Różnice między automatyką budynkową a automatyką domową

Różnice między automatyką budynkową a automatyką domową

Automatyka budynkowa i automatyka domowa to dwa terminy używane zamiennie oraz często ze sobą mylone. W praktyce jednak są to dwa różne typy instalacji.

Automatyka budynkowa stosowana jest w dużych systemach budynkowych, które odpowiadają za złożone systemy oświetlenia, wentylacji, klimatyzacji (HVAC), ogrzewania itd. Swoje zastosowanie znajduje głównie w obiektach wielorodzinnych, biurach czy budynkach użyteczności publicznej. Urządzenia, które wykorzystuje, są bardzo zbliżone do urządzeń stosowanych w automatyce przemysłowej, takich jak panele HMI, sterowniki, przekaźniki, regulatory itd. Dzięki tego typu urządzeniom automatyka budynkowa może realizować swój nadrzędny cel, czyli automatyzację skomplikowanych procesów występujących w budynkach.

Różnice między automatyką budynkową a automatyką domową
Różnice między automatyką budynkową a automatyką domową

Automatyka budynkowa przede wszystkim musi spełniać określone warunki funkcjonalne, stabilność pracy oraz normy bezpieczeństwa. W przypadku wyłączenia prądu system musi być tak skonfigurowany, aby poszczególne urządzenia, które są niezbędne do działania obiektu miały zasilanie zastępcze. Tak samo podczas awarii, system automatyki budynkowej powinien sprawnie i bezproblemowo przełączać się na opcję awaryjną. W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić hale produkcyjne, które z powodu awarii pojedynczego urządzenia przestają działać, gdyż powodowałoby to duże straty.

Dzięki wielu systemom zabezpieczającym, które analizują poszczególne parametry, automatyka budynkowa pozwala również zapobiegać awariom, a w sytuacji zagrożenia stanami krytycznymi, są w stanie odciąć dany element sieci lub aktywować obwód zastępczy w celu wyrównania parametrów układu. Aby zapobiec usterkom, czy opóźnieniom w pętlach regulacji tworzy się systemy rozproszone, które są złożone i trudne do zaprojektowania. Przy tworzeniu systemów rozproszonych przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej komunikacji między urządzeniami. To kwestia bardzo złożona, dlatego zazwyczaj systemy automatyki budynkowej wykonywane są pod konkretną specyfikację urządzeń, a tworzone do nich aplikacje są pisane zgodnie z wytycznymi systemu.

Zupełnie odmienną sytuację mamy w automatyce domowej, w której możemy pozwolić sobie na odrobinę „szaleństwa”. Systemy automatyki domowej mają na celu zwiększenie komfortu, bezpieczeństwa oraz ograniczenie zużycia energii w naszym domu. Dzięki funkcjonalności automatyki domowej możemy nią sterować za pomocą przycisków, telefonów komórkowych, tabletów, komputerów, jak i również za pośrednictwem komunikatów głosowych, a nawet myśli.

Poprzez wykorzystanie powyższych urządzeń możemy zauważyć, że główną ideą przyświecającą tej instalacji jest komfort użytkownika danego systemu. W większości systemy automatyki domowej posiadają aplikację, za pomocą której w prosty sposób możemy sterować naszym domem, m.in. oświetleniem, roletami, ogrzewaniem, alarmem oraz systemem audio.

Systemy automatyki domowej, przykładowo Vimar By-me to na ogół układy scentralizowane, posiadające główne urządzenie zarządzające, do którego doprowadzone są wszystkie informacje od urządzeń wchodzących w skład całego systemu. Dzięki temu możemy w prosty sposób z poziomu aplikacji skomunikować się z urządzeniem centralnym, które posiada już wszystkie informacje dotyczące funkcjonalności oraz zasady działania poszczególnych urządzeń naszego systemu.

Różnice między automatyką budynkową a automatyką domową
Różnice między automatyką budynkową a automatyką domową

Innym bardzo ważnym elementem wyróżniającym systemy automatyki domowej są możliwości tworzenia rozmaitych scen uproszczających nasze codzienne życie. Klienci mogą wymyślić dowolny scenariusz działania poszczególnych urządzeń, zgodny z własnymi potrzebami. W niektórych systemach można samemu stworzyć sceny, niemniej jednak często musimy skorzystać z usług wykwalifikowanego instalatora. Najbardziej popularnymi scenami, które często wykorzystujemy w codziennym życiu, jest zamknięcie bądź otwarcie rolet podczas wyjścia lub wejścia do domu, czy np. wyłączenie wszystkich świateł w momencie wychodzenia z domu. Inną, ciekawą opcją automatyki domowej jest sterowanie danym urządzeniem o określonej porze dnia np. sterowanie termostatem, który ma załączać się o danej godzinie w celu podniesienia temperatury wewnątrz pomieszczenia.

W dzisiejszych czasach automatyka domowa ma na celu nie tylko poprawę jakości i uproszczenia naszego życia, ale również podniesienie walorów estetycznych wnętrz przez wykorzystanie urządzeń z elementami ozdobnymi, takimi jak ramki ozdobne, czy kolorowe wyświetlacze. Elementy sterujące stały się nieodzownym elementem poprawiającym estetykę naszych pomieszczeń, zapewniając im wyjątkowy i niepowtarzalny design. Należy również wspomnieć, że automatyka domowa występuje nie tylko w wersji przewodowej. Coraz popularniejsze stają się rozwiązania bezprzewodowe, komunikujące się ze sobą za pomocą podczerwieni (bluetooth) lub za pomocą sieci WIFI. Wybierając automatykę domową w wersji bezprzewodowej, zmniejszamy czas realizacji oraz ograniczamy koszty, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności. Należy pamiętać jednak, że ze względu na swoją specyfikę i brak połączenia kablowego systemy takie mogą być narażone na zakłócenia. Z tego powodu system może być mniej stabilny niż w przypadku systemu przewodowego.

Reasumując zarówno systemy automatyki budynkowej, jak i automatyki domowej można nazwać instalacjami inteligentnymi, jednak ze względu na finalnego użytkownika danej automatyki inaczej rozumiane jest pojęcie „inteligentna instalacja”. W automatyce budynkowej inteligentna instalacja to taka, która zapewnia bezpieczeństwo systemu i sprawia, że jest on niemal niezawodny oraz w pełni stabilny, natomiast jeżeli mówimy o inteligentnej automatyce domowej to mamy na myśli elementy poprawiające i ułatwiające nasze codzienne życie.

Różnice między automatyką budynkową a automatyką domową

Patryk Maćkowiak

Product manager

Zapytaj o produkt

Zapytaj o produkt

Uzupełnienie informacji pozwoli na szybsze zweryfikowanie firmy i uwzględnienie ustalonych warunków handlowych