fbpx

Klimatyzacja i wentylacja do szaf sterowniczych

wentylatory w szafie 1

wentylatory w szafie 1

Klimatyzacja i wentylacja do szaf sterowniczych

Jak wybrać odpowiedni rodzaj chłodzenia szafy sterowniczej?

Szafy sterownicze są obecne nie tylko w przemyśle, ale i we wszystkich miejscach, gdzie działają systemy automatyki i energetyki. Stosowanie szaf sterowniczych pozwala na bezpieczne użytkowanie oraz uporządkowanie urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Dzięki miniaturyzacji tych urządzeń coraz więcej komponentów można umieścić w jednej obudowie. Z jednej strony jest to zaletą, ale z drugiej może powodować komplikacje. Każde urządzenie elektryczne podłączone do prądu wytwarza określoną ilość ciepła, co może powodować niewłaściwe działanie, a przegrzanie komponentów może doprowadzić do znacznego zmniejszenia żywotności urządzenia. W takim wypadku konieczne jest odprowadzenie nadmiaru ciepła z szafy sterowniczej. Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania chłodzenia, takie jak klimatyzatory i wentylatory do szaf sterowniczych.

Wentylatory do szaf sterowniczych

Wentylatory do szaf sterowniczej jest najbardziej powszechnym i najprostszym sposobem ochładzania jej wnętrza. Przy montażu wentylatora ważne jest to, gdzie go umieścimy, aby jak najlepiej wykorzystać naturalną konwekcję. Wentylator do szafy sterowniczej najlepiej montować w jej dolnej części. Tamtędy wtłaczane jest powietrze, które ogrzewa się we wnętrzu (powietrze staje się lżejsze) i zostaje odprowadzone przez kratkę, która znajduje się w górnej części szafy. Zamontowane wentylatory powinny mieć więcej miejsca tak, aby owiewać urządzenia w szafie, a nie kierować strumień powietrza bezpośrednio na nie. Zarówno wentylator z kratką, jak i sama kratka odprowadzająca są wyposażone w wymienne filtry, które zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń do wnętrza szafy, takimi jak: pył, kurz i inne, które są charakterystyczne dla zakładów produkcyjnych.

Przy doborze wentylatora do szafy sterowniczej trzeba brać pod uwagę temperaturę, którą chcemy uzyskać, a także temperaturę otoczenia oraz wielkość szafy i straty mocy cieplnej. Zaleca się dobieranie mocy wentylatora z 20% zapasem, co pozwoli na wyrównanie strat mocy wentylatora przy zabrudzonych matach filtracyjnych.

Klimatyzatory do szafy sterowniczej

Klimatyzatory do szaf sterowniczych służą do utrzymywania żądanej temperatury w jej wnętrzu. Przy zastosowaniu klimatyzatora do szafy sterowniczej, bardzo często zdarza się, że temperatura wewnątrz szafy jest niższa od temperatury otoczenia. Dzieje się tak najczęściej w zakładach produkcyjnych, gdzie źródłem ciepła są dodatkowo maszyny, linie produkcyjne czy też sama technologia.

Klimatyzator do szafy sterowniczej pobiera energię cieplną z wnętrza szafy i oddają ją na zewnątrz, poza szafę. Klimatyzator szafy sterowniczej działa w zamkniętym obiegu powietrza wewnątrz szafy, dzięki czemu ewentualne zabrudzenia czy pył z zewnątrz nie dostaną się do środka szafy.

Wiele modeli na rynku ma dodatkową funkcję odparowania kondensatu (osuszania powietrza), co w znacznym stopniu zwiększa bezpieczeństwo nie tylko urządzeń, ale też użytkowników.

Przy wyborze klimatyzatora do szafy sterowniczej musimy wziąć pod uwagę wielkość szafy oraz ilość komponentów elektrycznych, które mają być w niej zamontowane. Każdy producent klimatyzatorów do szaf udostępnia dla klientów wzory do obliczenia mocy i wielkości klimatyzatora. Jest to niezwykle pomocne narzędzie, ponieważ pozwala na zminimalizowanie błędu czy też niedoszacowanie mocy przy wyborze odpowiedniego urządzenia.

Na rynku dostępne są gotowe klimatyzatory, które różnią się między sobą nie tylko mocą i wielkością, ale też sposobem montażu. Mogą być montowane w ścianie szafy, na drzwiach oraz na jej dachu. Nowością są klimatyzatory supercienkie (slim), które idealnie nadają się do aplikacji gdzie mamy ograniczoną przestrzeń.

Chłodzenie szafy sterowniczej — jaki rodzaj wybrać?

Gdy trzeba wybrać rodzaj chłodzenia szafy sterowniczej, czy ma to być wentylacja, czy klimatyzacja, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które determinują wybór.

Chłodzenie szafy sterowniczej:

Kiedy zastosować wentylator do szafy sterowniczej?

  • istnieje możliwość chłodzenia szafy powietrzem zewnętrznym (powietrze jest stosunkowo chłodne),
  • powietrze otoczenia jest czyste i nie występuje zbyt duże zapylenie,
  • wewnątrz szafy nie ma źródeł ciepła o dużej mocy.

Kiedy stosujemy klimatyzator do szafy sterowniczej?

  • mamy dużą wartość generowanego ciepła wewnątrz szafy (ciepło generują przede wszystkim falowniki, zasilacze, transformatory),
  • jest wysoka temperatura otoczenia,
  • nie może zachodzić wymiana powietrza z zewnątrz i wewnątrz szafy (np. duże zapylenie powietrza otoczenia),
  • nie wystarcza stosowanie wentylatorów wyciągowych,
  • jest konieczność zachowania wysokiego stopnia ochrony IP szafy sterowniczej.

Zapytaj o produkt

Napisz wiadomość
Napisz wiadomość

61 840 47 22

61 849 80 61

Oceń ten artykuł