Technika dźwigowa

Technika dźwigowa

Rozwiązania:

Kontakt z naszymi specjalistami:

Michał Gawęcki

Product Manager
Bezpieczeństwo maszyn
Elementy sterownicze i sygnalizacji
 
tel: 694 411 472
e-mail: m.gawecki@astat.pl

Aleksander Kusz

Product Manager
Enkodery i systemy pomiarowe
 
 
tel: 602 675 456
e-mail: a.kusz@astat.pl

Sprawdź pełną listę kontaktów

Artykuły które mogą Cię zainteresować:

Technika dźwigowa

Innowacyjne czujniki położenia określają teraz również prawidłowe położenie dla standardu Przemysł 4.0

Szczegóły

Technika dźwigowa

Dlaczego warto stosować zasilacz UPS?

Szczegóły

Technika dźwigowa

Przyciski grzybkowe bezpieczeństwa

Szczegóły

Technika dźwigowa

Dobór stabilizatora napięcia

Szczegóły

Technika dźwigowa

Niezawodne kurtyny bezpieczeństwa pod każdą aplikację!

Szczegóły

Technika dźwigowa

Ochrona przeciwpożarowa – puszka ppoż.

Szczegóły

Technika dźwigowa

Złącza hermetyczne (złącza szczelne) – cechy, budowa, zastosowanie

Szczegóły

Technika dźwigowa

Łączniki krzywkowe – odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

Szczegóły

TECHNIKA DŹWIGOWA

Od wielu lat można zaobserwować rozwój budownictwa, przemysłu oraz całej infrastruktury, która jest z tym związana. Zarówno budownictwo mieszkaniowe, jak i to związane z usługami czy też powierzchnie biurowe, nieodzownie połączone są z równoczesnym rozwojem branży transportu dźwigowego.

Wszystkie współcześnie stawiane budynki, powinny być wyposażone w windy do przewozu osób lub też towarów, wyjątek stanowią tylko budynki jednokondygnacyjne. Jest to podyktowane nie tylko komfortem ich użytkowników, ale także wymogami, które są zawarte w odpowiednich normach. Nawet budynki użyteczności publicznej, które nadal mają pełnić swoją funkcję, muszą przejść specjalną modernizację pod kątem ułatwienia dla osób, które mają problemy z poruszaniem się.

Pierwsze tego typu regulacje pojawiły się już w 1994 roku, gdzie prawo budowlane przewidywało, że należy projektować i budować w taki sposób, aby budynki użyteczności publicznej i budynki mieszkaniowe wielorodzinne, umożliwiały dostęp osobom niepełnosprawnym, ale dopiero art. 1 Konwencji oprawach osób niepełnosprawnych, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. uregulował tę kwestię w wielu krajach, w tym w Polsce. Dzisiaj obowiązują dwa główne przepisy: Dz.U. z 2012 r., poz. 1169 oraz z 2018 r. poz. 1217. Przy budowie, rozbudowie i modernizacji budynków, o których była mowa wcześniej, nie ma możliwości odstąpienia od warunków technicznych, które mają umożliwić dostęp osobom niepełnosprawnym.

Dostępność obiektów użyteczności publicznej i budynków wielorodzinnych dla osób, które mają problemy z poruszaniem się, jest traktowana na równi z odstępstwami mogącymi powodować zagrożenie dla życia ludzi i bezpieczeństwa mienia.

Dla firm, które zajmują się projektowaniem, budową i modernizacją wind, przygotowaliśmy w miesiącu kwietniu specjalną ofertę produktową i szkoleniową, która jest dla nich dedykowana.

Zarówno użytkowanie, jak i budowa wind jest obwarowana szeregiem przepisów dotyczących bezpieczeństwa. Wszelkie komponenty, urządzenia i elementy budowy wind i dźwigów muszą być bardzo wytrzymałe, wykonane z materiałów najwyższej jakości i spełniać określone prawem normy.

STEROWANIE WINDAMI

Każde urządzenie dźwigowe do poprawnego funkcjonowania, wymaga wielu urządzeń: sterowniczych, zabezpieczających, zasilających oraz kontrolnych. Wszystkie te podzespoły muszą być umieszczone w bezpiecznym miejscu, do którego nie mogą mieć dostępu osoby postronne. Doskonałym rozwiązaniem mogą być szafki sterownicze marki ETA.

Szafy i szafki naścienne ETA wykonane ze stali nierdzewnej, z niskostopowej stali oraz malowane proszkowo charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością. Są połączeniem ponadczasowego wzornictwa, nowoczesnej technologii i funkcjonalności. Szafy są dostępne w wersji modułowej, które można z łatwością dopasować do własnych potrzeb, a także w formie monoblok. Dodatkowo są bardzo wytrzymałe, zapewniają wysoki stopień ochrony, a płyta podłogowa z przepustem gąbkowym gwarantuje łatwość wprowadzania przewodów. Są dostępne także wersje do montażu na zewnątrz budynku (outdoor), specjalnie dostosowane do trudnych warunków atmosferycznych oraz w wykonaniu Ex, dla stref zagrożonych wybuchem.

Dostępnych jest wiele wymiarów w wersji do montażu (także wersje płytkie) oraz pełna gama akcesoriów uzupełniających dla wielu konfiguracji. Serie E NUX, E MOX i E COMP wyróżniają się szeroką gamą rozwiązań i wieloma możliwościami indywidualizacji.

Technika dźwigowa
Technika dźwigowa

Szafy i obudowy sterownicze wind zawierają szereg niezbędnych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do sterowania i kontrolowania. Dla ich sprawnej i bezawaryjnej pracy niezbędna jest odpowiednia temperatura wewnątrz obudowy.

Doskonałym rozwiązaniem mogą być produkty marki Alfa Electric, która specjalizuje się właśnie w urządzeniach do kontroli temperatury. Duże upakowanie różnego rodzaju elementów w szafie sterującej może powodować podniesienie temperatury w jej wnętrzu. Może to skutkować przegrzaniem ważnych komponentów oraz spowodować awarię. Dlatego też istotna jest odpowiednio dobrana wentylacja, dostosowana do wielkości szafy i ilości urządzeń, które są w niej zamontowane. Wentylatory pozwalają na schłodzenie powietrza wewnątrz obudowy. Należy pamiętać by stosować je razem z filtrami, co zapobiegnie dostawaniu się do wnętrza kurzu i zanieczyszczeń oraz z termostatem, dzięki któremu można ustawić optymalną temperaturę. Urządzenia Alfa Electric są znane z wysokiej jakości, długiej żywotności i niezawodności działania.

W technice dźwigowej istotną sprawą jest system pomiaru pozycji kabiny. Tu z pomocą przychodzą produkty firmy Kubler. Na uwagę zasługują bezdotykowe systemy pomiarowe, które mierzą wartości bezwzględne pozycji wagonu windy (nawet do wysokości transportowych do 392 m) bez poślizgu, z bardzo wysoką rozdzielczością i prędkością. Zawierają także odpowiednią jednostkę oceniającą PSU, która ocenia i nadzoruje pozycję. Nie są już potrzebne dodatkowe elementy (np. przełączniki magnetyczne). Systemy składają się z czujnika z certyfikatem SIL i jednostki analizującej. Charakteryzują się łatwym montażem, co skraca czas instalacji i obniża koszty inwestycji. Dzięki temu możliwa jest realizacja funkcji windy i bezpieczeństwa zgodnie z normą EN 81-20/21/50.

Kubler ma też specjalne enkodery inkremantalne i bezłożyskowe przeznaczone dla techniki dźwigowej. Enkoder inkrementalny z wałem stożkowym do sterowania napędem bezpośrednim, do napędów bezprzekładniowych, który charakteryzuje precyzyjny pomiar pozycji i prędkości oraz optymalizuje stopień wydajności napędu. Jest on zaprojektowany do montażu bezpośrednio na napędach stosowanych w windach.

Technika dźwigowa
Technika dźwigowa

Do napędów przekładniowych (pomiar napędów) są enkodery inkrementalne z otworem przelotowym, o specjalnej konstrukcji, które są bardzo wytrzymałe i doskonale nadają się do pracy w trudnych warunkach. Enkodery bezłożyskowe do silników z wirnikiem, zapewniają niezawodną regulację prędkości silników. Cechuje je precyzja i wysoka rozdzielczość, co gwarantuje optymalizację. Bezdotykowy pomiar umożliwia bezbłędne działanie nawet w niekorzystnych warunkach otoczenia oraz zapewnia długi okres użytkowania.

Enkodery do napędów, ze względu na sposób montażu i kompaktowe wymiary nadają się do ograniczonych przestrzeni montażowych, co jest pożądane w technice dźwigowej.

Złączki rozłączne HVPC marki Cabur doskonale sprawdzają się w wyposażeniu szaf sterowniczych wind i podnośników. Do tego typu zastosowań idealnie nadają się złączki w wersji sprężynowej, ponieważ są one odporne na wibracje i wstrząsy. Jest to istotną cechą dla zastosowań w windach, gdzie występują drgania, które mogłyby spowodować w dłuższym okresie poluzowanie połączenia śrubowego.

Technika dźwigowa
Technika dźwigowa

Kolejnym rozwiązaniem dla wyposażenia sterowania urządzeniami dźwigowymi i windowymi są rozłączniki Giovenazana. Rozłączniki są stosowane do bezpiecznego odłączenia elementów wyposażenia elektrycznego od zasilania. Doskonale sprawdzają się w sterowaniu windami. Są dostępne w wielu wariantach montażu, prądzie znamionowym i biegunach, także w wykonaniu EX. Istnieje też możliwość zaprojektowania i skompletowania indywidualnego rozłącznika, który będzie spełniał specyficzne wymagania.

BEZPIECZEŃSTWO

Windy muszą być używane w taki sam bezpieczny sposób, zarówno przy przewożeniu pasażerów, jak i dla obsługi serwisowej. Dla zastosowań serwisowych przeznaczone są specjalne kasety windowe z sygnalizacją marki Giovenzana.

Sygnalizacja świetlna w tych kasetach jest dodatkowo uzupełniona przez sygnalizację z przyciskiem alarmowym lub buzzerem. Kasety windowe są dedykowane dla jazdy technicznej i serwisowej i w zależności od potrzeb oraz budowy kasety są montowane pod kabiną windy lub na jej dachu. Zapewniają bezpieczeństwo obsługi serwisowej podczas przejazdów inspekcyjnych. Kasety spełniają wszystkie normy dotyczące techniki dźwigowej, także te zaostrzone wymagania dotyczące odporności ogniowej.

Dla obsługi serwisowej są też przeznaczone specjalne przełączniki Bypass firmy Giovenzana, które służą do jazdy rewizyjnej. Przełączniki montowane w kabinie, są używane przez serwis dla sprawdzenia sprawności windy, poza normalnym systemem sterowania.

Technika dźwigowa

Powszechnie wiadome jest, że jednym z najbardziej newralgicznych miejsc w urządzeniach dźwigowych i windach są drzwi. Projektanci i producenci dokładają wszelkich starań, aby w tym obszarze zastosować najlepsze, najbardziej nowoczesne i bezpieczne rozwiązania. Dla nich właśnie przygotowaliśmy, oprócz innych komponentów, szereg propozycji dedykowanych dla tego obszaru.

Technika dźwigowa

Dobrym rozwiązaniem do sterowania drzwiami windy są przekaźniki renomowanej firmy Finder. Seria 50 to elektromechaniczne przekaźniki, z wymuszonym prowadzeniem styków. Są powszechnie stosowane w systemach bezpieczeństwa, zgodne z normą EN 61810-3. Charakteryzuje je trwałość, niezawodność i bardzo wysoka jakość wykonania. Doskonale nadają się do stosowania w technice dźwigowej.

Firma Giovenzana jest też producentem wyłączników krańcowych do drzwi wind. Służą one do poziomowania windy na przystanku na piętrze, na którym zatrzymuje się winda. Wyłączniki krańcowe zabezpieczają windy i są niezbędnym wyposażeniem każdego systemu dźwigowego.

Technika dźwigowa
Technika dźwigowa

Kolejnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo są kurtyny świetlne wielowiązkowe serii GBL Giovenzana. Kurtyny świetlne mają za zadanie ochronę obszaru przy drzwiach windy. Są to elektroniczne i światłoczułe urządzenia, które emitują wiązki podczerwieni z nadajnika, zamontowanego po jednej stronie drzwi windy, a odbierane przez bliźniaczy odbiornik zamontowany naprzeciwko.

Dodatkowo charakteryzują się wąskim profilem aluminiowym, co pozwala na montaż zarówno w kabinie windy, jak i bezpośrednio w drzwiach windy i nie ma znaczenia czy jest to nowa czy też już działająca winda. Kurtyny świetlne windowe cechuje także duża odporność na zakłócenia elektromagnetyczne oraz zakłócenia świetlne. Dostępne w różnych wysokościach i ze zróżnicowaną liczbą wiązek, co sprawia, że można dobrać odpowiedni model, który sprosta wymaganiom danego projektu.

ZASILANIE I OŚWIETLENIE WINDY

Jednym z najbardziej innowacyjnych produktów dla przemysłu dźwigowego jest nowoczesne oświetlenie szybu windowego marki Switch. Rozwiązanie, które jest opatentowanym produktem firmy, przyjęło się w całej branży, a powszechne do tej pory lampy halogenowe stosuje się tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Oświetlenie Easy Connect LED120plus składa się listwy LED (120 lamp LED na 1 m) oraz przewodu zasilającego i wbudowanego oświetlenia awaryjnego. Zaletą tego rozwiązania jest to, że w przypadku zaniku napięcia 230 V AC do oświetlenia szybu, nie zostaje on zaciemniony, lecz nadal jest całkowicie oświetlony przez światło awaryjne. Dodatkowo rozproszony materiał osłonowy daje bardzo przyjemne światło. Jest prosty w instalacji, i dzięki zastosowaniu lamp LED, pozwala na znaczne obniżenie kosztów energii. Wszystkie komponenty użyte do tego systemu są zgodne z dyrektywami CE, RoHS i REACH, ponieważ zastosowano bezołowiowe produkty, materiały oraz procesy produkcyjne. Dzięki zastosowaniu zintegrowanego światła awaryjnego w całym szybie windy, system jest zgodny z europejską normą dźwigową EN 81-20. Uzupełnieniem oferty jest wyłącznik krańcowy pociągowy FTN198 firmy Giovenzana, służący do zapalania oświetlenia w szybie windowym.

Technika dźwigowa
Technika dźwigowa

Układy napędowe powinny mieć niezawodne zasilanie. Ze względu na specyfikę użytkowania i konieczność spełnienia wysokich norm, dotyczy to także zasilania wind. Do jego poprawy może służyć zamontowanie filtrów pasywnych marki Schaffner. Filtry pasywne redukują zakłócenia wyższych harmonicznych, a tym samym zmniejszają awaryjność układu sterowania windy. Dzięki temu znacznie wzrasta jakość zasilania i poprawia się jakość całego urządzenia.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą dotyczącą techniki dźwigowej i wind, a także do kontaktu z naszymi specjalistami.

W kwietniu mamy też przewidziane szereg szkoleń i webinariów, które mogą zainteresować branżę producentów i serwisantów wind. Ich lista dostępna jest pod adresem: