1. Jak podłączyć łącznik krzywkowy?
Podłączenie łącznika krzywkowego zależy od jego schematu, program łączeń w przypadku firmy Kraus & Naimer zawsze dostarczany jest wraz z łącznikami.
2. Co to jest łącznik krzywkowy?
Łącznik krzywkowy jest to obrotowy łącznik, posiadających jedną lub kilka par styków. Łączniki krzywkowe stosowane są w obwodach niskiego napięcia jako odłączniki oraz łączniki sterujące/przełączające.
3. Jakie są najpopularniejsze sposoby montażu łączników krzywkowych?
Łączniki krzywkowe - podstawowe sposoby montażu:
a)
Montaż na panel na śruby
b)
Montaż na panel w otwór centralny fi22
c)
Montaż na szynę DIN
4. Jak działa łącznik krzywkowy?
Zasada działania łącznika krzywkowego jest następująca: na krzywce która jest wewnątrz łącznika, znajdują się wyżłobienia, pokrętło obraca krzywki, które nawinięte są na wałek. Każda krzywka "odpowiedzialna" jest za aktywację bądź deaktywację styku. Gdy na krzywce pojawia się wyżłobienie, styk jest zamknięty, gdy go nie ma, styk za pomocą sprężyny przechodzi w stan otwarty.
5. Jakie są dostępne akcesoria do łączników krzywkowych?
Akcesoria do łączników krzywkowych rozważymy na podstawie oferty czołowego producenta – Kraus & Naimer. Łączniki krzywkowe możemy wyposażyć w takie akcesoria jak:
- przedłużenia wałków,
- zatrzaski drzwiowe,
- lampki kontrolne,
- styki pomocnicze,
- sprężyny zwrotne,
- stacyjki kluczykowe,
- pokrętła z możliwością założenia blokady,
- obudowy.
6. Jak wypełnić kartę programu łączeń – łącznik na specjalne wykonanie?
Obowiązkowo musimy podać amperaż łącznika krzywkowego oraz sposób montażu. Na karcie zaznaczamy, jak ma wyglądać grawerka oraz które styki mają przewodzić na jakich pozycjach. Przykładowo (jak wyżej) na pozycji A przewodzą apry styków 3-4; 7-8; 13-14.