Złącza wysokoprądowe serii GPM

Złącza wysokoprądowe GPM – charakterystyka i zalety

Złącza wysokoprądowe serii GPM

CESI 13 ATEX 038 U
I M2 Ex eb I Mb
II 2 G Ex eb IIC Gb

IECEx CES 13.0012U
Ex eb I Mb
Ex eb IIC Gb

  • Montaż na dwóch rodzajach szyn TS35 i TS32
  • Zgodność z normą IEC 60715
  • Napięcie pracy 1000 V
  • Wersje przykręcane na panel
  • Możliwość mostkowania równoległego (tworzenie torów prądowych o wspólnym potencjale)
  • Dostępne wykonania /BB (szyna-szyna), /BC (szyna-przewód), /CC (przewód-przewód)
  • Dostępne kolory szary i beżowy
  • Maksymalna ciągła temperatura robocza 130 °C
Złącza wysokoprądowe serii GPM

Pewne mocowanie (dokręcanie): niezawodność połączenia (szyn prądowych lub przewodów zakończonych końcówką oczkową) jest gwarantowana przez śrubę i nakrętkę z płaską podkładką z jednej strony i sprężystą z drugiej, które przeciwdziałają skutkom drgań o wysokiej dynamice.

W wersjach przeznaczonych do połączenia przewodów bez końcówki kablowej niezawodność połączenia zapewniona jest przez specjalny owalny kształt (zaokrąglony) płytki dociskowej. Przy dokręcaniu śruby pod naciskiem pracującego przewodu sprężyna reaguje jak blokada, uniemożliwiając rozkręcenie i luzowanie, nawet gdy zaistnieją wibracje lub drgania.

Część przewodząca jest ukształtowana zgodnie z kształtem wklęsłej obudowy w celu zwiększenia efektywności połączenia z przewodami. Ponadto powierzchnia styku płytki dociskowej (wklęsłej szyny w obudowie) pokryta jest na całej swej długości siatką nacięć (rowków), które poprawiają właściwości elektryczne połączenia. Prawidłowy docisk gwarantuje niską oporność wynikającą z kontaktu elektrycznego.

Ochrona przed dotykiem: Wszystkie zaciski posiadają przegubowe (ruchome) izolujące części osłaniające przed dotykiem, które gwarantują stopień ochrony IPXXB, bez potrzeby stosowania jakichkolwiek dodatkowych akcesoriów.

Każdy element izolacji wykonany jest z termoplastycznego materiału (poliamidu). Produkowane są z dwóch symetrycznych połówek, które łączą się ze sobą za pomocą odpowiednich kołków centrujących. Ponadto w dolnej wewnętrznej części złącza wysokoprądowego umieszczono osiem dodatkowych blokad (zabezpieczeń) do połączenia samych złącz. Ściany boczne każdej połówki są usztywnione przez odpowiednie żebra co nie tylko poprawia estetykę tych złącz ale również gwarantuje lepszą stabilność i liniowość całej instalacji. Różne wersje mają różną budowę ale zawsze zapewniają stopnień ochrony IPXXB.

W rzeczywistości w odpowiednich miejscach wewnątrz połówek ścian bocznych mogą być umieszczone:

  • Zabezpieczenia przed dotykiem w wersji przyłączy oczkowych: zabezpieczenie (ruchome pokrywy), które w normalnych warunkach instalacji są w płaszczyźnie wzdłużnej w odniesieniu do osi danego złącza (są zamknięte) i które można łatwo w prosty sposób podnieść (otworzyć) przy pomocy śrubokręta, o którym mowa w przepisach bezpieczeństwa. W ten sposób można zagwarantować dostęp do części łączących do wszystkich zakończeń przewodu oraz umożliwić operacje wkręcania lub wykręcania.
  • Zabezpieczenia przed dotykiem w wersji przyłączy przewodu: w tym przypadku osłona (pokrywa) jest stała i zamocowana na wcisk. Prostopadle do osi danego zacisku i chroni przed dotykiem mocowany przewód, kołnierz płytki dociskającej i śrubę dociskową.
    Ten rodzaj ochrony jest wyposażony w specjalną część przesuwną która ustawiona jest pionowo w stosunku do osłony zacisku i prostopadle do osi wprowadzanego przewodu. Umożliwia to przy zachowaniu optymalnych warunków bezpieczeństwa całkowite lub częściowe ręczne zamknięcie przestrzeni połączeniowej. Jest to szczególnie przydatne przy zastosowaniu przewodów które mają przekrój poprzeczny dużo niższy niż znamionowy lub w przypadku połączenia przewodu tylko z jednej strony.

Jak zamontować złącza wysokoprądowe serii GPM?

Montaż: ze względu na duże wymiary złącza poddawane są dużym naprężeniom mechanicznym i dynamicznym generowanym przez naciskające (sprężynujące) przewody, dla tego zaprojektowano i przebadano nowy system mocowania na szynie, przeznaczony specjalnie dla nich.

Zaciski mogą być montowane na różnych typach szyn (TS35 lub TS32) zgodnie z normą IEC60715.

Montaż i demontaż zacisku z szyny odbywa się za pomocą zwykłego śrubokręta, wprowadza się go do specjalnego otworu (żółta część) który umożliwia odciągniecie sprężyny mocującej. Jeśli te same złącza są montowane w jednym rzędzie, to budowa złącza wysokoprądowego GPM umożliwia zachowanie między nimi odpowiedniego odstępu (szczeliny). Dla każdego złącza dostępna jest wersja do bezpośredniego montażu (przykręcana) na panel /FIX

Oznaczenia zacisków: Oznaczenia można montować równolegle po obu stronach na wszystkich złączach serii GPM. Używa się do tego oznaczników uniwersalnych CNU/8/51 lub CNU/10/51

Przekaźnik półprzewodnikowy SSR czy może jednak elektromagnetyczny EMR?

Połączenia równoległe (mostkowanie): w tej wersji złącz wysokopradowych istnieje możliwość tworzenia połączeń równoległych (zwierania) ze sobą dwóch lub trzech sąsiadujących złączy za pomocą odpowiednich mostków. W tym celu należy usunąć zaślepki znajdujące się na bokach obudowy (widoczne nacięcia). Nawet gdy mostek jest zamontowany na swoim miejscu nadal zachowany jest stopień ochrony IPXXB bez potrzeby jakichkolwiek dodatkowych pokryw (zabezpieczeń).

Więcej informacji na stronie

Tomasz Mejer

Product Manager

Zapytaj o produkt

Zapytaj o produkt

Uzupełnienie informacji pozwoli na szybsze zweryfikowanie firmy i uwzględnienie ustalonych warunków handlowych

Kategorie produktów powiązane z artykułem