Jaka powinna być temperatura w domu?

Jaka powinna być temperatura w domu?

Na nasze samopoczucie w domu czy w pracy wpływa wiele czynników, a jednym z bardziej istotnych jest temperatura, która panuje w pomieszczeniu. Nie ma czegoś takiego jak jedna, uniwersalna i idealna temperatura pomieszczenia. Można tylko w przybliżeniu określić zakres temperatury, w której domownicy będą czuli się komfortowo, ale to też zależy od kilku czynników: od pory dnia, stanu zdrowia czy wieku poszczególnych domowników.

Temperatura w sypialni

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważnym czynnikiem jest odpowiednia temperatura w sypialni. Badania dowodzą, że optymalną temperaturą w sypialni jest od 18 do 22 °C, choć wiadomo też, że jest to bardzo indywidualna sprawa. Wiele osób w wieku powyżej 30 lat ma problemy ze snem. Przyczyny bezsenności mogą być różne: przemęczenie, stres albo właśnie nieodpowiednie warunki podczas spania. Temperatura ma istotny wpływ na to, jak długo śpimy i czy jest to sen komfortowy. Organizm człowieka jest tak skonstruowany, że dąży do stabilnej, optymalnej dla niego temperatury. Gdy jest zbyt zimno, nasze ciało się ogrzewa, a gdy jest zbyt ciepło, to się schładza. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku kosztuje to nas sporo energii, co prowadzi do obniżenia jakości naszego snu: problemów z zasypianiem, zbyt krótki lub zbyt płytki sen, a nawet bezsenność. Jeżeli nasz organizm wykorzystuje swoje zasoby do dopasowania odpowiedniej temperatury w momencie, gdy powinien być wyciszony, to sen może być męczący.

Jaka powinna być temperatura w domu?

Temperatura w salonie

Jaka powinna być temperatura w domu?

Salon jest miejscem, gdzie spędzamy większość czasu podczas dnia, dlatego właśnie w tym pomieszczeniu ważne jest odpowiednie ustawienie temperatury. Zapotrzebowanie i przyzwyczajenia są różne dla każdego z domowników, zależnie od wieku i upodobań, ale najczęściej można ustalić optymalną temperaturę w salonie, która będzie wszystkim odpowiadała. W dzisiejszych czasach prowadzimy przeważnie siedzący tryb życia, co sprawia, że temperatura w salonie nie może być zbyt niska. Specjaliści ustalili też, że górną granicą dla tego pomieszczenie powinno być nie więcej niż 24 °C. Wiąże się to z tym, że przy wyższych temperaturach trudno jest utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza, tak ważną dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Szacuje się, że wilgotność powietrza nie powinna spadać poniżej 30%. Zachowując odpowiednie parametry, zabezpieczamy się przed przesuszaniem śluzówek dróg oddechowych, co mogłoby spowodować większe narażenie na szkodliwą działalność bakterii i wirusów w gardle oraz nosie. Zbyt niska temperatura w pomieszczeniu dziennym, gdzie często też pracujemy, może powodować osłabienie koncentracji lub szybsze zmęczenie.

Temperatura w kuchni i łazience

W kuchni możemy ustawić niższą temperaturę, ponieważ jest to pomieszczenie, gdzie ciepło pochodzi nie tylko z systemu ogrzewania, ale też z urządzeń, których w niej używamy. Ponadto w kuchni więcej się ruszamy dlatego też temperatura nie powinna być zbyt wysoka.

Łazienka jest tym miejscem, gdzie wyższa temperatura jest pożądana, a nawet zalecana. Dzieje się tak ze względu na specyficzny charakter tego pomieszczenia. Pierwszym aspektem jest duża wilgotność, która w niej panuje i dlatego, aby nie doprowadzić do zawilgocenia ścian i sufitu, konieczna jest wyższa temperatura. Zaleca się ustawienie temperatury w łazience nawet na 28 °C. Kolejną przyczyną, dla której ustawiamy wyższą temperaturą, jest komfort korzystających z łazienki, aby nie doprowadzić do szybkiego ochłodzenia organizmu po kąpieli.

Jaka powinna być temperatura w domu?

Optymalna temperatura w domu

Ustawienie optymalnej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach nie musi być skomplikowane, dzięki automatyce domowej. Większości ludzi kojarzy to rozwiązanie ze sterowaniem oświetleniem, czujnikami ruchu itp. Ale nowoczesne rozwiązania dają nam o wiele więcej możliwości. Za pomocą różnych systemów można sterować dodatkowo wentylacją, żaluzjami i oczywiście ogrzewaniem.

Nowoczesne systemy można zakładać wraz z budową domów, ale jest też kilka rozwiązań, które pomagają w już istniejących budynkach czy też mieszkaniach. Można w dowolny sposób zaprogramować ustawienie żądanej temperatury i różnicować ją także w poszczególnych częściach naszego domu przy pomocy termostatów. Można także ustawiać i programować odpowiednie temperatury np. gdy mieszkańców nie ma w domu, temperatura się obniża, aby o odpowiedniej porze włączyć ogrzewanie. W skład takiego systemu można włączyć także sterowanie klimatyzacją i żaluzjami. Tego typu rozwiązanie pomoże na zmniejszenie opłat za energię, a tym samym na optymalizację kosztów związanych z wydatkami na ogrzewanie.

Doskonałym rozwiązaniem może być bezprzewodowa kontrola temperatury dzięki systemowi PERRY. System ten działa na częstotliwości radiowej, która jest małej mocy i nie zakłóca pracy innych urządzeń. Pozwala na regulacje temperatury dla każdego pomieszczenia oddzielnie dzięki bezprzewodowej kontroli zaworów zamontowanych w grzejnikach lub w wydzielonym rozdzielaczu strefowym. Dodatkowym atutem jest to, że system może być podłączony do każdego rodzaju instalacji: z nagrzewnicami powietrza, z grzejnikami , do ogrzewania podłogowego lub elektrycznego. Temperaturę można ustawić osobno ze względu na porą dnia (np. dzień/noc). Każde urządzenie jest programowane do współpracy pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem, i tak: do termostatu jest przypisana odpowiednia głowica regulująca. Termostaty PERRY, które idealnie nadają się do zaproponowanego rozwiązania to: PER-1TX-CRTX05 lub PER-1TX-TETX04, a głowica regulująca: PER-1TX-VTRX02.

Jaka powinna być temperatura w domu?

Komfort jest bardzo indywidualną sprawą i tylko od naszej decyzji zależy jaką temperaturę ustawimy w poszczególnych pomieszczeniach naszego domu.

Grigorii Suprun

Zapytaj o produkt

Zapytaj o produkt

Uzupełnienie informacji pozwoli na szybsze zweryfikowanie firmy i uwzględnienie ustalonych warunków handlowych