Profesjonalne dławnice kablowe do stref zagrożonych wybuchem

Profesjonalne dławnice kablowe do stref zagrożonych wybuchem

Ochrona przed eksplozją jest potrzebna częściej niż myślisz

W XIX wieku elektryczność przeniknęła zarówno do przemysłu, jak i do domu. Zaraz potem powstały pierwsze podstawowe zasady ochrony przed wybuchami elektrycznymi z powodu metanu i pyłu węglowego, powstałych podczas wydobycia węgla. Zalety elektryczności były tak przytłaczające, że ludzie zaczęli intensywnie pracować nad wymyślaniem sposobów zapobiegania ewentualnemu spotkaniu atmosfery wybuchowej ze źródłem zapłonu – wynikającego z użycia sprzętu elektrycznego – aby uniknąć wybuchów.

Obszary występowania stref zagrożonych wybuchem

Profesjonalne dławnice kablowe do stref zagrożonych wybuchem

Ta aplikacja w górnictwie to dopiero początek. Przemysł chemiczny i petrochemiczny, a także wydobycie ropy i gazu stanowią więcej obszarów zastosowań, w których potrzebny jest sprzęt przeciwwybuchowy. Ponadto przemysł chemii organicznej, farmaceutyczny, farb i lakierów przetwarzają oraz pracują z łatwopalnymi cieczami i gazami. Współcześnie stale pojawia się coraz więcej obszarów ich zastosowań, na przykład wydobycie i wykorzystanie biogazu lub ekologiczne wykorzystanie składowisk odpadów. W obróbce drewna i zbóż istnieje jeszcze więcej potencjalnych źródeł zagrożeń. Intensywnie dyskutuje się obecnie nad wykorzystaniem wodoru, co doprowadzi do różnych zastosowań wymagających ochrony przeciwwybuchowej.

Każdy, kto zajmuje się zawodowo systemami przemysłowymi, musi być teraz bardzo świadomy tematu ochrony przeciwwybuchowej. W wielu gałęziach przemysłu, podczas produkcji, przetwarzania, transportu lub przechowywania materiałów palnych, gromadzą się lub ulatniają gazy, opary i mgły, które są uwalniane do środowiska. W innych procesach powstaje pył palny. Gdy zostaną one połączone z tlenem w powietrzu, może powstać niebezpieczna atmosfera, która w przypadku zapłonu prowadzi do wybuchu.

Ochrona przeciwwybuchowa na świecie

Ochrona przeciwwybuchowa podlega ustawodawstwu poszczególnych krajów na całym świecie. Różnice w wymaganiach technicznych specyficznych dla każdego kraju oraz wymagane pozwolenia na urządzenia przeciwwybuchowe stawiają wysokie wymagania producentom, zwłaszcza tym, którzy działają międzynarodowo. Skutkuje to wysokimi kosztami rozwoju produktów i procesów homologacji, jednak w następstwie globalizacji udało się poczynić wielkie postępy w kierunku jednolitej polityki ochrony przeciwwybuchowej.

Dławnice kablowe AGRO Ex do profesjonalnego wprowadzania kabli w potencjale wybuchowej atmosfery

Dławnice kablowe Ex firmy Agro do urządzeń przeciwwybuchowych nadają się do większości zastosowań w silnikach zagrożonych wybuchem, aparaturze rozdzielczej i sterowniczej, obudowach itp. stosowanych w dziedzinach przemysłowych, takich jak automatyka, przemysł maszynowy, chemiczny i petrochemiczny.

Dławnice kablowe AGRO Ex wykonane są z mosiądzu niklowanego lub syntetycznego materiału, spełniającego najsurowsze wymagania i zapewniającego bezpieczne wprowadzenie kabla w obszary wybuchowe. Wszystkie dławnice kablowe są testowane i certyfikowane zgodnie z najnowszymi normami i posiadają najnowsze certyfikaty, w tym IECEx, który zezwala na używanie tych dławnic na całym świecie.

  • obudów ognioszczelnych Ex d IIC,
  • zwiększonego bezpieczeństwa Ex e II,
  • iskrobezpieczne Ex i II.

Dzięki dużej ilości proponowanych rozwiązań oraz akcesoriów, dławnice Agro są jednym z najczęściej wybieranych produktów na całym świecie.

Profesjonalne dławnice kablowe do stref zagrożonych wybuchem

Jakub Skowroński

Zapytaj o produkt

Zapytaj o produkt

Uzupełnienie informacji pozwoli na szybsze zweryfikowanie firmy i uwzględnienie ustalonych warunków handlowych

Kategorie produktów powiązane z artykułem