Kontrola temperatury w szafach sterowniczych

Jak dobrać odpowiednie urządzenie chłodnicze do warunków pracy?

W dzisiejszych czasach dążymy do automatyzacji wielu procesów technologicznych, przetwarzamy coraz to więcej informacji, a co za tym idzie sterujemy również coraz większą liczbą elementów wykonawczych. Takie działanie powodują, że w szafach sterowniczych przy liniach produkcyjnych lub przy maszynach znajduje się duża liczba urządzeń przetwarzających energię. Każde przetwarzanie energii wiąże się jednak z generowanie strat w postaci wydzielanego ciepła.

Instalowane w szafach sterowniczych urządzenia elektroniczne pracują poprawnie tylko w określonych warunkach środowiskowych, dlatego niezwykle ważna jest kontrola temperatury, aby zapewnić urządzeniom komfort pracy. Odstępstwa od optymalnej temperatury pracy już nawet o kilkanaście stopni Celsjusza może powodować skrócenie żywotności urządzeń a w skrajnych przypadkach ich uszkodzenie.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów służących do kontroli temperatury w szafach sterowniczych. Do najpopularniejszych należą wentylatory oraz klimatyzatory.

Wentylacja jest to najpopularniejsza i najtańsza metoda kontroli temperatury. Wentylatory stosuje się zawsze w połączeniu z kratkami wentylacyjnymi, gdzie powietrze jest zasysane lub wypychane. Zarówno kratka i wentylator wyposażone są w maty filtracyjne. Wentylacja wymuszona jest najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem również ze względu na prostotę montażu i sterowania takiego systemu.

Kontrola temperatury w szafach sterowniczych
Kontrola temperatury w szafach sterowniczych

Jednak układ wentylacji wymuszonej również ma soje ograniczenia i nie zawsze możliwe jest jego stosowanie. Ograniczeniem jest przede wszystkim zbyt wysoka temperatura otoczenia oraz duża ilość ciepła generowanego wewnątrz szafy. Z pomocą przychodzą tutaj klimatyzatory przemysłowe. Klimatyzatory są idealnym rozwiązaniem z tego względu, że nie dochodzi tutaj do wymiany powietrza wewnętrznego z zewnętrznym, a ponadto mogą posiadać całkiem dużą moc chłodniczą. Dzięki temu możemy stosować klimatyzatory wszędzie tam, gdzie mamy zanieczyszczone powietrze, dużą ilość wydzielanego ciepła lub wysoką temperaturę otoczenia. Dzisiaj klimatyzatory mogą pracować w temperaturze już nawet do 60ºC, a sposób montażu w niczym nie odbiega od montażu wentylatorów, no może poza wagą i gabarytami urządzenia, a także rozmiarem otworu. Aby uruchomić klimatyzator, również wystarczy tylko podłączyć zasilanie.

 

W naszej ofercie posiadamy urządzenia renomowanej firmy Cosmotec Stulz, która już od ponad 30 lat zajmuję się produkcją urządzeń do kontroli temperatury w szafach sterowniczych.

 

Dostępne są urządzenia z popularniejszych serii:

  • Protherm Indor – podstawowa seria klimatyzatorów naściennych, ekonomiczna w zakupie i użytkowaniu.
  • Compact Protherm Indoor – urządzenia o małych rozmiarach przeznaczone do stosowania w szafach już od 300mm głębokości i od 900mm wysokości.
  • Protherm Outdoor – dedykowane do aplikacji outdoorowych
  • Slim In – seria klimatyzatorów o małej głębokości, do montażu wpuszczanego do szafy sterowniczej. Dzięki temu urządzenie nieznacznie odstaje od obrysu szafy.
  • TOP II – klimatyzatory dachowe
  • Module – klimatyzatory o dużej mocy oraz wymiarach 600 lub 800mm szerokości i 2000mm wysokości, dzięki czemu stanowią jakoby dodatkowy moduł szafy sterowniczej modułowej.
Kontrola temperatury w szafach sterowniczych
Kontrola temperatury w szafach sterowniczych

Dostępne są również inne urządzenia chłodnicze stosowane w szafach sterowniczych. Znakomitą alternatywę do wentylatorów czy klimatyzatorów stanowią wymienniki ciepła powietrze / powietrze. Są idealne do stosowania wszędzie tam, gdzie nie możemy doprowadzić do wymiany powietrza w szafie, a ilość wydzielonego ciepła nie jest duża i temperatura otoczenia również nie jest wysoka.

Innym wymiennikiem jest wymiennik ciepła powietrze / woda. Tutaj praktycznie możemy je stosować w każdych warunkach, jednak wymagane jest zasilanie wymiennika w zimną wodę – wymagane jest posiadanie chillera.

Dobór urządzenia chłodniczego również nie jest niczym skomplikowanym. Kiedy znamy warunki, w jakich urządzenie ma pracować, może np. metodą eliminacji odrzucić urządzenia, które nie spełniają wymagań.

Kontrola temperatury w szafach sterowniczych

Samo wyliczenie mocy urządzenia ułatwią dostępne kalkulatory, niezbędne będą poniższe dane:

  • maksymalna temperatura otoczenia szafy sterowniczej
  • temperatura zadana – oczekiwana wewnątrz szafy
  • wymiary szafy sterowniczej
  • ilość wydzielanego ciepła wewnątrz (może być także lista zainstalowanych urządzeń oraz ich moce)

Oferujemy również pomoc przy doborze najlepszego rozwiązania dla danej aplikacji. Najpopularniejsze urządzenia dostępne są od ręki.

Bartłomiej Kocik

Zapytaj o produkt

Zapytaj o produkt

Uzupełnienie informacji pozwoli na szybsze zweryfikowanie firmy i uwzględnienie ustalonych warunków handlowych