Co to jest Powerline?
Jest to technologia pozwalająca na przesyłanie sygnałów sterujących za pomocą istniejącej infrastruktury sieci elektrycznej, nie wpływając na jakość energii elektrycznej w budynku.
Powerline cieszy się coraz większą popularnością. Wzrost zainteresowania tą technologią spowodowany jest niewielkim kosztem i minimalnym nakładem pracy podczas instalacji, nie trzeba już kuć ścian czy kopać, aby przeprowadzać specjalnie przewody sterujące. Dodatkowo Powerline dobrze się sprawdza w miejscach gdzie technologia radiowa nie daje sobie rady.
Za pomocą technologii Powerline można sterować oświetleniem (włącz/wyłącz, ściemnij lub rozjaśnij), sterować roletami, sterować urządzeniami typu ON/OFF, dokonywać pomiaru temperatury i przesyłać je oraz przetwarzać sygnały radiowe EnOcean na sygnały powerline i odwrotnie.
Jak działa Powerline?
Działanie systemu Powerline firmy Eltako polega na przesyłaniu za pomocą infrastruktury sieci elektrycznej równolegle z napięciem zasilającym o częstotliwości 50 (lub 60) Hz sygnału z danymi o wiele wyższej częstotliwości (od kilku kiloherców do kilkudziesięciu megaherców) pomiędzy modułem nadawczym a odbiorczym. Moduł nadawczy generuje sygnał za każdym razem, gdy użytkownik np. naciśnie podłączony przycisk. Wysłany sygnał dociera do modułu lub modułów nadawczych (zależy od tego, na ilu urządzenia jest ustawiony ten sam adres), które uruchamiają podłączone do nich urządzenia.
Jakie możliwości daje Powerline?
Firma Eltako oferuje urządzenia Powerline, za pomocą których możemy:- sterować, włączać lub wyłączać urządzenia (ON/OFF/Impuls), np. oświetlenie, ogrzewanie, zraszacze, otwierać bramę wjazdową,
- sterowanie ON/OFF/ściemnianie/rozjaśnianie – ściemniane oświetlenie zasilane 230 V AC oraz 1-10 V,
- sterować roletami
- dokonywać pomiaru temperatury i przesyłać dane na odległość.
Powerline - najczęściej zadawane pytania
1. Jak zainstalować Powerline?
Instalacja jest bardzo prosta, wystarczy podłączyć np. przycisk do modułu nadawczego, który podłączamy do sieci elektrycznej 230 V AC. Natomiast drugie urządzenie, którym chcemy sterować, podłączamy do modułu odbiorczego, a następnie moduł podłączamy do sieci elektrycznej.
2. Jak wygląda konfiguracja Powerline?
Konfiguracja w przypadku urządzeń firmy Eltako jest prosta. Wystarczy ustawić identyczny adres na module nadawczym i odbiorczym, a następnie wcisnąć przycisk konfiguracyjny.
W momencie aktywacji wejście włącza wszystkie przekaźniki wykonawcze z takim samym adresem lub jako centralny przycisk, gdy posiada adres 0. Urządzenia są wyposażone w dwa pokrętła umieszczone na froncie do przypisania adresu. Lewe pokrętło definiuje adres grupy za pomocą 16 liter od A do P. Prawe pokrętło definiuje adres elementu za pomocą liczb od 0 do 15. Ponad nimi jest przełącznik, który służy do konfiguracji funkcji, jakie mają być realizowane -pozycje 0, 1 i 2.
3. Powerline, a urządzenia radiowe?
Powerline znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie technologia radiowa nie daje sobie rady ze względu np. na zbyt grube mury, które nie przepuszczają fal radiowych lub gdy pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem są zbyt duże odległości.
4. Jaki zasięg ma sygnał Powerline?
System sterowania Powerline firmy Eltako ma zasięg nawet do 3 km po sieci elektrycznej. Pomiędzy modułem nadawczym a odbiorczym nie może znajdować się transformator.
5. Z czego składa się podstawowy zestaw Powerline?
Podstawowy zestaw Powerline składa się z modułu nadawczego np. PLSM1L oraz z modułu odbiorczego PLSAM1L. Naciśnięcie przycisku powoduje wygenerowanie sygnału, który jest wysłany za pomocą nadawczego przez sieć elektryczną do modułu odbiorczego, który włącza „Zasilane urządzenie”.
6. Jakie produkty można wyróżnić w technologii firmy Eltako?
Moduły nadawcze, czyli urządzenia, które sczytują sygnały z zewnątrz np. z przycisków i przetwarzają je na sygnał Poweline, a następnie wysyłają do modułów odbiorczych.
Moduły odbiorcze, są to urządzenia, które odbierają sygnały powerline i włączają podłączone do nich urządzenia np. oświetlenie w ogrodzie czy otwierają bramę wjazdową.
7. Czy są jakieś ograniczenia dla technologii powerline?
Pomiędzy modułem nadawczym a odbiorczym nie może znajdować się transformator. Odległość pomiędzy urządzeniami nie może być większa niż 3 km.
8. Czy muszę zmienić całą instalację, żeby podłączyć urządzenia powerline?
W urządzeniach Powerline nie trzeba nic zmieniać w istniejącej infrastrukturze sieci elektrycznej. Wystarczy podłączyć moduł nadawczy w dowolnym miejscu do sieci elektrycznej, aby móc sterować innym urządzeniem, które jest podłączone do modułu odbiorczego.
9. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego rozwiązania?
Funkcjonalnością, czyli tym, co dane urządzenie ma dla nas wykonywać. Np. w przypadku sterowania oświetleniem mamy do wyboru urządzenia, które tylko włączają i wyłączają je, lub które włączają, wyłączają oraz ściemniają lub rozjaśniają oświetlenie. Trzeba uważać, aby podłączane obciążenie nie było większe niż dopuszczalne obciążenie danego modułu odbiorczego.
10. Czy można takie rozwiązania montować na zewnątrz?
Tak, jeśli zapewnimy im ochronę przed działaniem wody. Są to urządzenia z niskim stopniem ochrony IP20.