Teatr Polski we Wrocławiu nie miał łatwo – w latach 50-siątych został częściowo zniszczony w pożarze (spłonęły widownia i foyer), a w niedalekiej przeszłości ucierpiał z powodu konfliktu polityczno-personalnego. Aktualnie jest to prężnie działający obiekt z pomysłami na nowe inwestycje i rozwiązania.
W październiku Teatr wdrożył Strażnika Mocy firmy ASTAT w ramach programu Infrastruktura Kultury i dzięki środkom z Budżetu Województwa Dolnośląskiego. Urządzenie ma za zadanie kontrolować na bieżąco zużycia energii i przede wszystkim chronić teatr przed ewentualnymi karami z tytułu przekroczeń mocy zamówionej oraz stopni zasilania.
Teatr ma podgląd do wizualizacji zużyć w czasie rzeczywistym, raportów i zarchiwizowanych danych. Pobór jest prognozowany w 15-to minutowych odcinkach czasowych i w razie możliwości przekroczeń, jest przed nimi ostrzeżony. Może analizować swój profil zużycia, zarządzać nim i optymalizować go.
Strażnik Mocy ma również funkcje modułów wykonawczych, które można wykorzystać na wyłączenia zadanych obwodów lub powiadomienia na kolumnach sygnalizacyjnych.
Całość inwestycji w Teatrze Polskim we Wrocławiu została opisana na stronie (druga część opisu).
Jak można zauważyć, zmiany na rynku energii dotykają aktualnie wszystkich. Każde przedsiębiorstwo, firma a nawet mały biznes musi zmierzyć się z rosnącymi cenami energii. W takiej sytuacji istotnym staje się znajomość swojego profilu zużycia energii, co umożliwi optymalizację zużycia, dopasowanie mocy zamówionej, zmianę taryfy a także uniknięcia kar z tytułu przekroczeń mocy zamówionej.
Do niedawna klientami zainteresowanymi Strażnikiem Mocy były głównie firmy produkcyjne, duże przedsiębiorstwa, jednak w ostatnim czasie zauważyliśmy wyraźny wzrost zainteresowania w branżach, które mogą zaskakiwać. Trend ten jest spowodowany dużym prawdopodobieństwem wprowadzenia stopni zasilania dla odbiorców, których wielkość mocy umownej została ustalona powyżej 300 kW.