Bezpieczeństwo w przemyśle jest wymagane na wszystkich szczeblach. W każdym zakładzie produkcyjnym obowiązują zasady i procedury dopasowane do specyfiki pracy i potencjalnych zagrożeń. Jednym z najważniejszych elementów zachowania ciągłości pracy i bezpieczeństwa jest cykliczne serwisowanie instalacji i parku maszynowego. Ochrona pracowników i urządzeń powinna być też zapewniona podczas prowadzenia prac konserwacyjnych i do tego celu doskonale nadają się rozwiązania Lockout Tagout.

Efektywne zabezpieczenia prac serwisowych z Lockout Tagout

Lockout Tagout (LOTO) to system stosowany dla zabezpieczenia przed niekontrolowaną aktywacją maszyn lub urządzeń w zakładzie przemysłowym. Stosuje się ją w celu ochrony osób i mienia oraz ograniczenia ryzyka wypadków, które mogłyby powstać podczas napraw i konserwacji.

LOTO polega na tym, że urządzenie lub maszyna są blokowane poprzez użycie specjalnych narzędzi Lockout Tagout, takich jak blokady na gniazda energetyczne, blokady na obudowy lub oznaczenia ostrzegawcze umieszczane w widocznych miejscach. Przed rozpoczęciem napraw lub konserwacji obszar roboczy musi być odseparowany fizycznie i oznaczony na czas trwania prac. Po zakończonej pracy każde zabezpieczenie musi być usunięte, a obszar powinien być sprawdzony pod kątem dostępu do energii. Zastosowanie LOTO gwarantuje efektywność tego procesu i minimalizuje ryzyko wypadków z udziałem ludzi i maszyn.

Blokady Lockout Tagout – kompleksowa oferta

Przy stosowaniu systemu i przed rozpoczęciem prac serwisowych istotne jest dostosowanie procedury, blokad i akcesoriów LOTO do rodzaju maszyn i warunków otoczenia, aby można było uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Duża różnorodność urządzeń, osprzętu kablowego w zakładach wymaga wielu rozwiązań do ich blokowania. System Lockout Tagout marki Brady oferuje pełną gamę blokad:

  • Blokady Lockout linkowe – wykonane ze stali w osłonie z PVC, w różnych długościach, stosowane. Mogą być stosowane do jednoczesnego zabezpieczenia kilku miejsc lub dużego urządzenia.
  • Blokady linkowe z klamrą – dodatkowym zabezpieczeniem jest możliwość założenia kłódek bezpieczeństwa.
  • Blokady i łańcuchy stalowe – do stosowania w miejscach, gdzie potrzebne jest wyjątkowo mocne, trwałe zabezpieczenie Lockout.
  • Blokady dedykowane do konkretnych elementów automatyki przemysłowej, takich jak: wyłączniki, przełączniki, złącza, bezpieczniki, kasety sterownicze itd. Dostępne są w wielu wariantach dla łatwego dopasowania.

Szkolenie z procedur LOTO – podstawa systemu

Poprawne działanie systemu zabezpieczeń Lockout Tagout uwarunkowane jest też przestrzeganiem wymaganych procedur i konieczne jest przejście odpowiedniego szkolenia. Firma Brady przygotowała specjalny film szkoleniowy, który jest podzielony na moduły.

Film został przygotowany do przeszkolenia liderów bezpieczeństwa w firmach i dla pracowników, którzy stosują system LOTO. Dzięki takiemu narzędziu szkoleniowemu, można przygotować i ulepszyć własny program procedur Lockout-Tagout. Filmy instruuje pracowników, którzy narażeni są na działanie niebezpiecznej energii, jak unikać wypadków.

Nasi specjaliści są gotowi odpowiedzieć na nurtujące Państwa kwestie i podzielić się swoją wiedzą na temat zabezpieczeń. Zachęcamy do zapoznania się z różnymi rozwiązaniami dla bezpieczeństwa. Zapraszamy do współpracy!