Zasilacze buforowe – techniczny opis możliwości

Co to jest zasilacz buforowy?

Zasilacz buforowy to zasilacz podtrzymujący zasilanie w przypadku zaniku zasilania sieciowego.

Zasilacz buforowy dostarczają niskie napięcie stałe V DC zazwyczaj w zakresie 12 - 48 V DC, a czas podtrzymania zależy od zastosowanej pojemności akumulatora.

Producent Seria Napięcia wyjściowe serii Moce Serii w zakresie
Adel System CBI 12 - 48 V DC 40 - 480 W
Zasilacze buforowe – techniczny opis możliwości Rysunek 1. Zasilacz buforowy CBI2801224A + moduł bateryjny 7 Ah / 24 V DC

Zasilacze buforowe serii CBI to zaawansowane technicznie rozwiązanie z zarządzaniem i kontrolą mikroprocesorową przeznaczone do ciągłości zasilania krytycznych urządzeń. Producent zadbał o następujące aspekty:

  1. Zarządzanie mocą
  2. System diagnozy oraz monitoringu w tym również zdalnego
  3. Zarządzanie akumulatorem

Poniżej omówimy każdy z punktów.

Zarządzanie Mocą

Zasilacze buforowe CBI traktują zasilanie obciążenia z najwyższym priorytetem. Podczas normalnej pracy zasilają obciążenie oraz dbają o to, aby akumulator był w pełni naładowany. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania mocy obciążenia zasilacz w razie potrzeby przestanie ładować akumulator, a w razie potrzeby zacznie pobierać energie. Może w ten sposób podwoić swoją moc w celu zachowania ciągłości zasilania na czas taki, na jaki pozwala pojemność podłączonego akumulatora.

Dodatkowo w celu zwiększenia mocy największe jednostki mocowe można łączyć równolegle w celu zwiększenia mocy. Schemat poniżej:

Zasilacze buforowe – techniczny opis możliwości

Rysunek 2. Zasilacze buforowe. Połączenie równoległe w celu zwiększenia mocy

System diagnozy oraz monitoringu w tym również zdalnego.

Tak jak pokazano na rysunku drugim, zasilacz w standardzie posiada diody sygnalizacyjne oraz wyjścia przekaźnikowe. Występują 3 grupy:

MAINS OR BACKUP – bezpotencjałowe wyjście przekaźnikowe oraz dioda sygnalizacyjna informujące o tym, czy zasilacz jest zasilany z sieci lub z akumulatora.

LOW BATTERY OR BATTERY REPLACEMENT - bezpotencjałowe wyjście przekaźnikowe oraz dioda sygnalizacyjna informujące o tym, że akumulator jest rozładowany lub należy go wymienić. Szczegóły zostaną omówione w następnym punkcie dotyczącym zarządzaniu akumulatorem.

DIAGNOSIS – dioda sygnalizacyjna – po ilości mignięć można rozczytać tryb pracy oraz ewentualny kod błędu zasilacza (szczegóły w dokumentacji).

Schemat panelu przedniego opisujący wyjścia zasilacza buforowego CBI245A.

Rysunek 3. Schemat panelu przedniego opisujący wyjścia zasilacza buforowego CBI245A

Jednostki największe mocowo posiadają dodatkowo złącze Aux2. Złącze to daje dodatkowe możliwości komunikacyjne:

  • komunikacja CAN 2.0
  • MODBUS
  • zewnętrzny wyświetlacz DPY351
Złącze komunikacyjne RJ45 w zasilaczu buforowym.

Rysunek 4. Złącze komunikacyjne RJ45 w zasilaczu buforowym

Do zewnętrznego wyświetlacza DPY351 można podłączyć wiele zasilaczy i zbiorczo sprawdzać ich status. Komunikacja odbywa się w poprzez sieć Ethernet. Na YouTube można zobaczyć sposób działania tego wyświetlacza, w wyszukiwarce należy wpisać nazwę modelu (DPY351)

Zewnętrzny wyświetlacz do zasilacz buforowego DPY351

Rysunek 5. Zewnętrzny wyświetlacz do zasilacz buforowego DPY351

Zasilacz buforowy - zarządzanie akumulatorem

Adel przyłożył się do zagadnienia prawidłowego zarządzania akumulatorem w celu uzyskania maksymalnej żywotności.

Na zasilaczu poprzez potencjometr i odpowiednie ustawienie zworek można wybrać odpowiednie napięcie ładowania oraz prąd ładowania. Dodatkowo do złącza Aux można przyłączyć czujnik temperatury, dzięki czemu zasilacz uwzględni dodatkowo kompensację temperaturową. W zależności od stopnia rozładowania zastosuje jeden z trzech trybów ładowania przedstawionych na schemacie poniżej.

Tryb Recovery – zapewni ładowanie głęboko rozładowanego akumulatora. Standardowa ładowarka nie będzie w stanie naładować takiej baterii, gdy ze względu na głębokie rozładowanie płyty akumulatora uległy one zasiarczeniu. Specjalny algorytm ładowania impulsowego pozwoli rekombinować elektrolitowi wewnątrz akumulatora, stopniowo oczyści zasiarczone płyty i pozwoli przejść do kolejnego trybu ładownia boost.

Tryb Boost – tryb ładowania rozładowanego akumulatora

Tryb Trickle – Float – tryb doładowujący, utrzymuje naładowany akumulator w stanie naładowania

Zasilacz buforowy z akumulatorem dodatkowo co 4 h godziny wykonuje autotest baterii. Wysyła impulsy, które badają rezystancję wewnętrzną akumulatora. Jeśli jest zbyt wysoka to zasilacz poprzez wyjście przekaźnikowe i diodę sygnalizacyjną poinformuje o potrzebie wymiany akumulatora. Ta sama dioda i wyjście przekaźnikowe poinformuje również o rozładowanym akumulatorze, natomiast poprzez ilość mignięć diody DIAGNOSIS można rozróżnić jaka jest przyczyna alarmu.

Do zasilaczy serii CBI należy podłączyć zewnętrzną baterie, w ofercie są wygodne w montażu moduły bateryjne na pojemności 1,3 Ah, 7 Ah, 9 Ah, 12 Ah. Moduł przedstawiony na zdjęciu obok.

Zapraszam do zapoznania się z prezentacją techniczną zasilaczy buforowych serii CBI, aby poznać ich wszystkie możliwości.

Pobierz teraz >>
Zasilacz buforowy. Schemat trybów ładowania akumulatora

Rysunek 6. Zasilacz buforowy. Schemat trybów ładowania akumulatora

Zasilacz buforowy. Moduł Bateryjny 7 Ah / 24 V DC

Rysunek 7. Zasilacz buforowy. Moduł Bateryjny 7 Ah / 24 V DC

Przemysław Datkiewicz

Przemysław Datkiewicz

Product Manager

Zapytaj o produkt

Zapytaj o produkt

Uzupełnienie informacji pozwoli na szybsze zweryfikowanie firmy i uwzględnienie ustalonych warunków handlowych