Przed dzisiejszym światem procesów automatyzacji produkcji stawianych jest wiele wyzwań. W tyglu setek mikro i makro funkcjonalności bardzo ważną płaszczyzną jest dostarczanie różnego rodzaju mediów, w tym gazu, powietrza oraz energii elektrycznej. By wszystko to odbywało się bezkolizyjnie potrzebne są specjalistyczne rozwiązania zapewniające płynność i ochronę ruchomych elementów różnego rodzaju linii produkcyjnych, maszyn oraz urządzeń.
Prowadniki kablowe DECRIL
W dzisiejszym artykule skupimy się podstawowych informacjach dot. prowadników kablowych oraz na rozwiązaniach francuskiego producenta firmy DECRIL oferującego kompletną ofertę ochrony przewodów ruchu.
Czym są prowadniki kablowe i co warto o nich wiedzieć?
Prowadnice do kabli, czyli mechaniczne elementy maszyn to konstrukcje zaprojektowane do otaczania i prowadzenia elastycznych kabli elektrycznych, rur hydraulicznych lub pneumatycznych, części ruchomych zautomatyzowanych maszyn, przewodów sterujących oraz przewodów transmisji danych.
E-prowadniki miniaturyzują zużycie i naprężenia kabli, węży, peszli, ograniczają plątanie, zabezpieczają przewody przed wyłamywaniem czy zginaniem wydłużając ich czas „życia”.
Prowadniki kablowe można przystosować do ruchów poziomych, pionowych i obrotowych. Zapobiegają przestojom wszędzie tam gdzie energia w postaci elektryczności, gazu, powietrza lub płynów jest dostarczana do ruchomych obciążeń.
Coraz większą popularnością cieszą się prowadniki wykonane z tworzyw sztucznych. Wbrew obawom nadają się do niemal wszystkich aplikacji, także do bardzo dużych i ciężko pracujących urządzeń.
Prowadniki kablowe zbudowane są podobnie jak łańcuch rowerowy z powtarzalnych ogniw, które mogą być wyginane w jednej lub dwóch płaszczyznach.
Ogniwa mogą występować jako otwarte lub zamknięte (niezbędne tam, gdzie występuje duże zanieczyszczenie np. wiórami lub innymi sypkimi materiałami). Dla separacji poszczególnych przewodów w prowadniku stosuje się odpowiednie mocowania i separatory, gdyż cieńsze przewody mają tendencję do przesuwania się i zakleszczania między grubszymi. Prowadniki kablowe wykonuje się ze stali, aluminium lub tworzyw sztucznych.
Parametry, a aplikacja prowadników kablowych
To, gdzie i w jakiej aplikacji dany prowadnik kablowy powinien znaleźć swoje zastosowanie i spełniać prawidłową funkcję, powinno być uwzględnione na etapie projektowania. Najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę to droga przesuwu przy wykorzystaniu jak najmniejszych mas własnych, ilość potrzebnego miejsca, prosta konstrukcja, tak by ujednolicić całość konstrukcji prowadnika oraz akcesoriów czy łatwość serwisu tj. konserwacja, koszty instalacji, trwałość oraz niezawodność.
Bardzo istotnym elementem właściwego wyboru jest uwzględnienie środowiska pracy całej aplikacji. Zapylenie, wilgotność, obecność czynników chemicznych czy też zaistniałe strefy zagrożenia wybuchem – to warunki, które mają decydujący wpływ na rodzaj materiału izolacji zewnętrznej przewodów oraz użytego tworzywa danej prowadnicy.
Pod kątem wyboru właściwej prowadnicy kablowej dla danej aplikacji warto przeanalizować takie parametry jak odległość przesuwu, po jakiej dany prowadnik będzie się poruszał, rozmiar oraz wagę kabli, przewodów, wiązek kablowych, które będą umieszczone wewnątrz, właściwy kierunek pracy ( poziomy, pionowy, obrotowy) oraz rodzaj montażu i mocowania.
By prowadnik przenosił prawidłowo masę kabli wewnątrz, warto zwrócić uwagę na jego masę własną, która będzie miała wpływ na samonośność e-prowadnika, który podczas swojej pracy może albo zostać w położeniu równoległym, albo lekko wygiętym do góry. Dodatkowo ważne jest ułożenie kabli wewnątrz, jeżeli jest ich więcej oraz materiały do izolacji, z której są wykonane różnią się, warto zastosować separatory, które rozdzielą oraz uchronią przewody przed nadmiernym zużyciem.
Środowisko pracy
Prowadnice kablowe używane są w setkach tysięcy aplikacji na całym świecie. Od małych aplikacji po huty, odlewnie, cementownie, doki portowe i tym podobne. Swoje zastosowanie znajdują w bardzo dużych urządzeniach, takich jak suwnice bramowe, ale także w niewielkich aplikacjach wymagających prowadników o szerokości kilku milimetrów.
Przykładowo w motoryzacji (np. w mechanizmach przesuwania drzwi lub opuszczania i podnoszenia szyb, fotelach, wycieraczkach), w meblarstwie (drzwi przesuwne), w urządzeniach takich jak windy, ogólnie stosuje się je w szeroko rozumianym przemyśle.
Jeżeli chodzi o wielkości prowadników, to spotyka się urządzenia wręcz miniaturowe, o szerokości kilku mm, aż do prowadników o ogniwach mających kilkadziesiąt cm. Co ciekawe – im lżejszy sam prowadnik, tym cięższe przewody może przenosić, gdyż wymaga to mniejszego wsparcia własnej masy.
Francuska jakość prowadników kablowych firmy DECRIL
DECRIL- ponad 30 lat doświadczenia w produkcji prowadników kablowych.
Francuski producent e-prowadników oferuje różne rozwiązania, które dostosują się do każdych potrzeb niezależnie od dziedziny działalności. Prowadniki dostępne w wersjach plastikowych, metalowych oraz w wersjach bardzo wytrzymałych, wzmocnionych, mamy tu na myśli połączenie poliamidu z aluminiowymi poprzeczkami. Obecni są we wszystkich sektorach przemysłu, od robotyki, automotive, produkcji cieczy, paliw, gazu, wszędzie tam, gdzie jest utrzymanie ruchu, cnc, suwnice, przemysł stoczniowy, kolejowy itp.
Wyroby firmy DECRIL wykonane są z najwyższej jakości materiałów. Zaprojektowane w sposób, który umożliwia bezpieczne prowadzenie przewodów zarówno płaskich, jak i okrągłych, izolacja PCV / PUR, w ruchomych częściach maszyn i u rządzeń. Wszystkie serie występują w wielu rozmiarach oraz długościach tak by można je było dobrać do różnych aplikacji.
PLASTICHAIN
wykonane z poliamidu, dedykowane do kabli o mniejszej średnicy
TECHNICHAIN
wykonane z tworzywa połączonego z aluminiowymi poprzeczkami, wzmocnione prowadniki do ciężkich rozwiązań
METALCHAIN
przeznaczone do ciężkich kabli oraz wysokich temperatur, wykonane ze stali ocynkowanej lub stali nierdzewnej klasa 304 lub 316L
DECRIL opracował unikalny system promienia gięcia CLIP DE RAYON – brak odpowiednika na rynku, bardzo dobrze odbierany przez konstruktorów maszyn, którzy mogą mieć zapas pustych łańcuchów i łatwo ustawić promień gięcia za pomocą kolorowych klipsów (np. stock 2-3 worków klipsów o danym promieniu gięcia).
Elementy zakończeniowe wraz z uchwytami montażowymi montowane na stałym oraz ruchomym końcu prowadnika wykonywane są ze stali, co znacząco wydłuża żywotność prowadnic.
Producent wykonuje projekty niestandardowe, customizowane zgodnie z wymaganiami klienta.
Produkty posiadają certyfikat ATEX na materiały, z których są wykonane.
Dodatkową zaletą prowadników jest to, że są w pełnik kompatybilne z produktami marki INTERFLEX.
Prowadniki kablowe, które spełniają wszystkie potrzeby związane z wysoką jakością oraz niezawodnością ochrony przewodów w ruchu.
Każda linia produkcyjna jest inna, każda maszyna czy urządzenie wykonuje różne zadania związane z ruchami poziomymi, pionowymi czy obrotowymi. Niemal każda aplikacja posiada indywidualne parametry, które mają osiągać zamierzone cele. Również środowisko, w którym odbywają się określone procesy automatyzacji, diametralnie różni się od siebie w zależności od danej produkcji. Mamy warunki umiarkowanie, łagodne, gdzie nie ma potrzeby stosowania produktów o specjalnych właściwościach. Natomiast jeżeli otoczenie jest wymagające, gdzie warunki takie jak temperatura, wilgotność, stopień zanieczyszczeń, kurzu, pyłów i tym podobnych jest bardzo wysoki, należy zastosować rozwiązania, które podołają tym obostrzeniom. Wszystko po to, by zapewnić wysoką wydajność oraz nieprzerwaną pracę zakładów produkcyjnych, gdzie jak widomo każdy nawet najmniejszy przestój generuje dodatkowe koszty. Chcąc zapewnić odpowiednie rozwiązania pozwalające zabezpieczyć, usprawnić oraz zoptymalizować proces pracy linii produkcyjnych, maszyn, różnego rodzaju urządzeń, wybierz produkty firmy DECRIL, które spełniają wszystkie potrzeby związane z wysoką jakością oraz niezawodnością ochrony przewodów w ruchu.
Zapraszamy do współpracy.