Przekładniki w układach niskiego napięcia

Przekładniki niskiego napięcia firmy MBS

Firma Astat jest przedstawicielem firmy MBS produkującej przekładniki niskiego napięcia, jak również jednym z głównych dostawców przekładników nn na rynku polskim. W ostatnim czasie w ofercie firmy Astat pojawiło się kilka nowych rozwiązań, które znajdują zastosowanie w układach niskiego napięcia.

Dzięki bardzo małym wymiarom (27,5 mm szerokości, 46,5 mm wysokości i 19 mm głębokości) miniaturowy przekładnik CTM7 jest jednym z najmniejszych przekładników prądowych dostępnych na rynku polskim. Dzięki odpowiedniej konstrukcji istnieje możliwość montażu trzech przekładników CTM7 za pomocą adapterów na jednej szynie montażowej TH35, co ogranicza do minimum ilość miejsca potrzebnego do montażu przekładników. Małe wymiary montażowe pozwalają na instalację aparatów bezpośrednio nad wyłącznikami instalacyjnymi.

Przekładnik służy do pomiaru prądów w zakresie do 64 A. Może współpracować z wszystkimi urządzeniami, takimi jak liczniki energii, mierniki analogowe lub cyfrowe z prądem wejściowym 1A. Przekładniki te występują w klasie dokładności 1 i mocy od 0,2 do 0,5 VA. Pozwalają na zamontowanie przewodu pierwotnego o maksymalnej średnicy 7,6 mm. Łatwy montaż przewodów wtórnych realizowany jest za pomocą zacisków typu „picoMAX”.

Przekładniki w układach niskiego napięcia

Rys. 1. Przekładniki CTM7

Przekładniki w układach niskiego napięcia

Rys. 2. Przekładniki CTM7 w przykładowej aplikacji

Przekładnik prądowy ze zintegrowanym przetwornikiem SWMU

Przekładniki w układach niskiego napięcia

Rys. 3. Przekładnik SWMU31.5 (z lewej) oraz przekładnik SWMU41.5

Przekładnik SWMU wykorzystywany jest do przekształcania sygnału sinusoidalnego na proporcjonalny sygnał stało- prądowy i stałonapięciowy. Sygnał wyjściowy może być użyty w systemach po- miarowych, sterujących oraz kontrolnych.

Przekładniki prądowe SWMU pozwalają mierzyć prąd pierwotny w zakresie od 1 do 800 A. Każdy aparat posiada jedno wyjście stałoprądowe 0 – 20 mA lub 4 – 20 mA oraz jedno wyjście stałonapięciowe 0 – 10 V lub 2 – 10 V w różnych kombinacjach. Posiadają klasę dokładności 0,5. Produkowane są w trzech wersjach w zależności od napięcia zasilania. Wersja aktywna napięcie 230 V AC i 24 V DC, wersja pasywna – bez zasilania pomocniczego. Dzięki dużej przeciążalności prądu pierwotnego 1,2 x IN, ciągła i 8 x IN, 40 sek. przekładniki SWMU z powodzeniem mogą być stosowane do opomiarowania urządzeń generujących duży prąd rozruchowy (ciężki rozruch). Wszystkie wyjścia są odseparowane galwanicznie. W zależności od zastosowanego typu urządzenia w aplikacji mogą być montowane przewody pierwotne o średnicy maks. 28 mm oraz szyny pierwotne maks. 30 x 10 mm dla typu 31.5 lub 40 x 10 mm dla typu 41.5. Konstrukcja przekładnika pozwala montować go na szynie TH35 lub na płycie montażowej. Przetwornik został wyprodukowany zgodnie z normami: IEC1010 oraz EN61010.

Przetworniki NMC

Przetworniki NMC są rozszerzeniem serii SWMU. Montowane są jako adapter na przekładnikach serii ASK, posiadających prąd strony wtórnej 1 A lub 5 A. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiększono zakres mierzonego prądu pierwotnego do 3000 A oraz uzyskano możliwość zastosowania przewodów toru pierwotnego do średnicy 55 mm i szyn pierwotnych do rozmiaru 100 x 55 mm. W porównaniu do serii SWMU aparaty posiadają dodatkowo możliwość zasilenia przetwornika napięciem 110 V AC.

Istotną zaletą jest dodatkowe wyjście 1 A lub 5 A AC pozwalające podłączyć dodatkowy odbiornik z prądem wejściowym 1 A lub 5 A. Pozostałe dane techniczne są identyczne jak w serii SWMU.

Przekładniki w układach niskiego napięcia

Rys 4. Przetwornik NMC

Przekładnik z dzielonym rdzeniem KBR ze zintegrowanym przetwornikiem

Przekładniki w układach niskiego napięcia

Rys. 5. Przekładnik KBR ze zintegrowanym przetwornikiem

Przekładniki z dzielonym rdzeniem serii KBR są kolejnym rozwiązaniem pozwalającym przekształcić sygnał sinusoidalny na proporcjonalny sygnał stałoprądowy. Ich konstrukcja dzielonego rdzenia pozwala na montaż na już istniejących układach bez konieczności przerywania obwodu pierwotnego. Łatwy system łączenia części rdzenia umożliwia montaż przekładnika jedną ręką. Zmniejsza to znacznie czas potrzebny do instalacji.

Przekładniki te pozwalają mierzyć prądy pierwotne w zakresach od 100 A do 1000 A AC. Posiadają wyjściowy sygnał stałoprądowy 4 – 20 mA DC. Produkowane są w klasie dokładności 1. Przetwornik umieszczony wewnątrz przekładnika zasilany jest napięciem pomocniczym 24 V DC. Przekładniki KBR posiadają 2-przewodowe połączenie (sygnał wyjściowy oraz napięcie pomocnicze podawane są na te same zaciski). W zależności od typu przekładnika istnieje możliwość zapięcia ich na przewodzie pierwotnym o średnicy maks. 32,5 mm (typ KBR32) lub 44 mm (typ KBR44).

Karolina Kurzyk

Product Manager

Zapytaj o produkt

Zapytaj o produkt

Uzupełnienie informacji pozwoli na szybsze zweryfikowanie firmy i uwzględnienie ustalonych warunków handlowych