Szafy sterownicze są obecne nie tylko w przemyśle, ale i we wszystkich miejscach, w których działają systemy automatyki i energetyki. Stosowanie szaf sterowniczych pozwala na bezpieczne użytkowanie oraz uporządkowanie urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Dzięki miniaturyzacji tych urządzeń coraz więcej komponentów można umieścić w jednej obudowie. Z jednej strony jest to zaletą, ale z drugiej może powodować komplikacje. Każde urządzenie elektryczne podłączone do prądu wytwarza określoną ilość ciepła, co może powodować niewłaściwe działanie, a przegrzanie komponentów może doprowadzić do znacznego zmniejszenia żywotności urządzenia. W takim wypadku konieczne jest odprowadzenie nadmiaru ciepła z szafy sterowniczej. Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania chłodzenia, takie jak klimatyzatory i wentylatory do szaf sterowniczych.
Klimatyzatory do szaf sterowniczych
Klimatyzatory do szaf sterowniczych służą do utrzymywania żądanej temperatury w jej wnętrzu. Przy zastosowaniu klimatyzatora do szafy sterowniczej, bardzo często zdarza się, że temperatura wewnątrz szafy jest niższa od temperatury otoczenia. Dzieje się tak najczęściej w zakładach produkcyjnych, gdzie źródłem ciepła są dodatkowo maszyny, linie produkcyjne czy też sama technologia.
Klimatyzator do szafy sterowniczej pobiera energię cieplną z wnętrza szafy i oddają ją na zewnątrz, poza szafę. Klimatyzator szafy sterowniczej działa w zamkniętym obiegu powietrza wewnątrz szafy, dzięki czemu ewentualne zabrudzenia czy pył z zewnątrz nie dostaną się do środka szafy.
Wiele modeli na rynku ma dodatkową funkcję odparowania kondensatu (osuszania powietrza), co w znacznym stopniu zwiększa bezpieczeństwo nie tylko urządzeń, ale też użytkowników.
Przy wyborze klimatyzatora do szafy sterowniczej musimy wziąć pod uwagę wielkość szafy oraz ilość komponentów elektrycznych, które mają być w niej zamontowane. Każdy producent klimatyzatorów do szaf udostępnia dla klientów wzory do obliczenia mocy i wielkości klimatyzatora. Jest to niezwykle pomocne narzędzie, ponieważ pozwala na zminimalizowanie błędu czy też niedoszacowanie mocy przy wyborze odpowiedniego urządzenia.
Na rynku dostępne są gotowe klimatyzatory, które różnią się między sobą nie tylko mocą i wielkością, ale też sposobem montażu. Mogą być montowane w ścianie szafy, na drzwiach oraz na jej dachu. Nowością są klimatyzatory supercienkie (slim), które idealnie nadają się do aplikacji w miejscu z ograniczoną przestrzenią.
Chłodzenie szafy sterowniczej — jaki rodzaj wybrać?
Gdy trzeba wybrać rodzaj chłodzenia szafy sterowniczej, w przypadku wentylacji lub klimatyzacji, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które determinują wybór.
Chłodzenie szafy sterowniczej:
Kiedy zastosować wentylator do szafy sterowniczej?
W przypadku, gdy:
- istnieje możliwość chłodzenia szafy powietrzem zewnętrznym,
- powietrze otoczenia jest czyste,
- wewnątrz szafy nie ma źródeł ciepła o dużej mocy.
Kiedy stosujemy klimatyzator do szafy sterowniczej?
W przypadku, gdy:
- mamy dużą wartość generowanego ciepła wewnątrz szafy (ciepło generują przede wszystkim falowniki, zasilacze, transformatory),
- jest wysoka temperatura otoczenia,
- nie może zachodzić wymiana powietrza z zewnątrz i wewnątrz szafy (np. duże zapylenie powietrza otoczenia),
- nie wystarcza stosowanie wentylatorów wyciągowych,
- jest konieczność zachowania wysokiego stopnia ochrony IP szafy sterowniczej.
Sprawdź produkty dedykowane do kontroli temperatury w szafach sterowniczych