Sterowanie roletami, żaluzjami – jak działa? Jak podłączyć? Jak sterować?

Sterowanie roletami, żaluzjami – jak działa? Jak podłączyć? Jak sterować?

Sterowanie roletami - jak działa?

Jeśli Twój dom jest wyposażony w rolety, to codzienne podnoszenie i opuszczanie ich może stać się uciążliwe i czasochłonne. Dodatkowo, jeśli nie zdążymy na czas podnieść wszystkich rolet lub zwinąć markiz w celu ochrony przed złymi warunkami atmosferycznymi, istnieje ryzyko wystąpienia kosztownych zniszczeń. Często zdarza się to, gdy nie ma nas w domu, bo jesteśmy w pracy lub na wakacjach. Gwałtowne burze, które przychodzą znienacka, mogą bardzo mocno uszkodzić rolety poprzez podmuchy silnego wiatru czy gradobicia. W takich przypadkach z pomocą przychodzą systemy sterowania roletami, markizami i żaluzjami. Aktywacja systemu może się odbywać automatycznie bez ingerencji człowieka, za pomocą stacji pogodowych, które na bieżąco monitorują panujące warunki atmosferyczne. Dodatkowo w przypadku systemów zdalnych można sterować żaluzjami za pomocą aplikacji na telefonie i tablecie. Każdy system został zaprojektowany w taki sposób, aby w domu obecny był przycisk centralnego sterowania roletami, za pomocą którego można podnieść lub opuścić wszystkie rolety w domu w dowolnym momencie.

Sterowanie roletami, żaluzjami – jak działa? Jak podłączyć? Jak sterować?

Z czego składa się podstawowy system sterowania roletami?

Podstawowy system sterowania roletami składa się z przekaźnika roletowego montowanego w rozdzielni EGS12Z-UC (sterowanie 1 roletą) lub EGS12Z2-UC (sterowanie 2 roletami), lub przekaźnika roletowego montowanego w puszcze instalacyjnej EGS61Z-230V (sterowanie 1 roletą). W przypadku bezprzewodowego sterowania EnOcean oraz zdalnego wykorzystuje się przekaźnik TF61J-230V (sterowanie 1 roletą). Sygnał z naciśniętego przycisku uruchamia silnik rolety za pośrednictwem wybranego przekaźnika roletowego. Oczywiście taki najprostszy system można bardzo łatwo rozbudować np. o stację pogodową, czy w przypadku bezprzewodowego sterowania żaluzjami, o kolejny system np. oświetlenia, kontroli ogrzewania lub dołączyć go do już istniejących.

Sterowanie roletami - jak podłączyć?

Aby poprawnie uruchomić urządzenie, należy podłączyć je zgodnie ze schematem dostępnym w każdej karcie katalogowej. Poniżej znajduje się przykładowy schemat sterowania roletami.

Sterowanie roletami, żaluzjami – jak działa? Jak podłączyć? Jak sterować?

Sterowanie roletami - jak sterować?

Systemem sterowania roletami Eltako można sterować za pomocą tradycyjnych przycisków ściennych na 230 V AC lub 24 V DC, lokalnie oraz centralnie (pozwala na opuszczenie wszystkich rolet jednocześnie za pomocą jednego przycisku). Przekaźnik TF61J-230V poza sterowaniem przewodowym z tradycyjnego przycisku, pozwala dodatkowo na sterowanie bezprzewodowe za pomocą przycisków i pilotów EnOcean (bezprzewodowe piloty i przyciski, które nie wymagają zasilania, przyciski można przymocować na dowolnej powierzchni: szkle, lustrze, drewnie czy pod łóżkiem) oraz zdalnie za pomocą aplikacji na telefonie czy tablecie.

Jak zaplanować sterowane roletami?

Jednym z głównych wyzwań podczas planowania jest podjęcie decyzji, jaki system sterowania roletami chcemy zamontować. Trzeba przemyśleć, czy wystarczy nam zwykły system sterowania z tradycyjnymi przyciskami, czy chcemy mieć system z możliwością zdalnego sterowania za pomocą aplikacji. Kolejnym aspektem do rozważenia jest montaż – w rozdzielni, czy puszcze elektrycznej. Tak naprawdę wybór systemu zależy od stanu mieszkania czy domu, w którym chcemy zamontować sterowanie roletami. Zwykle w przypadku budynków w stanie surowym stosuje się sterowanie z rozdzielni, ponieważ na tym etapie można w łatwy sposób poprowadzić okablowanie z całego mieszkania bądź domu do rozdzielni. W przypadku remontów wybierane są rozwiązania do montażu w puszce instalacyjnej ze względu na niwelację pracy, kosztów (kucie, gipsowanie, malowanie) i skrócenie czasu takiego przedsięwzięcia.

Czy jeśli mam gotowy dom i nie chcę robić remontu, to mogę założyć sterowanie roletami?

Tak, system sterowania roletami firmy Eltako - Tap-Radio jest przeznaczony do takich przypadków. Pozwala na stworzenie systemu sterowania roletami bez potrzeby jakichkolwiek modernizacji i remontu. Jedynym warunkiem jest, aby w pobliżu napędu rolety była możliwość zamontowania przekaźnika roletowego TF61J-230V. Sterowanie roletami odbywa się za pomocą bezprzewodowego przycisku EnOcean TF-4FT, który jest montowany za pomocą dołączonej specjalnie wykonanej taśmy samoprzylepnej. W przypadku gdy są już zamontowane rolety i sterowanie nimi odbywa się przy użyciu przycisków tradycyjnych, a właściciel chce mieć sterowanie za pomocą przycisku centralnego, to wystarczy zamontować w pobliżu napędów przekaźnik dopuszkowy EGS61Z-230V. Następnie doprowadzić od każdego przekaźnika sygnał do przycisku centralnego, którego naciśniecie, będzie powodować opuszczenie lub podniesienie wszystkich rolet jednocześnie.

Jakie zalety daje sterowanie roletami?

System sterowania roletami ma wiele zalet:

  • oszczędność czasu – sterowanie roletami pilotem, smartfonem lub przyciskiem centralnym,
  • oszczędność pieniędzy – sterowanie roletami dzięki funkcji pogody za pomocą stacji pogodowej pozwala zaoszczędzić na klimatyzacji w słoneczne dni. Opuszczenie rolet w słoneczny dzień może zaoszczędzić do 80% kosztów energii, jakie generuje klimatyzacja,
  • bezpieczeństwo – w przypadku pogorszenia się warunków atmosferycznych i nadejścia burzy system automatycznie podniesie rolety w celu ochrony przed silnymi wiatrami,
  • wygoda – możliwość zdalnego sterowania z aplikacji.

Czy można sterować kilkoma roletami jednocześnie?

Tak, za pomocą np. przekaźnika MTR12-UC (1 przekaźnik może sterować 2 roletami) można sterować kilkoma roletami w jednym momencie.

Sterowanie roletami, żaluzjami – jak działa? Jak podłączyć? Jak sterować?

Czy sterowanie jest zależne od producenta rolet?

Nie, jeśli technologia sterowania napędami rolet pozwala na zastosowanie naszego systemu sterowania, to nie ma znaczenia, jaki jest producent zamontowanych rolet.

Czy można sterować roletami z kilku miejsc w domu?

Tak, roletami można sterować lokalnie i centralnie za pomocą tradycyjnych przycisków oraz w przypadku przekaźników bezprzewodowych, można sterować napędami rolet za pomocą przycisków tradycyjnych, bezprzewodowych oraz zdalnie z aplikacji. W zależności od ustawień np. sterowanie centralne może mieć wyższy priorytet od sterowania lokalnego, czyli jeśli osoba w pokoju będzie chciała opuścić roletę, a warunki atmosferyczne na to nie pozwolą, to taka roleta nie zostanie opuszczona, aż do momentu, gdy warunki atmosferyczne się nie poprawią – funkcja bezpieczeństwa.

Czy można sterować roletami z pilota?

Tak, system Tap-Radio pozwala na sterowanie roletami z pilota EnOcean.

Czy można sterować roletami za pomocą telefonu?

Tak, system Tap-Radio pozwala na sterowanie roletami smartfonem lub tabletem za pomocą aplikacji.

Czy sterowanie roletami można rozbudować w przyszłości o np. sterowanie oświetlaniem czy ogrzewaniem?

Tak, systemy inteligentnego sterowania Eltako w każdej chwili można rozbudować o kolejne elementy. Zaczynając od podstawowej automatyki np. sterowania roletami, a w następnych latach dodać kolejne systemy sterowania ogrzewaniem czy oświetleniem.

Podsumowanie

Planowanie i realizacja systemu sterowania roletami to klasyczne zadania dla elektryka. ELTAKO opracowało przemyślany modułowy system urządzeń sterujących do montażu w puszkach instalacyjnych i rozdzielnicach.

Podejście modułowe zostało wybrane w celu zapewnienia łatwej i prostej modyfikacji dla dowolnej pożądanej funkcji, pasującej do całego systemu. System sterowania Eltako pozwala na sterowanie pojedynczą markizą, żaluzją czy roletą równie doskonale, jak duży system, składający się z ich większej ilości.

System sterowania roletami Eltako pozwala na łatwe modyfikacje, modernizacje i rozbudowę „krok po kroku” na każdym etapie budowy czy remontu domu lub mieszkania.

Grigorii Suprun

Zapytaj o produkt

Zapytaj o produkt

Uzupełnienie informacji pozwoli na szybsze zweryfikowanie firmy i uwzględnienie ustalonych warunków handlowych

Kategorie produktów powiązane z artykułem