Dławnice kablowe z technologią kompresji chroniącą kable

Dławnice kablowe z technologią kompresji chroniącą kable

Dławnice mają decydujące znaczenie przy wprowadzaniu kabli w bezpieczny i trwały sposób do maszyn, instalacji lub szaf sterowniczych. Dławnica musi być skonstruowana tak, aby była niewrażliwa na czynniki zewnętrzne. Nieważne czy wieje, czy pada, czy jest zimno lub ciepło, czy występują wstrząsy lub promieniowanie UV – kable nie mogą się ani poluzować, ani nie mogą ulec uszkodzeniu przez dławnicę.

Dlatego firma AGRO AG stawia w przypadku głównej serii AGRO Progress® na technologię kompresji. Główną zaletą tej technologii jest to, że szczelność oraz odciążenie naciągu zapewnia jedynie gumowa wkładka uszczelniająca, która jest na całej długości dociśnięta do kabla i zabezpiecza w ten sposób oraz chroni kabel bez stosowania twardych komponentów.

Ten, w miarę możliwości, duży docisk jest nadzwyczaj niezawodny. Obudowa otacza wkładkę uszczelniającą i zapewnia w ten sposób ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Do dnia dzisiejszego miliony dławnic AGRO z technologią kompresji sprawdziło się na całym świecie w najcięższych nawet warunkach. Szczególnie godne do polecenia są w zastosowaniach dynamicznych.

Budowa modułowa

Dalszą zaletą systemu AGRO Progress® jest jego modułowa budowa. Poszczególne komponenty można w razie potrzeby i  wymagań łączyć ze sobą. Zarówno obudowa, jak i wkładki uszczelniające są wykonane z różnych materiałów. Obudowy są dostępne w wersji z niklowanego mosiądzu, stali A2/A4 lub z wysokojakościowego poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym. Oprócz standardowych wkładek uszczelniających z tworzywa TPE do szerokiego zastosowania w normalnych warunkach środowiskowych, w asortymencie znajdują się wkładki uszczelniające do wysokich temperatur do 200°C oraz specjalne wkładki uszczelniające odporne na chemikalia z tworzywa FPM. Poza tym dostępne są wkładki uszczelniające ze specjalnego tworzywa TPE według normy europejskiej EN 45545 do ochrony przeciwpożarowej w pojazdach szynowych.

Zasada funkcjonowania dławnic Progress® z technologią kompresji:

  • dolną część dławnicy wkręca się w obudowę – istnieje możliwość zamocowania nakrętki zabezpieczającej (kontr nakrętka)
  • kabel wprowadza się przez wkładkę uszczelniającą z odpowiednim otworem, następnie taką wkładkę wkłada się do dolnej części. Nacięcia we wnętrzu dolnej części i pasujące do nich żeberka we wkładce uszczelniającej gwarantują, że wkładka uszczelniająca przy dociąganiu nakrętki czołowej nie będzie się obracać (zabezpieczenie przed przekręceniem)
  • przy dociąganiu nakrętki czołowej dławnicy zmniejsza się objętość wewnętrzna korpusu dławnicy,

Wkładka uszczelniająca jest ściskana (kompresowana) i wchodzi miękko w wyprofilowany stożek nakrętki czołowej, dzięki czemu kabel na całej długości przepustu posiada stabilną ochronę. Powstaje wpust kablowy szczelny do IP68 oraz chroniące kabel odciążenie naciągu o dużej powierzchni. Nie ma krawędzi lub punktowych miejsc nacisku, które mogłyby uszkodzić lub przetrzeć zewnętrzną otulinę kabla.

Zapraszam do kontaktu,

Jakub Skowroński – Product Manager

tel. 61 840 47 66  |  e-mail: j.skowronski@astat.com.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>