Specjalistyczne taśmy samoprzylepne wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu. Jednym z przodujących zastosowań jest zastosowanie taśm przy produkcji różnego rodzaju samoprzylepnych listew z tworzyw sztucznych. Produkcja takich listew odbywa się przy użyciu ekstruderów nierzadko o bardzo dużej wydajności. Aby umożliwić sprawną i efektywną aplikację taśmy samoprzylepnej należy użyć specjalnie do tego przygotowanych szpul nawiniętych krzyżowo o długości sięgającej nawet kilka tysięcy metrów.
Budowa, możliwości techniczne taśm samoprzylepnych
Szpule wykonywane są standardowo na tulejach o średnicy wewnętrznej 6” (152 mm). Średnica zewnętrzna szpuli najczęściej zawiera się w granicach od 300 mm do 500 mm. Jeśli chodzi o szerokość szpul, to na rynku dostępne są 3 standardowe szerokości: 180 mm, 250 mm, 420 mm. Szczegółowe parametry należy dobrać dla konkretnego rodzaju taśmy oraz rozwiązania technologicznego. Szerokości taśm produkowanych na szpulach z reguły oferowane są od 4 mm do 25 mm. Długość nawoju natomiast uzależniona jest od rodzaju taśmy, grubości nośnika, rodzaju kleju oraz linera (przekładki antyadhezyjnej). Jeżeli mamy do czynienia z wąskimi taśmami opartymi na bazie cienkich folii np. PP, PET lub PE możemy wtedy otrzymać rolki o długości nawet powyżej 10.000 metrów. Dodatkowo można stosować tzw. fingerlift, czyli szerszy liner osłaniający klej.
Wraz ze wzrostem szerokości taśmy, grubości nośnika, linera lub gramatury kleju nawój szpuli ulega zmniejszeniu. W przypadku taśm piankowych, których typowe grubości zawierają się w granicach 1 do 3 mm, szpule są zdecydowanie krótsze. Długość szpuli można modyfikować, stosując szersze tuleje lub zwiększając całkowitą średnicę szpuli. Bardzo wygodne jest to przy taśmach piankowych, których zwiększenie całkowitej objętości nie spowoduje istotnego przyrostu masy szpuli.
Zastosowanie taśm samoprzylepnych na szpulach
Oprócz wspomnianego powyżej zastosowania do produkcji listew z tworzyw sztucznych taśmy na szpulach stosowane są w przemyśle opakowaniowym oraz do produkcji kopert. Do tego typu aplikacji stosowane są taśmy na cienkich nośnikach foliowych lub z flizeliny o gramaturze kleju do około 30g/m2 dzięki temu szpule takie mają nawoje sięgające do 10.000 metrów.
W przemyśle meblarskim taśmy stosowane są do produkcji i montażu listew ozdobnych, szczeblin okiennych oraz luster. Listwy meblowe z reguły montowane są na taśmy na nośniku PVC z klejem poliakrylanowym. Szerokość i grubość taśmy powinna być tak dobrana, żeby uwzględniać ewentualny skurcz tworzywa sztucznego. Z reguły narzędzia do wytłaczania są tak dobrane, że uwzględniają występowanie tego zjawiska, niemniej jednak trzeba o tym pamiętać po to, by nie osłabiać połączenia poprzez pomniejszenie powierzchni styku pomiędzy listwą, taśmą a frontem meblowym.
W budownictwie taśmy na szpulach krzyżowych używa się przy produkcji listew okiennych dylatacyjnych. Do tego celu stosowane są taśmy oparte na zamkniętokomórkowej piance polietylenowej. Taki rodzaj nośnika zapobiega nasiąkaniu wody oraz zabezpiecza połączenie ościeżnicy okna z tynkiem przed drganiami, rozszerzalnością termiczną czy zmianami wilgotności. Listwy te posiadają dodatkowo tzw. element tracony, na który jest przyklejana folia ochronna zabezpieczająca okno podczas tynkowania. Do tego elementu listwy przyokiennej stosuje się taśmy dwustronnie klejące na bazie cienkich folii, najczęściej z klejami kauczukowymi o wysokiej adhezji do folii poliolefinowych.
Innymi obszarami w przemyśle tworzyw sztucznych gdzie wykorzystywane są taśmy dwustronnie klejące na szpulach krzyżowych, jest produkcja listew cenowych, listew przypodłogowych oraz wannowych. W przypadku listew cenowych stosuje się taśmy zarówno na bazie pianek PE, jak i cienkich folii PP lub PET. Natomiast listwy przypodłogowe lub wannowe wymagają użycia taśm o większej gramaturze kleju tak, aby niwelować ewentualne nierówności powierzchni, na które są nakładane. Dodatkowo kleje takie muszą odznaczać się znakomitą odpornością na wilgoć.
Powyższe zastosowania są tylko wybranymi przykładami użycia taśm nawiniętych na szpulach przemysłowych. Taśmy takie sprawdzają się we wszystkich realizacjach, które wymagają zachowania ciągłości produkcji przy dużych prędkościach wytwarzania danego wyrobu.