Jeśli jesteś zainteresowany usługą skontaktuj się z nami!
W ofercie usługowej Grupy ASTAT znajduje się uruchomienie systemu analizatorów stacjonarnych PQI-DA Smart i PQI-DE niemieckiej marki A. Eberle oraz aktualizacja ich firmware.
Uruchomienie systemu analizatorów polega na przeprowadzeniu prac związanych z kontrolą podłączenia sprzętu PQI-DA Smart lub PQI-DE na obiekcie w zakresie pomiaru napięcia i prądu. Kolejnym krokiem jest konfiguracja analizatorów w zakresie nastaw wykonywanych pomiarów oraz komunikacji.
Usługa aktualizacji firmware dla wspomnianych urządzeń to przeprowadzenie krok po kroku instalacji najnowszej wersji oprogramowania analizatora. Jest możliwa do wykonania bezpośrednio na obiekcie, jak i zdalnie, pod warunkiem zapewnienia przez klienta dostępu do infrastruktury teleinformatycznej.
Możliwości oferowanego rozwiązania
Stacjonarne analizatory parametrów jakości energii elektrycznej producenta A.Eberle, model PQI-DA Smart oraz PQI-DE, przeznaczone są dla użytkownika wymagającego wykonywania pomiarów jakości energii elektrycznej z najwyższą dokładnością. Przed zaproponowaniem rozwiązania przeprowadzany jest wywiad pozwalający dobrać odpowiedni model analizatora.
Zdj.1. Uruchomienie systemu analizatorów PQI-DA SMART i PQI-DE oraz aktualizacja firmware
Oferowane stacjonarne analizatory jakości energii elektrycznej spełniają wymagania dla analizatorów w klasie A według PN-EN 61000-4-30, a także spełniają wymagania rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 marca 2023r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego w całym zakresie pomiarów. Analizatory pozwalają na pomiar oraz automatyczne generowanie raportów jakości energii elektrycznej zgodnie z PN-EN 50160 poprzez oprogramowanie software.
Analizator PQI-DA Smart montowany jest na szynie DIN, posiada on niewielki wyświetlacz, dzięki któremu możliwa jest stacjonarna kontrola parametrów jakości energii elektrycznej. Z kolei model PQI-DE to analizator przeznaczony do montażu tablicowego, wyposażony w ekran wyświetlający parametry jakościowe co umożliwia sprawne i proste monitorowanie jakości energii elektrycznej już na obiekcie.
Oba typy analizatorów mają możliwość komunikacji po protokole ModBus RTU oraz ModBus TCP, dzięki czemu istnieje opcja zdalnego odczytywania wartości poszczególnych parametrów. Dodatkowym atutem jest darmowe oprogramowanie producenta WinPQ lite, pozwalające na podgląd online danych monitorowanych przez analizatory. Dla bardziej zaawansowanych aplikacji proponowane jest płatne oprogramowanie WinPQ, które pozwala na równoległą obsługę danych pomiarowych z wielu analizatorów oraz automatyczne generowanie raportów zgodnie z PN-EN 50160. Zastosowanie analizatorów jakości energii elektrycznej wraz z oprogramowaniem umożliwia zebranie informacji dotyczących zasilania obiektu/ów w jednym miejscu, np. w systemie SCADA.
Korzyści z wdrożenia rozwiązania razem z ASTAT
Analizatory jakości energii elektrycznej oferowane przez przedstawicieli Grupy ASTAT pozwalają na bieżący monitoring parametrów jakości energii elektrycznej. Uruchomienie systemu we współpracy ze specjalistą ds. Elektroenergetyki gwarantuje poprawność w zakresie podłączenia urządzenia i wprowadzonych nastaw. Dodatkowo wysoko wykwalifikowana kadra pracowników działu Energetyka i Jakość Energii Elektrycznej zawsze chętnie służy pomocą techniczną dotyczącą obsługi urządzenia oraz udziela informacji na temat prawidłowego odczytywania danych pomiarowych.
Kontrola parametrów jakości energii elektrycznej, prowadzona we właściwy sposób, jest tak istotna, ponieważ pozwala podejmować działania w zakresie przeciwdziałania skutkom zaistniałych, niepożądanych zdarzeń jakościowych, kompensacji mocy biernej, filtracji wyższych harmonicznych, stabilizacji napięcia. Dodatkowo utrzymywanie parametrów energetycznych na odpowiednim poziomie może zapobiec uszkodzeniom maszyn i urządzeń elektrycznych, zwiększyć ich sprawność czy też ograniczyć awaryjność, a tym samym zredukować nieplanowane przerwy w ich działaniu.
Aktualizacja firmware
Oprogramowanie sprzętowe stacjonarnych analizatorów jakości energii elektrycznej może zostać zaktualizowane indywidualnie przez posiadacza urządzenia lub z udziałem specjalistów z działu Energetyki i Jakości Energii Elektrycznej Grupy ASTAT. Najnowsze wersja firmware jest dostępna do bezpłatnego pobrania na stronie producenta A.Eberle. Do instalacji jest konieczny przewód USB oraz darmowe oprogramowanie WinPQ lite. Producent urządzeń systematycznie współpracuje z ekspertami Grupy ASTAT, co pozwala na bieżąco rozwiązywać problemy użytkowników oraz wdrażać do firmware poprawki, oraz nowe funkcjonalności.
Koszt wykonania usługi
Koszt świadczonej usługi uzależniony jest od wielu czynników, w tym m.in.: od zakresu i trybu wykonywanych prac, ilości i lokalizacji punktów pomiarowych, kosztu pracy oraz dojazdu specjalisty. Szczegółowy zakres świadczonej usługi jest ustalany bezpośrednio między klientem a ekspertem do spraw Elektroenergetyki.