Transmisja sygnałów poprzez złącze obrotowe w maszynach produkcyjnych

W obecnych czasach obserwujemy coraz większy rozwój komunikacji sieciowej, która wymaga niezawodnej oraz bezproblemowej transmisji. Spowodowane jest to dużym wzrostem procesów automatyzacji fabryk, zakładów produkcyjnych oraz ciągłym rozwojem nowoczesnych technologii. By osiągnąć precyzyjne dane związane z transmisją, stosuje się m.in. takie rozwiązania, jak pierścienie ślizgowe, które przekazują sygnały elektryczne, sterujące, zasilające oraz sterujące sygnały cyfrowe. Dodatkowo zastosowanie znajdują tutaj także inne media, które transmitują dane z platform stacjonarnych do platform obrotowych. Uzupełnieniem takich rozwiązań jest szeroka gama przetworników sygnału wraz z odpowiednimi przewodami i złączami wtykowymi.

Transmisja sygnałów poprzez złącze obrotowe w maszynach produkcyjnych

Złącza obrotowe firmy Kübler

W dzisiejszym artykule skupimy się na wybranych, najbardziej popularnych seriach produktów z segmentu złączy obrotowych firmy Kübler, dedykowanych dla branży maszyn pakujących.

Pisząc o samych pierścieniach ślizgowych mamy na myśli transmisję sygnałów elektrycznych, zasilających i sterujących oraz danych. Jest to także transmisja przez interfejs magistrali sieciowej i Ethernet, a także przesyłanie innych mediów takich, jak cieczy i gazów. Dostępne są rozwiązania od standardowych, po dostosowane do indywidualnych wymagań oraz potrzeb.

W portfolio produktów firmy Kübler znajdziemy wytrzymałe i niezawodne rozwiązanie przeznaczone do transmisji zasilania sygnałów przez interfejs magistrali sieciowej oraz Ethernet, realizowane przez pierścienie ślizgowe. Firma Kübler ponadto produkuje pierścienie ślizgowe do niestandardowych aplikacji wraz z przetwornikami sygnałów do podzielników częstotliwości, wysokiej jakości kable oraz złącza.

Transmisja sygnałów poprzez złącze obrotowe w maszynach produkcyjnych

Warto pamiętać, że przy wyborze odpowiedniego rozwiązania dla konkretnej aplikacji należy zwrócić uwagę przede wszystkim na parametry wytrzymałościowe, takie jak: maksymalna prędkość obrotowa, obciążenie osiowe oraz temperatura pracy.

Złącza obrotowe dla przemysłu maszyn pakujących

Mamy rożne rodzaje aplikacji i do każdej jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie rozwiązanie. W tym artykule skupiamy się na wyborze rozwiązań dla przemysłu maszyn pakujących. W tej branży, najbardziej popularnymi złączami obrotowymi są produkty serii SR060E oraz SR085.

Specjalistą od systemu pakowania typu „flow pack” jest dedykowany dla przemysłu maszyn pakujących pierścień SR060E. To kompaktowe złącze obrotowe, które cechuje się gładką, prostą powierzchnią, umożliwiającą łatwe czyszczenie, o stopniu ochrony IP64. Tym samym spełnia wymagania przemysłu spożywczego. Pierścienie z tej serii są bardzo wytrzymałe na różne warunki pracy i dzięki temu posiadają długą żywotność. Ich główną funkcją jest podgrzewanie i monitorowanie wałków uszczelniających. Powszechnie wiadomym jest, że przemysł spożywczy ma szczególnie wysokie wymagania dotyczące czystości i higieny. W przypadku, gdy pierścienie ślizgowe są często otwierane, może to doprowadzić do zanieczyszczenia przez ścieranie się pierścienia ślizgowego węglem ze szczotek. Jego żywotność wynosi 500 milionów obrotów, co oznacza bardzo wysoki standard wykonania, a długie cykle konserwacyjne (co 100 milionów obrotów) potwierdzają jego mocne strony i czynią z niego specjalistę w zakresie maszyn pakujących.

Transmisja sygnałów poprzez złącze obrotowe w maszynach produkcyjnych
Transmisja sygnałów poprzez złącze obrotowe w maszynach produkcyjnych

Innym przykładem złącza jest seria SR085. To modułowe i elastyczne złącze, które posiada możliwość dopasowania do różnych maszyn poprzez szeroki zakres, a także dostosowane przepusty do mediów oraz czynników hydraulicznych i pneumatycznych. Jest bardzo wytrzymały, dzięki wysokiej jakości wykonania oraz materiałów, oraz powoduje, że jego okres użytkowania jest bardzo długi. Dzięki zastosowaniu styków ślizgowych, transmisja między zespołami stojana a wirnikiem jest niezakłócona i przebiega w prawidłowy sposób.

Jakie korzyści niesie za sobą wybór produktów firmy Kübler?

Przede wszystkim wytrzymała konstrukcja do użytku przemysłowego. Dwu- lub trzykomorowy system do oddzielnej transmisji obciążenia, sygnału i danych (Konstrukcja Kübler Safety-Trans ™). Stopień ochrony dla modelu z obudową do IP64. Standardowe obciążenie prądowe do 25 A (większe obciążenie możliwe jest na zamówienie). Prędkość do 8001 obr./min, 5 razy większa niż w przypadku większości modeli innych producentów. Urządzenie jest bezobsługowe, do 100 milionów cykli, a żywotność do 500 mln obrotów, jest to 4 razy dłużej niż w przypadku konkurencji. Łatwy do utrzymania w czystości oraz usuwania kurzu. Dyski labiryntowe zwiększają prześwit i drogę upływu, zapewniając izolację elektryczną i chroniąc styki sygnałowe przed zanieczyszczeniem oraz pyłem ściernym. Wszystko to znacznie wydłuża możliwość eksploatacji i cykle konserwacyjne.

Producent elastycznie podchodzi również do indywidualnych wymagań. Dzięki temu można szybko i bez komplikacji zająć się modyfikacjami i rozwiązaniami specjalnymi.

Rozwiązanie kompaktowe do obróbki końcowej w robotyce.

Rozwiązanie kompaktowe, tzw. „naleśnik”, czyli idealny pierścień do obróbki końcowej w robotyce. Mimo bardzo małej przestrzeni montażowej, niewielkiej masie oraz elastycznej konstrukcji zapewnia niezawodną transmisję danych sygnałów oraz obciążenia. Prosta konstrukcja składa się z dwóch nałożonych na siebie płyt z szynami pierścieni ślizgowych oraz szczotek transferowych. Stosowane mogą być przykładowo w celu dodatkowego pozycjonowania w robotach o bardzo wysokiej precyzji. Można go modułowo łączyć z dodatkowym enkoderem.

Transmisja sygnałów poprzez złącze obrotowe w maszynach produkcyjnych

Niezawodne rozwiązania firmy Kübler

Każda linia produkcyjna jest inna, dodatkowo przystosowana pod konkretne wymogi związane z daną produkcją czy pakowaniem surowca. Niemal każda aplikacja posiada indywidualne parametry, które mają osiągać zamierzone cele. Również środowisko, w którym funkcjonuje zautomatyzowana linia produkcyjna jest inne w każdym zakładzie, w zależności od rodzaju produkcji. Mamy warunki umiarkowane, łagodne, gdzie nie ma potrzeby stosowania produktów o podwyższonych właściwościach. Natomiast jeżeli otoczenie jest wymagające, gdzie warunki takie jak temperatura, wilgotność, stopień zanieczyszczeń, kurzu, pyłów i tym podobnych jest bardzo wysoki, należy zastosować rozwiązania, które podołają tym obostrzeniom. Wszystko po to, by zapewnić wysoką wydajność oraz nieprzerwaną pracę linii pakujących, gdzie każdy, nawet najmniejszy przestój generuje dodatkowe koszty. Chcąc zapewnić odpowiednie, długofalowe rozwiązania pozwalające zabezpieczyć, usprawnić oraz zoptymalizować proces produkcji, wybierz bezkompromisowe produkty firmy Kübler, które spełniają wszystkie potrzeby związane z wysoką jakością oraz niezawodnością pracy. Zadbaj o ciągłość i bezpieczeństwo swojej produkcji!

Transmisja sygnałów poprzez złącze obrotowe w maszynach produkcyjnych

Zapraszamy do współpracy.

Łukasz Lohr

Product Manager

Zapytaj o produkt

Zapytaj o produkt

Uzupełnienie informacji pozwoli na szybsze zweryfikowanie firmy i uwzględnienie ustalonych warunków handlowych

Kategorie produktów powiązane z artykułem