Automatyka budynkowa i automatyka domowa to dwa terminy używane zamiennie oraz często ze sobą mylone. W praktyce jednak są to dwa różne typy instalacji.
Automatyka budynkowa stosowana jest w dużych systemach budynkowych, które odpowiadają za złożone systemy oświetlenia, wentylacji, klimatyzacji (HVAC), ogrzewania itd. Swoje zastosowanie znajduje głównie w obiektach wielorodzinnych, biurach czy budynkach użyteczności publicznej. Urządzenia, które wykorzystuje, są bardzo zbliżone do urządzeń stosowanych w automatyce przemysłowej, takich jak panele HMI, sterowniki, przekaźniki, regulatory itd. Dzięki tego typu urządzeniom automatyka budynkowa może realizować swój nadrzędny cel, czyli automatyzację skomplikowanych procesów występujących w budynkach.
Automatyka budynkowa przede wszystkim musi spełniać określone warunki funkcjonalne, stabilność pracy oraz normy bezpieczeństwa. W przypadku wyłączenia prądu system musi być tak skonfigurowany, aby poszczególne urządzenia, które są niezbędne do działania obiektu miały zasilanie zastępcze. Tak samo podczas awarii, system automatyki budynkowej powinien sprawnie i bezproblemowo przełączać się na opcję awaryjną. W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić hale produkcyjne, które z powodu awarii pojedynczego urządzenia przestają działać, gdyż powodowałoby to duże straty.
Dzięki wielu systemom zabezpieczającym, które analizują poszczególne parametry, automatyka budynkowa pozwala również zapobiegać awariom, a w sytuacji zagrożenia stanami krytycznymi, są w stanie odciąć dany element sieci lub aktywować obwód zastępczy w celu wyrównania parametrów układu. Aby zapobiec usterkom, czy opóźnieniom w pętlach regulacji tworzy się systemy rozproszone, które są złożone i trudne do zaprojektowania. Przy tworzeniu systemów rozproszonych przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej komunikacji między urządzeniami. To kwestia bardzo złożona, dlatego zazwyczaj systemy automatyki budynkowej wykonywane są pod konkretną specyfikację urządzeń, a tworzone do nich aplikacje są pisane zgodnie z wytycznymi systemu.
Zupełnie odmienną sytuację mamy w automatyce domowej, w której możemy pozwolić sobie na odrobinę „szaleństwa”. Systemy automatyki domowej mają na celu zwiększenie komfortu, bezpieczeństwa oraz ograniczenie zużycia energii w naszym domu. Dzięki funkcjonalności automatyki domowej możemy nią sterować za pomocą przycisków, telefonów komórkowych, tabletów, komputerów, jak i również za pośrednictwem komunikatów głosowych, a nawet myśli.
Poprzez wykorzystanie powyższych urządzeń możemy zauważyć, że główną ideą przyświecającą tej instalacji jest komfort użytkownika danego systemu. W większości systemy automatyki domowej posiadają aplikację, za pomocą której w prosty sposób możemy sterować naszym domem, m.in. oświetleniem, roletami, ogrzewaniem, alarmem oraz systemem audio.
Systemy automatyki domowej, przykładowo Vimar By-me to na ogół układy scentralizowane, posiadające główne urządzenie zarządzające, do którego doprowadzone są wszystkie informacje od urządzeń wchodzących w skład całego systemu. Dzięki temu możemy w prosty sposób z poziomu aplikacji skomunikować się z urządzeniem centralnym, które posiada już wszystkie informacje dotyczące funkcjonalności oraz zasady działania poszczególnych urządzeń naszego systemu.
Innym bardzo ważnym elementem wyróżniającym systemy automatyki domowej są możliwości tworzenia rozmaitych scen uproszczających nasze codzienne życie. Klienci mogą wymyślić dowolny scenariusz działania poszczególnych urządzeń, zgodny z własnymi potrzebami. W niektórych systemach można samemu stworzyć sceny, niemniej jednak często musimy skorzystać z usług wykwalifikowanego instalatora. Najbardziej popularnymi scenami, które często wykorzystujemy w codziennym życiu, jest zamknięcie bądź otwarcie rolet podczas wyjścia lub wejścia do domu, czy np. wyłączenie wszystkich świateł w momencie wychodzenia z domu. Inną, ciekawą opcją automatyki domowej jest sterowanie danym urządzeniem o określonej porze dnia np. sterowanie termostatem, który ma załączać się o danej godzinie w celu podniesienia temperatury wewnątrz pomieszczenia.
W dzisiejszych czasach automatyka domowa ma na celu nie tylko poprawę jakości i uproszczenia naszego życia, ale również podniesienie walorów estetycznych wnętrz przez wykorzystanie urządzeń z elementami ozdobnymi, takimi jak ramki ozdobne, czy kolorowe wyświetlacze. Elementy sterujące stały się nieodzownym elementem poprawiającym estetykę naszych pomieszczeń, zapewniając im wyjątkowy i niepowtarzalny design. Należy również wspomnieć, że automatyka domowa występuje nie tylko w wersji przewodowej. Coraz popularniejsze stają się rozwiązania bezprzewodowe, komunikujące się ze sobą za pomocą podczerwieni (bluetooth) lub za pomocą sieci WIFI. Wybierając automatykę domową w wersji bezprzewodowej, zmniejszamy czas realizacji oraz ograniczamy koszty, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności. Należy pamiętać jednak, że ze względu na swoją specyfikę i brak połączenia kablowego systemy takie mogą być narażone na zakłócenia. Z tego powodu system może być mniej stabilny niż w przypadku systemu przewodowego.
Reasumując zarówno systemy automatyki budynkowej, jak i automatyki domowej można nazwać instalacjami inteligentnymi, jednak ze względu na finalnego użytkownika danej automatyki inaczej rozumiane jest pojęcie „inteligentna instalacja”. W automatyce budynkowej inteligentna instalacja to taka, która zapewnia bezpieczeństwo systemu i sprawia, że jest on niemal niezawodny oraz w pełni stabilny, natomiast jeżeli mówimy o inteligentnej automatyce domowej to mamy na myśli elementy poprawiające i ułatwiające nasze codzienne życie.