Kontrola temperatury w szafach sterowniczych

Jak dobrać odpowiednie urządzenie chłodnicze do warunków pracy?

W dzisiejszych czasach dążymy do automatyzacji wielu procesów technologicznych, przetwarzamy coraz to więcej informacji, a co za tym idzie sterujemy również coraz większą liczbą elementów wykonawczych. Takie działania powodują, że w szafach sterowniczych przy liniach produkcyjnych lub przy maszynach znajduje się duża liczba urządzeń przetwarzających energię. Każde przetwarzanie energii wiąże się jednak z generowanie strat w postaci wydzielanego ciepła.

Instalowane w szafach sterowniczych urządzenia elektroniczne pracują poprawnie tylko w określonych warunkach środowiskowych, dlatego niezwykle ważna jest kontrola temperatury, aby zapewnić urządzeniom komfort pracy. Odstępstwa od optymalnej temperatury pracy już nawet o kilkanaście stopni Celsjusza może powodować skrócenie żywotności urządzeń a w skrajnych przypadkach ich uszkodzenie.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów służących do kontroli temperatury w szafach sterowniczych. Do najpopularniejszych należą wentylatory oraz klimatyzatory.

Wentylacja jest to najpopularniejsza i najtańsza metoda kontroli temperatury. Wentylatory stosuje się zawsze w połączeniu z kratkami wentylacyjnymi, gdzie powietrze jest zasysane lub wypychane. Zarówno kratka i wentylator wyposażone są w maty filtracyjne. Wentylacja wymuszona jest najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem również ze względu na prostotę montażu i sterowania takiego systemu.

Kontrola temperatury w szafach sterowniczych
Kontrola temperatury w szafach sterowniczych

Jednak układ wentylacji wymuszonej również ma swoje ograniczenia i nie zawsze możliwe jest jego stosowanie. Ograniczeniem jest przede wszystkim zbyt wysoka temperatura otoczenia oraz duża ilość ciepła generowanego wewnątrz szafy. Z pomocą przychodzą tutaj klimatyzatory przemysłowe. Klimatyzatory są idealnym rozwiązaniem z tego względu, że nie dochodzi tutaj do wymiany powietrza wewnętrznego z zewnętrznym, a ponadto mogą posiadać całkiem dużą moc chłodniczą. Dzięki temu możemy stosować klimatyzatory wszędzie tam, gdzie mamy zanieczyszczone powietrze, dużą ilość wydzielanego ciepła lub wysoką temperaturę otoczenia. Dzisiaj klimatyzatory mogą pracować w temperaturze już nawet do 60ºC, a sposób montażu w niczym nie odbiega od montażu wentylatorów, poza wagą i gabarytami urządzenia, a także rozmiarem otworu. Aby uruchomić klimatyzator, również wystarczy tylko podłączyć zasilanie.

 

W naszej ofercie posiadamy urządzenia renomowanej firmy Cosmotec Stulz, która już od ponad 30 lat zajmuję się produkcją urządzeń do kontroli temperatury w szafach sterowniczych.

 

Dostępne są urządzenia z popularniejszych serii:

  • Protherm Indor – podstawowa seria klimatyzatorów naściennych, ekonomiczna w zakupie i użytkowaniu.
  • Compact Protherm Indoor – urządzenia o małych rozmiarach przeznaczone do stosowania w szafach już od 300 mm głębokości i od 900 mm wysokości.
  • Protherm Outdoor – dedykowane do aplikacji outdoorowych
  • Slim In – seria klimatyzatorów o małej głębokości, do montażu wpuszczanego do szafy sterowniczej. Dzięki temu urządzenie nieznacznie odstaje od obrysu szafy
  • TOP II – klimatyzatory dachowe
  • Module – klimatyzatory o dużej mocy oraz wymiarach 600 lub 800 mm szerokości i 2000 mm wysokości, dzięki czemu stanowią jakoby dodatkowy moduł szafy sterowniczej modułowej.
Kontrola temperatury w szafach sterowniczych
Kontrola temperatury w szafach sterowniczych

Dostępne są również inne urządzenia chłodnicze stosowane w szafach sterowniczych. Znakomitą alternatywę do wentylatorów czy klimatyzatorów stanowią wymienniki ciepła powietrze / powietrze. Są idealne do stosowania wszędzie tam, gdzie nie możemy doprowadzić do wymiany powietrza w szafie, a ilość wydzielonego ciepła nie jest duża i temperatura otoczenia również nie jest wysoka.

Innym wymiennikiem jest wymiennik ciepła powietrze / woda. Tutaj praktycznie możemy je stosować w każdych warunkach, jednak wymagane jest zasilanie wymiennika w zimną wodę – wymagane jest posiadanie chillera.

Dobór urządzenia chłodniczego również nie jest niczym skomplikowanym. Kiedy znamy warunki, w jakich urządzenie ma pracować, może np. metodą eliminacji odrzucić urządzenia, które nie spełniają wymagań.

Kontrola temperatury w szafach sterowniczych

Samo wyliczenie mocy urządzenia ułatwią dostępne kalkulatory, niezbędne będą poniższe dane:

  • maksymalna temperatura otoczenia szafy sterowniczej
  • temperatura zadana – oczekiwana wewnątrz szafy
  • wymiary szafy sterowniczej
  • ilość wydzielanego ciepła wewnątrz (może być także lista zainstalowanych urządzeń oraz ich moce)

Oferujemy również pomoc przy doborze najlepszego rozwiązania dla danej aplikacji. Najpopularniejsze urządzenia dostępne są od ręki.