Oświetlenie szafy sterowniczej - Jaką lampę wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Lampy przeznaczone do montażu wewnątrz szafy sterowniczej

Właściwie zaprojektowana szafa sterownicza powinna pomieścić z odpowiednim zapasem wszystkie potrzebne urządzenia i być odpowiednio zbilansowana termicznie. Jednak warto w tym procesie pamiętać także o ludziach, którzy będą ją w przyszłości użytkować. Nawet najlepsze oznaczenia przewodów nie będą widoczne w warunkach kiepskiego oświetlenia, jakie często spotykamy w miejscach, w których stoją obudowy. Z pomocą przychodzą lampy przeznaczone do montażu wewnątrz szafy sterowniczej.

Nie istnieje norma podająca wprost wartość natężenia oświetlenia wymaganego w szafie sterowniczej. Należy natomiast pamiętać, że każde miejsce pracy powinno być oświetlone zgodnie z normą PN-EN 12464-1:2022-01. Dokument ten, oprócz wspomnianego poziomu natężenia oświetlania, zwraca także uwagę na wskaźnik UGR, czyli miarę poziomu olśnienia, a także konieczność równomiernego oświetlania przestrzeni roboczych.

Oświetlenie szafy sterowniczej - Jaką lampę wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lampy do szafy sterowniczej?

Wybierając lampę do szafy sterowniczej powinniśmy zwrócić uwagę na szereg czynników między innymi:

  • rodzaj źródła światła,
  • napięcie zasilania,
  • wymiary,
  • sposób załączania,
  • możliwość łączenia kaskadowego,
  • opcje montażu czy certyfikacje.

Do oszacowania, czy dane urządzenie dostarczy nam wystarczającej ilości światła istotna będzie także wartość strumienia świetlnego podawana w lumenach, a bardzo często nie bez znaczenia jest również cena danego rozwiązania.

Jakie są rodzaje lamp do szaf sterowniczych?

Aktualnie jedynym zalecanym źródłem światła w szafach sterowniczych są lampy LED. Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, związanymi z redukcją emisji gazów cieplarnianych, dotychczas bardzo popularne lampy fluorescencyjne T5 i T8 od września 2023 nie będą mogły być dłużej produkowane. Wielu producentów wykorzystało trwający już kilka lat okres przejściowy i stopniowo zastępowało w swoich wyrobach „świetlówki” nowszymi źródłami światła, jednak wciąż na rynku znajdziemy bez trudu tego typu lampy. Decydując się na ich zakup należy liczyć się z możliwością problemów przy odbiorze technicznym a także tym, że wkrótce zupełnie znikną ze sprzedaży.

Oświetlenie szafy sterowniczej - Jaką lampę wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Przed wyborem oświetlenia musimy upewnić się jakie napięcie zasilające będziemy mieć do dyspozycji. W Polsce zdecydowana większość lamp zasilana jest napięciem fazowym, 230 VAC, natomiast może zdarzyć się, że w danej aplikacji będziemy mieć do dyspozycji jedynie napięcie stałe, np. o wartości 24 lub 48 V. Jeśli nie jesteśmy pewni jakie napięcie będzie wykorzystywane do zasilania, to możemy zdecydować się na lampy z uniwersalnym zasilaniem, jak np. seria LEDLAMP32.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Czasem, zwłaszcza skupiając się na wielu różnych wytycznych, zapominamy o najprostszych uwarunkowaniach. W przypadku oświetlenia, poza wspomnianym napięciem zasilania, mogą okazać się wymiary danej lampy. Przed zakupem warto sprawdzić, czy dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, by zamontować wybrany przez nas model. W kwestii montażu istotny może okazać się także materiał oświetlanej obudowy. Wygodne mocowanie magnetyczne może okazać się bezużyteczne w przypadku stali nierdzewnej, a montaż śrubowy lub za pomocą klipsów zbyt pracochłonny.

Oświetlenie szafy sterowniczej - Jaką lampę wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Wśród wielu rodzajów lamp do szaf sterowniczych możemy znaleźć takie, które będą posiadały wbudowany czujnik ruchu, wyposażone w przełącznik, a także takie, które wyłączymy jedynie odcinając zasilanie, np. za pomocą wyłącznika krańcowego. Innymi potrzebnymi akcesoriami mogą okazać się przewody zasilające, lub przewody pozwalające na łączenie w tzw. łańcuchy lub kaskady kilku urządzeń. Jeśli nasza aplikacja tego wymaga, warto dowiedzieć się, czy dana lampa oferuje taką możliwość, a jeśli tak, to czy wymaga do tego dodatkowych akcesoriów.

Lampy do szaf sterowniczych pozwolą Państwu zadbać o dobrą widoczność we wnętrzu obudowy, znacząco ułatwiając np. odczytanie oznaczeń przewodów. Dobierając oświetlenie warto mieć na uwadze czynniki, które mogą wpłynąć, lub wręcz uniemożliwić, jej pracę. Nasi doradcy służą pomocą w razie wszelkich problemów ze znalezieniem idealnego rozwiązania dla Państwa aplikacji. Zachęcamy do kontaktu.

Paweł Dziewiszewski

Zapytaj o produkt

Zapytaj o produkt

Uzupełnienie informacji pozwoli na szybsze zweryfikowanie firmy i uwzględnienie ustalonych warunków handlowych