Napędy i sterowanie - rozwiązania dedykowane dla producentów maszyn pakujących

Serwomotory i serwonapędy dedykowane do zastosowania w maszynach pakujących

Podstawowym elementem nowoczesnych koncepcji automatyzacji maszyn pakujących są serwonapędy, gdzie wydajność odgrywa kluczową rolę. Dzięki naszym produktom klienci mogą zwiększyć produktywność i efektywność energetyczną swoich urządzeń oraz instalacji przemysłowych. Serwonapędy sterują silnikami, które przemieszczają części z jednego miejsca na drugie lub obrabiają części w celu uzyskania produktu końcowego. W zależności od rodzaju produkcji potrzebne są różne maszyny i różne serwonapędy. Rozwiązania firmy Panasonic idealnie nadają się do zastosowań w ramach maszyn pakujących zarówno o wysokiej dynamice, małych i złożonych aplikacjach, jak również do zastosowań mobilnych z silnikami DC.

Serwomotory i serwonapędy Panasonic z rodziny MINAS A6 to dobre rozwiązanie dla nowoczesnych koncepcji maszyn. Serwomotory charakteryzują się wyjątkowo kompaktowymi wymiarami oraz 23-bitowym enkoderem absolutnym, o wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu, że enkoder ma ponad 8 000 000 impulsów na obrót, możliwe jest bardzo precyzyjne, a także bezpieczne pozycjonowanie i sterowanie silnikiem. Oferuje duży zakres mocy (od 50 W do 5 kW) przy lekkiej i kompaktowej konstrukcji. Posiada też innowacyjne funkcje tłumienia wibracji oraz częstotliwości rezonansowych, a także wiele funkcji sterowania (impulsowe, analogowe oraz komunikację w czasie rzeczywistym za pomocą technologii sieciowej 100 Mbit/s).

Sterowaniki PLC odpowiednie do niezliczonych zadań

Kompaktowe sterowniki PLC zawierają zintegrowane funkcje, takie jak: sterowanie analogowe, sterowanie pozycjonowaniem, a także komunikację sieciową. Dzięki temu mają one wiele z zalet modułowych sterowników PLC wysokiej klasy. Wszystkie sterowniki PLC Panasonic oferują znakomity stosunek ceny do jakości.

RTEX (Realtime Express)

RTEX to szybka Etchernetowa magistrala czasu rzeczywistego dla automatyki, gdzie komunikacja między urządzeniami nadrzędnymi i podrzędnymi odbywa się w czasie rzeczywistym. Jest doskonale dostosowana do zadań o wysokiej dynamice pozycjonowania zarówno pojedynczej, jak i wielu osi.

Napędy i sterowanie - rozwiązania dedykowane dla producentów maszyn pakujących

EtherCAT (Ethernet for Control Automation Technology)

EtherCAT to oparty na sieci Ethernet system fieldbus. Ma podobne funkcje jak RTEX, ale jest otwartą, standaryzowaną magistralą polową, która umożliwia wymianę danych ze wszystkimi innymi sterownikami ruchu EtherCAT.

Napędy i sterowanie - rozwiązania dedykowane dla producentów maszyn pakujących

Serwonapęd MINAS A6 Multi

Serwonapęd MINAS A6 Multi posiada układ dwuosiowy i szerokość tylko 50 milimetrów na jednostkę oraz jest wyposażony w 18 funkcji bezpieczeństwa. Z przodu ma zamontowany system magistrali D link, który może być ustawiony bez użycia narzędzi, co znacznie ułatwia instalację. W porównaniu z dotychczasowymi systemami nowy serwonapęd o wielkości książki zmniejsza o połowę zajmowaną powierzchnię w szafie elektrycznej. Serwonapędy obejmują zakres od 0,75 kW do 5 kW.

Wysoce dynamiczne serwonapędy nie są konieczne dla wszystkich aplikacji przemysłowych. Panasonic posiada również rozwiązania dla prostych aplikacji, które pozwalają zaoszczędzić energię i miejsce, co znacznie obniża koszty.

Napędy i sterowanie - rozwiązania dedykowane dla producentów maszyn pakujących

Trzykrotna oszczędność dzięki silnikom bezszczotkowym serii MINAS BL

Nowa seria MINAS BL charakteryzuje się innowacyjną dzieloną konstrukcją rdzenia. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić zarówno energię, miejsce, jak i koszty. W porównaniu do silników indukcyjnych prądu przemiennego, silniki te są znacznie mocniejsze i doskonale nadają się do transportu materiałów oraz do przemysłu spożywczego i tekstylnego.

 1. Mniejsze rozproszenie mocy dzięki zwiększonej wydajności
 2. Oszczędność miejsca dzięki kompaktowej konstrukcji
 3. Oszczędność kosztów instalacji i konserwacji

Najważniejsze informacje:

 • Zakres regulacji prędkości obrotowej: od 30 obr./min do 4000 obr./min (znamionowa prędkość obrotowa: 3000 obr./min).
 • Zrównoważoną reakcję sterowania gwarantuje czujnik Halla, który wykrywa położenie.
 • Moment obrotowy przy rozruchu do 150 % momentu znamionowego
 • Seria MINAS-BL oferuje stały moment obrotowy podczas rozruchu lub przy niskich prędkościach obrotowych (w przeciwieństwie do silników indukcyjnych).

Charakterystyka stałego momentu obrotowego:

 • Precyzyjne sterowanie (zmienność prędkości obrotowej wynosi maksymalnie 0,5 % momentu znamionowego) zapewnia wysoką wydajność i doskonałą jakość.
 • Możliwość ustawienia parametrów umożliwiających sterowanie przyspieszaniem/opóźnianiem trapezowym i krzywą S.
 • Dostępne bezpłatne oprogramowanie PANATERM, które służy do konfiguracji i symulacji ruchu (przez port USB).
 • Zgodność z międzynarodowymi standardami.
Napędy i sterowanie - rozwiązania dedykowane dla producentów maszyn pakujących

Jakie są zalety serwonapędów?

Zalety oferowanych serwonapędów dla producentów maszyn pakujących:

 • serwomechanizmy zapewniają równomierny docisk przy zamykaniu, co jest istotne dla urządzeń do termoformowania lub wykrawania,
 • jest możliwy kontrolowany i delikatny transport na taśmie dzięki lepszej kontroli silnika (dla produktów łamliwych/cennych),
 • kontrolowane prowadzenie produktu zwiększa niezawodność procesu, co zapobiega jego zakleszczaniu,
 • poprzez lepszą sterowalność i wysoką powtarzalność, serwomotory zapewniają optymalną dynamikę co zwiększa efektywność energetyczną maszyn,
 • przenośniki taśmowe z serwonapędami mogą być sterowane bardziej indywidualnie (za pomocą panelu lub kontrolera analogowego), co znacznie ułatwia rozdzielanie lub grupowanie produktów,
 • zapewniają doskonałą synchronizację osi podawania z osią główną (wirtualna oś master), nóż obrotowy,
 • pozwalają na efektywne korzystanie z zasobów, co pozwala na oszczędność materiału (np. w owijarkach do palet mogą być stosowane nowe, cieńsze folie wymagające dokładniejszego sterowania silnikiem).
Michał Gawęcki

Michał Gawęcki

Product Manager

Zapytaj o produkt

Zapytaj o produkt

Uzupełnienie informacji pozwoli na szybsze zweryfikowanie firmy i uwzględnienie ustalonych warunków handlowych

Kategorie produktów powiązane z artykułem