanie.

Mikołaj Cieśliński

Zapytaj o produkt

Zapytaj o produkt

Uzupełnienie informacji pozwoli na szybsze zweryfikowanie firmy i uwzględnienie ustalonych warunków handlowych

Kategorie produktów powiązane z artykułem