Rewolucja przy zmianach w Opłacie Mocowej w 2022 roku

Nowy projekt URE, czyli „Opłata-" lub „Podatek-" („-" minus).

Rewolucja, ale nie dla wszystkich. Zmiany dotyczą wyłącznie firm, które pracują na 3 zmiany i pracują „równo". Dotyczy to wszystkich firm niezależnie od lokalizacji i dostawcy (PGE, Tauron, Enea, Energa). Od roku 2021 każda firma zużywająca dużo energii płaci nową opłatę, tak zwaną „opłatę mocową”. Już wtedy, przy zerowej kampanii informacyjnej, ten nowy podatek był dla każdej firmy sporą niespodzianką, a po drugie znacząco obciążał ich portfel.

„Skuteczna” kampania informacyjna o opłacie mocowej.

I tym razem nie mogło być inaczej. Po raz kolejny w 2022 roku, bez żadnej informacji, stawka opłaty mocowej dla firm została podniesiona 35%. Jednak dla firm pracujących na 3 zmiany tegoroczna modyfikacja może oznaczać spore oszczędności. Warto sprawdzić na fakturze, jaką kwotę pieniędzy można odzyskać.

Rewolucja przy zmianach w Opłacie Mocowej w 2022 roku

W skrócie zmiany polegają na tym, aby średnia godzinowa ze szczytu dziennego (godziny 7-22) była bliska lub niższa od średniej godzinowej z reszty doby (godziny 22-7). Jeżeli odchyłka wynosi do 5% zmniejszysz koszty opłaty mocowej o 87%. W przypadku, gdy Twoja odchyłka mieści się z zakresie 5-10%, zmniejszysz koszty o 50%. Odzyskasz tylko 17% kosztów, gdy Twoja odchyłka wyniesie 10-15%. Wszyscy z odchyłką powyżej 15% zapłacą całość.

Analiza przypadku.

Przedstawię w formie przykładu dwie firmy, z którymi współpracujemy już wiele lat w zakresie doradztwa i efektywności energetycznej. Będą to przykłady z wyliczeniami możliwych zysków (krótkie case-study).

  • Firma produkcyjna „1”
    • Koszt opłaty mocowej [odczytane z faktury]: 18 tys. / miesiąc] rocznie 216’000,00 zł. Współczynnik bez kontroli (wyliczone z danych pomiarowych): 6,73%

Oszczędności roczne przy odchyłce <5% → 179’280,00 zł
Oszczędności roczne przy odchyłce 5%-10% (obecna odch. 6,73%) → 108’000,00 zł

Jeżeli firmie udałoby się zmniejszyć odchyłkę poniżej 5%, to roczne oszczędności oprócz 108 tys. zł byłyby powiększone o kolejne 71 tys. zł (łącznie 179 tys. zł)

  • Firma produkcyjna „2”
    • Koszt opłaty mocowej [odczytane z faktury]: 50 tys. / miesiąc] rocznie 600’000,00 zł.
      Współczynnik bez kontroli (wyliczone z danych pomiarowych): 2,8%

Oszczędności roczne przy <5% → 498’000,00 zł

Zmiany w kolejnych latach.

Czy nie warto w takim przypadku ciągle kontrolować swój współczynnik korygujący bazową stawkę opłaty mocowej? Taka kontrola jest bardzo istotna, ponieważ okresy rozliczeniowe będą się zmieniać - bardzo ważne jest, aby mieć kontrolę każdego dnia. Okresem rozliczeniowym w 2022 r. będzie cały miesiąc. W kolejnym roku to tylko 10 dni. Od 2024 roku już każdego dnia będziemy rozliczali się z odchyłki. Przy tego typu zmianach warto uczyć się już od samego początku jednodniowych okresów rozliczeniowych i rozliczania odchyłki, ponieważ błędy można naprawić w kolejnych dniach bez utraty dużych sum pieniędzy.

Skuteczne rozwiązanie produktowe – Kontroler Opłaty Mocowej.

W trakcie przygotowywania naszego nowego produktu o nazwie „KOM - Kontroler Opłaty Mocowej”, który wylicza odchyłkę on-line, kontaktowałem się z około 20 firmami, które według mojej oceny mogły produkować w sposób ciągły. Bez większego zdziwienia 100% rozmówców była bardzo zainteresowana wdrożeniem, bo wyliczone oszczędności są bardzo dużymi kwotami w porównaniu do kosztu zakupu KOM’a.

„Kontroler Opłaty Mocowej”, który wizualizuje odchyłkę wydaje się koniecznością, bo to nie jest zakup inwestycyjny, który trzeba rozpisywać na wielu kartkach papieru. Sprawdź sam, jakie są Twoje koszty opłaty mocowej na swojej fakturze za energię elektryczną i przelicz, ile możesz odzyskać pieniędzy. Mam też za sobą prowadzenie pierwszego webinarium poświęconego zmianom w opłacie mocowej. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania, ponieważ ilość gości była za duża w porównaniu z naszymi możliwościami informatycznymi - oczywiście to nie jest problem, bo planujemy powtórkę szkolenia z początkiem lutego. Taka sytuacja nasuwa jednak smutny wniosek - po raz kolejny płatnik dowiaduje się na końcu. Będziemy starali się Państwu pomóc, aby jak najwięcej opłaty zostało w Waszej kieszeni.

Rewolucja przy zmianach w Opłacie Mocowej w 2022 roku

Skoro pojawiły się możliwości to trzeba je wykorzystać ponieważ wysokość opłaty mocowej zależy mocno od planowania Twojej produkcji.

„KOM – Kontroler Opłaty Mocowej”

Zobacz więcej >>
Jakub Jędrzejewski

Jakub Jędrzejewski

Kierownik Projektu Zarządzanie Energetyczne

Zapytaj o produkt

Zapytaj o produkt

Uzupełnienie informacji pozwoli na szybsze zweryfikowanie firmy i uwzględnienie ustalonych warunków handlowych

Kategorie produktów powiązane z artykułem