1. Co to jest stycznik modułowy?
Stycznik modułowy jest to standardowy stycznik zamknięty w obudowie modułowej. Dzięki temu mamy możliwość łatwego montażu na standardową szynę. Budowa modułowa oraz parametry styczników modułowych umożliwiają zastosowanie ich w układach wentylacyjnych, klimatyzacjach oraz do sterowania oświetleniem, ogrzewaniem w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej. Dobierając taki stycznik, musimy określić czy ma być on 1-fazowy, bądź 3-fazowy oraz czy jego amperaż wynosi 20, 25, 40 lub 63 A.
2. Dlaczego stycznik buczy/brzęczy?
Najczęstszą przyczyną buczenia stycznika jest cewka. Należy sprawdzić, czy nie jest ona uszkodzona oraz sprawdzić, czy podano prawidłowe napięcie sterujące. W przypadku starych styczników buczenie spowodowane jest kurzem/brudem zalegającym w obudowie.
3. Jak dobrać stycznik?
a)
Na początku trzeba określić kategorię, w której ma pracować stycznik, do najbardziej popularnych należą:
- AC1 - załączanie obwodów rezystancyjnych – takich jak grzałki;
- AC3 - załączanie obwodów indukcyjnych – takich jak silniki indukcyjne;
b)
Następnie musimy określić prąd znamionowy bądź moc. Styczniki firmy Benedict oferują zakres od 4 do 1 500 A.
c)
Kolejnym krokiem jest określenie napięcia sterowania cewki.
- Do najbardziej popularnych należą: 24 V AC, 24 V DC, 230 V AC,
- Jednak występują również takie napięcia jak: 42 V AC/DC, 48 V AC/DC, 110 V AC/DC, 400 V AC.
d)
Dodatkowo możemy dobrać styki pomocnicze do już wybranego stycznika.
Przykład wyboru:
Stycznik załącza silnik indukcyjny 18,5kW, napięcie sterowania 230 V AC:
4. Jak zrobić podtrzymanie stycznika?
"Podtrzymanie cewki stycznika" stosuje się w różnych aplikacjach, np. układ sterowania załącz/wyłącz. Podtrzymanie realizowane jest poprzez równoległe połączenie przycisku chwilowego "załącz" z pomocniczym stykiem zwiernym stycznika. Po impulsowym wciśnięciu przycisku załącz – na cewkę zostaje podane napięcie, wszystkie styki stycznika zaczynają przewodzić. Pomocniczy styk NO stycznika "podtrzymuje" cewkę. Wyłączenie układu następuje dopiero po aktywacji przycisku chwilowego "wyłącz".
5. Jaka jest różnica między stycznikiem a przekaźnikiem?
Zasada działania stycznika i przekaźnika jest taka sama. Różnica polega tylko na tym, że przekaźnik stosujemy do łączenia obwodów sterowniczych, sygnalizacyjnych (układy niskoprądowe) a stycznik stosujemy do łączenia obwodów głównych np. silników (układy wysokoprądowe). W związku z tym przekaźniki są mniejszych wymiarów niż styczniki gdyż prądy przez nie płynące są mniejsze.