Pojawiła się nowa pozycja na rachunku za energię elektryczną – opłata mocowa!

Ile będzie wynosić opłata mocowa dla użytkowników?

- 76,20 PLN netto za każdą pobraną 1 MWh w dni robocze w godzinach 7-22

Co to jest opłata mocowa i skąd się wzięła?

W 2017 roku sejm przyjął ustawę o opłacie mocowej za prąd, która weszła w życie 01.01.2021 roku. Głównym jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez utrzymywanie istniejących elektrowni konwencjonalnych o stałym wytworze energii, w mniejszej części inwestycja w nowe rozwiązania i technologie.

Realnie sprowadza się do tego, że odbiorcy energii zapłacą więcej za prąd od Nowego Roku. W przypadku dużych przedsiębiorstw podwyżki te mogą wynosić od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów PLN w skali roku.

Dobrym rozwiązaniem na kontrolę zużytej mocy w poszczególnych strefach jest zastosowanie Strażnika Mocy (zdj. 1). Dzięki dokładnemu monitorowaniu zużycia energii, można przenieść energochłonne procesy produkcyjne na godziny, które nie są objęte opłatą mocową, a tym samym zmniejszyć dodatkowe koszty.

Pojawiła się nowa pozycja na rachunku za energię elektryczną – opłata mocowa!

zdj. 1 profil zużycia z podziałem na strefy opłaty mocowej

Strażnik Mocy, a opłata mocowa

Możliwości zastosowania Strażnika Mocy Zamówionej w aspekcie opłaty mocowej:

  • dynamiczny podział kWh na strefy czasowe,
  • zadane procesy mogą być wyłączane w określonych godzinach, objętych opłatą mocową,
  • Strażnik Mocy może dokonywać zaplanowanych wyłączeń lub tylko informować - dzięki czemu nie przekroczy się zadanego poboru mocy, podział kosztów w czasie ze względu na opłatę mocową,
  • dla firm, które mają podnajemców: dzięki Strażnikowi Mocy można określić, który podmiot wynajmujący i w jakich godzinach zużywa energię elektryczną i na tej podstawie rozliczyć odpowiednią opłatę mocową.

Podłączenie Strażnika Mocy nie wymaga zgody od dostawcy energii, ponieważ jego instalacja przy liczniku jest nieinwazyjna. Dzięki oprogramowaniu, możliwe jest dostosowanie Strażnika Mocy do specyfiki każdego zakładu. Wizualizacja danych odczytu może odbywać się na komputerze.

Przejdź do produktów >>

Pojawiła się nowa pozycja na rachunku za energię elektryczną – opłata mocowa!

Zdj.2 liczniki zużycia w miesiącu poprzedzającym i aktualnym z podziałem na strefy, na przykładzie z zakładu produkcyjnego (uwzględniający opłaty mocowej)

Autor artykułu
Agnieszka Kopaniarz

Chcesz wiedzieć więcej? Zapytaj naszego specjalisty.

Jakub Jędrzejewski

Zapytaj o produkt

Zapytaj o produkt

Uzupełnienie informacji pozwoli na szybsze zweryfikowanie firmy i uwzględnienie ustalonych warunków handlowych