Puszka elektryczna – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Puszka elektryczna – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Jakie są podstawowe rodzaje puszek elektrycznych?

Jakie są rodzaje puszek elektrycznych? Puszki elektryczne możemy rozróżnić na wiele sposobów. Jednym ze stosowanych podziałów jest rozróżnienie ze względu na sposób montażu – wyróżniamy puszki do elewacji podtynkowe – stosowane do zamontowania czegoś wewnątrz ściany i puszki natynkowe – montowane na powierzchni ściany.

Innym podziałem jest rozróżnienie ze względu na rodzaj aplikacji, gdzie jest stosowana – puszki prądowe do ścian szkieletowych w budownictwie drewnianym, a puszki do betonu, w miejscach, gdzie instalacja jest prowadzona przed zalaniem betonem.

Puszka elektryczna – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Dlaczego musimy stosować puszki elektryczne?

Zgodnie z normami elektrycznymi obowiązującymi w Polsce, puszki elektryczne (różne rodzaje) są stosowane w celu bezpiecznego i niezawodnego połączenia przewodów elektrycznych. Pozwalają na precyzyjny montaż osprzętu elektrycznego i zapewniają ochronę instalacji.

Czy kolor puszki elektrycznej ma znaczenie?

Nie, producenci używają różnych zabarwień, jednak nie ma żadnej normy dotyczącej ich stosowania. Puszki instalacyjne/elektryczne a rodzaje kolorystyczne – w oferowanych przez firmę ASTAT rozwiązaniach puszki elektroinstalacyjne mają kolor czarny w puszkach do ścian murowanych, pomarańczowy w puszkach do budownictwa drewnianego, szare lub żółte w instalacji betonowej. Jeśli chodzi o puszki specjalistyczne, to dźwiękoszczelne mają kolor niebieski, natomiast czerwone są puszki ppoż.

Puszka elektryczna – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Czy zawsze należy stosować gips do montażu puszek elektrycznych?

Na szczęście, od kiedy firma Kaiser wprowadziła specjalistyczne puszki instalacyjne z pierścieniem Klemmfix, nie ma takiej potrzeby. Wystarczy wywiercić otwór o średnicy 82 mm, nałożyć pierścień na puszkę i całość wcisnąć w otwór. Dzięki temu nowatorskiemu rozwiązaniu możemy zamontować puszkę o 50% szybciej i zaoszczędzony czas przeznaczyć na wykonanie kolejnego montażu lub zasłużony odpoczynek.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze puszki elektrycznej?

Jaką puszkę elektryczną wybrać? Przy wyborze puszki instalacyjnej szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj materiału, w którym będzie montowana puszka (płyta drewniana, beton, cegła itp.) oraz na jej cechy dodatkowe, których oczekujemy np. wiatroszczelność.

Do czego służą puszki przeciwpożarowe?

Zgodnie z wymogami w budynkach użyteczności publicznej oraz w domach wielorodzinnych (np. bloki, szeregowce) niektóre ściany muszą być wykonane zgodnie z zasadami ppoż. W zachowaniu wymagań pomocne będą puszki do elewacji ppoż., które pomimo wywiercenia otworu i zamontowania osprzętu zachowują właściwości ściany ppoż. Element aktywny, z którego zbudowana jest puszka pod wpływem wysokiej temperatury i ognia zaczyna pęcznieć, zatykając cały otwór instalacyjny tak, aby ogień i dym nie przedostał się przez ścianę przez określony czas np. EI30 mówi o tym, że puszka taka wytrzyma 30 min pożaru.

Zastosowanie takiej puszki elektrycznej pozwala na spokojny sen i poczucie bezpieczeństwa. Jest szczególnie ważne w budownictwie mieszkaniowym i budynkach użyteczności publicznej. Czyli wszędzie tam, gdzie na co dzień przebywają ludzie. Dodatkowo takie puszki zapewniają także dźwiękoszczelność, więc świetnie sprawdzają się w sypialniach i pokojach dla dzieci.

Na co zwrócić uwagę prowadząc instalację w betonie?

Prowadzenie instalacji elektrycznych w ścianach betonowych jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala zaoszczędzić miejsce, a dodatkowo instalacja jest bardzo schludna, ponieważ praktycznie jest niewidoczna. Dodatkowo na budowie nie musimy poświęcać czasu na bruzdowanie i robienie otworów, dzięki czemu wykonanie robót elektrycznych jest czystsze. Mimo niewątpliwych atutów instalacja taka nie jest łatwa do wykonania, ponieważ konieczne jest zachowanie maksymalnej precyzji podczas prowadzenia instalacji przed zalaniem betonem – wiąże się to z faktem, że w przypadku zamocowania puszki prądowej w nienależyty sposób narażamy się na to, że w momencie zalania instalacja się przemieści. W celu uniknięcia problemów należy stosować sprawdzone od wielu lat rozwiązania marki Kaiser. Kompletny system gwarantuje idealne połączenie i pewność, że instalacja w betonie nie ulegnie awarii.

Jaką puszkę elektryczną zamontować w elewacji?

W zależności od potrzeb firma Kaiser przygotowała specjalistyczne rozwiązania. Są to puszki elektryczne, które mocowane są w warstwie izolacyjnej elewacji (styropian lub wełna), natomiast dla kamer lub lamp dedykowane są specjalne płyty z gotową warstwą izolacyjną.

Czy warto stosować puszkę elektryczną z membranami wiatroszczelnymi?

Zdecydowanie tak, puszki instalacyjne wiatroszczelne dedykowane są do budownictwa szkieletowego, jednakże są producenci, którzy posiadają takie rozwiązanie również w budownictwie murowanym. Membrany wiatroszczelne dają nam pewność, że dom/ mieszkanie będzie miało zwiększoną efektywność energetyczną. Eliminujemy w ten sposób niekontrolowany przepływ powietrza w ścianach, co jest szczególnie ważne w budownictwie energooszczędnym.

Gdzie stosuje się puszki dźwiękoszczelne?

Puszki do elewacji dźwiękoszczelne stosuje się głównie w biurowcach i salach konferencyjnych, które powinny być wygłuszone, aby dźwięki z zewnątrz nie zakłócały pracy w środku oraz w sypialniach i pokojach dla dzieci.

Zachęcamy do sprawdzenia innych usług i produktów: automatyka budynkowa | automatyka przemysłowa | puszki elektryczne do betonu | puszki elektryczne do ścian szkieletowych | puszki elektryczne natynkowe | puszki elektryczne podtynkowe | puszki instalacyjne przeciwpożarowe |

Kacper Ludwiczak

Zapytaj o produkt

Zapytaj o produkt

Uzupełnienie informacji pozwoli na szybsze zweryfikowanie firmy i uwzględnienie ustalonych warunków handlowych