Kontrola temperatury w szafach sterowniczych

Kontrola temperatury w szafach sterowniczych

Rozwiązania:

Kontakt z naszymi specjalistami:

Paweł Dziewiszewski

Product Manager
tel: 728 862 286
e-mail: p.dziewiszewski@astat.pl

Bartłomiej Kocik

Product Manager
tel: 668 461 053
e-mail: b.kocik@astat.pl

Sprawdź pełną listę kontaktów

Klimatyzacja i wentylacja do szaf sterowniczych

Dowiedz się więcej

KONTROLA TEMPERATURY W SZAFACH STEROWNICZYCH

Szafy i pulpity sterownicze są nieodłącznym, a także koniecznym elementem wyposażenia zakładów produkcyjnych, przemysłowych oraz automatyki. Dzięki nim w jednym miejscu można zgromadzić aparaturę sterującą i zasilającą procesami.

Nowoczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne są bardzo precyzyjne i charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, co sprawia, że można je montować na niewielkiej przestrzeni. Każde z tych urządzeń emituje określoną ilość ciepła, co powoduje wzrost temperatury wewnątrz obudowy, a do prawidłowego działania trzeba im zapewnić właściwe warunki. Jednym z takich warunków jest odpowiednia temperatura otoczenia.

W miesiącu maju przygotowaliśmy dla projektantów, inżynierów i automatyków specjalną ofertę dotyczącą kontroli temperatury w szafach sterowniczych.

Wentylacja

Temperaturę w szafach sterowniczych, w zależności od zapotrzebowania, można ustawiać i kontrolować na wiele sposobów. Jednym z nich są wentylatory, które doskonale sprawdzają się w chłodzeniu powietrza we wnętrzu obudów z aparaturą elektryczną i elektroniczną.

W wentylacji szaf stosowane są dwa najbardziej popularne sposoby montażu, które sprawiają, że powietrze wewnątrz szafy ma różną cyrkulację. Pierwszy polega na wtłaczaniu zimnego powietrza za pomocą wentylatora filtrującego umieszczonego w dolnej części szafy i umożliwiając jego ujście poprzez filtr wylotowy (kratka z matą filtrującą) w górnej części. W drugiej wersji ciepłe powietrze jest wysysane poprzez wentylator filtrujący w górnej części szafy, a dopływ chłodnego powietrza z zewnątrz zapewnia filtr wlotowy u dołu przeciwległej ściany. Wybór montażu zależy od projektanta, który dostosowuje go do danej aplikacji. W naszej ofercie dostępne są także rozwiązania mogące pracować zarówno jako wentylatory nawiewne, jak i wyciągowe, wystarczy je dobrać w odpowiednią parę, np. ATV1100 z ATV1000.

Kontrola temperatury w szafach sterowniczych

Wentylator ATV1100

Kontrola temperatury w szafach sterowniczych

Kratka wentylacyjna ATV1000

Kontrola temperatury w szafach sterowniczych

Wentylator StegoJet

Kontrola temperatury w szafach sterowniczych

Wentylator wewnętrzny do szaf typu RACK

Oprócz klasycznych wentylatorów są też wentylatory wewnętrzne do szaf typu RACK, wyciągi dachowe, a także wentylatory wewnętrzne typu STEGOJET. Te ostatnie pozwalają na bardzo precyzyjne chłodzenie źródła ciepła wewnątrz szafy oraz zapobiegają powstawaniu tzw. kieszeni cieplnych. Ich budowa pozwala na montaż pod różnym kątem, a w miarę potrzeb również jego prostą zmianę.

Odpowiednią moc wentylatorów dobiera się na podstawie kalkulatorów, które każdy producent zamieszcza na swojej stronie internetowej.

Klimatyzacja

Innym sposobem odprowadzania ciepła jest klimatyzacja. Dzięki klimatyzatorom do szaf sterowniczych zyskujemy niezwykłą możliwość, aby chronić, wspomagać urządzenia elektryczne w szafach i jesteśmy w stanie ustawić temperaturę na właściwym i bezpiecznym dla komponentów poziomie. Klimatyzacja jest niezbędna, gdy wewnątrz szafy urządzenia generują dużo ciepła, a zastosowanie wentylatora nie jest wystarczające.

Wpływ na zastosowanie klimatyzacji ma także stosunkowo wysoka temperatura otoczenia oraz zanieczyszczone powietrze zewnętrzne. Szeroki wybór urządzeń klimatyzacyjnych dostępnych w naszym asortymencie, jest w stanie sprostać nawet najbardziej wygórowanym oczekiwaniom. Od niewielkich rozmiarów do naprawdę dużych klimatyzatorów o dużej mocy.Klimatyzatory są montowane w szafach sterowniczych w przemyśle, automatyce i magazynach. Ich stosowanie, oprócz utrzymywania odpowiedniej temperatury, zabezpiecza je także przed zabrudzeniami oraz kurzem i dzięki temu wnętrze obudowy pozostaje wolne od zanieczyszczeń.

Dla każdej aplikacji można znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Coraz częściej zdarzają się sytuacje, gdy trzeba zapewnić klimatyzację dla szafy rozdzielczej, która znajduje się na zewnątrz budynku. Dotyczy to urządzeń e-mobility, które służą do magazynowania energii, a które potrzebują wytrzymałego klimatyzatora dostosowanego do pracy ciągłej. W takim przypadku niezawodne okazują się klimatyzatory ścienne Cosmotec Stulz serii Predator. Dedykowane są do pracy w trudnych i zmiennych warunkach atmosferycznych, właśnie do utrzymywania odpowiedniej temperatury w obudowie umieszczonej na zewnątrz. Dostępne w wielu wersjach, z różnym sposobem montażu (zewnętrznym lub częściowo wpuszczanym) oraz z free-cooling i wentylacją awaryjną.

Kolejną serią przeznaczoną do pracy na zewnątrz jest Protherm Outdoor. Są to klimatyzatory o zwartej budowie, które charakteryzuje niezawodność i wytrzymałość. Dodatkowo są wyposażone w skraplacz mikrokanałowy, który obniża koszty zużywania energii, a także posiadają wysoki stopień ochrony IP, co chroni je przed wnikaniem pryskającej wody i pyłu. Takie same właściwości ma też seria Protherm Indoor, ale jest dedykowana do pracy wewnątrz budynków.

Kontrola temperatury w szafach sterowniczych

Klimatyzator ścienny Module

Kontrola temperatury w szafach sterowniczych

Przykład montażu klimatyzatora Slim In (klimatyzator całkowicie wpuszczony do szafy sterowniczej

Ciekawą propozycją dla projektantów rozdzielni mogą być też serie Module i Top II. Seria Module to klimatyzatory przeznaczone do montażu ściennego szaf modułowych, a Top II to z kolei klimatyzatory dachowe. Obie serie wyróżnia bardzo duża wydajność, a w standardzie mają zamontowane styki alarmowe oraz cyfrowy termostat ECB. Dużym ułatwieniem w użytkowaniu klimatyzatorów jest ich zdalne sterowanie.

Zdarza się, że w pomieszczeniach, gdzie ma stanąć rozdzielnia, która musi być wyposażona w klimatyzację, a przestrzeń do montażu jest ograniczona. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się seria Slim In marki Cosmotec. Jest to idealne rozwiązanie do każdego rodzaju instalacji, przeznaczona do montażu na zewnątrz szafy, która może być częściowo lub nawet całkowicie wpuszczona do jej wnętrza.

Mimo niewielkiej głębokości są z jednej strony bardzo wydajne, a z drugiej mają wysoki współczynnik EER. Klimatyzatory Slim In osiągają tak dobre parametry dzięki zastosowaniu wysokowydajnej sprężarki oraz wentylatorowi.

Klimatyzatory spełniają też jeszcze jedną ważną funkcję: osuszają powietrze z kondensatu wewnątrz szafy rozdzielczej. Wilgoć zawarta w powietrzu ulega kondensacji w parowniku, czyli wewnętrznym wymienniku ciepła. Kondensat zostaje w kontrolowany sposób, odparowany na zewnątrz szafy. Ilość kondensatu jest różna, zależy od temperatury i wilgotności powietrza oraz od objętości szafy.

Interesującą alternatywą dla chłodzenia rozdzielni są wymienniki ciepła: powietrze/powietrze (seria XVA) oraz powietrze/woda (seria EXW). Wymienniki powietrze/woda są stosowane wewnątrz budynków, a ich działanie polega na chłodzeniu powietrza wodą lodową. Natomiast wymienniki ciepła powietrze/powietrze działają na zasadzie wymiany temperatury powietrza wewnętrznego z powietrzem zewnętrznym, bez pobierania dużej ilości energii.

Ogrzewanie

W nieco inny sposób należy podejść do kontroli temperatury, gdy otoczenie rozdzielni jest zbyt chłodne lub gdy występuje duża amplituda temperatury. Niska temperatura jest szkodliwa dla urządzeń elektronicznych i elektrycznych w takim samym stopniu co zbyt wysoka temperatura. W takim wypadku należy podnieść temperaturę, aby uniknąć wilgoci wewnątrz obudowy i ochronić jej wnętrze przed mroźnym powietrzem.

Dla takich wyzwań zostały zaprojektowane specjalne grzałki. Należy też pamiętać o odpowiednim montażu grzałki: największą wydajność i skuteczność działania grzejników osiąga się, montując je na dnie szafy, przy jednoczesnym ulokowaniu termostatu w jej górnej części. Jest to istotne dla równomiernego rozchodzenia się ciepła w jej wnętrzu. Najnowocześniejsze grzejniki są wykonane w technologii PTC, która pozwala na osiąganie maksymalnej temperatury powierzchni grzejnika, a jednocześnie jest energooszczędna i zużywa mniej prądu od innych, porównywalnych mocą urządzeń. Grzałka zawsze powinna działać we współpracy z termostatem, dzięki któremu można zaprogramować optymalną temperaturę.

Zastosowanie termostatu zapewnia kontrolę temperatury. Włączanie go, gdy temperatura jest zbyt niska oraz wyłączanie, gdy osiągnie żądaną wartość. Takie rozwiązanie powoduje, że grzejnik działa tylko wtedy, gdy jest to konieczne, co przyczynia się do mniejszego zużycia energii elektrycznej.

Można zastosować grzejnik z szerokiej gamy marki Alfa Electric lub Stego. Dostępne są też grzejniki rezystancyjne, grzejniki EX i PTC: modele o różnej mocy, które można dobrać do potrzebnej aplikacji m.in. do bardzo małych przestrzeni lub ze wbudowanym termostatem.

Kontrola temperatury w szafach sterowniczych

Grzejnik PTC

Kontrola temperatury w szafach sterowniczych

Dmuchawa grzewcza TMX400.00

Dla szaf, gdzie potrzebna jest duża moc grzewcza, doskonale sprawdzą się dmuchawy grzewcze. Charakteryzują się wbudowanym wentylatorem, dzięki któremu można rozprowadzić równomiernie ciepło oraz wprowadzić wyższą moc grzewczą. Przykładem takiej dmuchawy grzewczej może być TMX400.00 marki Alfa Electric.

Sterowanie

Część z urządzeń, które służą do kontroli temperatury, może działać bezobsługowo lub można nimi sterować zdalnie, ale powinny być zawsze montowane z termostatem. Jest to bardzo proste urządzenie, bardzo łatwe w obsłudze, ale daje wiele korzyści.

Termostaty są dostępne w wielu wariantach: dla urządzeń grzewczych (grzałki, dmuchawy), chłodzących (wentylatory) lub w wersji wielofunkcyjnej (dla dwóch urządzeń chłodzących bądź dla grzałek i wentylatorów).

Polecamy nowość w postaci serii KTS / KTO 111. Można je nastawić na żądane wartości graniczne temperatury i dzięki temu załączać i wyłączać w odpowiednich momentach kontrolowane urządzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenia grzewcze czy też chłodzące nie muszą pracować cały czas. Zwiększa to ich żywotność, a także w znaczny sposób oszczędza pobór energii elektrycznej.

Kontrola temperatury w szafach sterowniczych

Termostat KTO011

Kontrola temperatury w szafach sterowniczych

Termostat KTS011

Kontrola temperatury w szafach sterowniczych

Termostat podwójny THRV13

Dobranie odpowiedniego urządzenia chłodzącego lub grzejącego jest bardzo indywidualne. Trzeba zawsze wziąć pod uwagę wielkość szafy, rodzaj i ilość elementów, które są w niej zamontowane, a także otoczenie i jego temperaturę. Należy też zawsze pamiętać o zaleceniach dotyczących sposobu i miejsca montażu urządzenia wewnątrz obudowy.

Zróżnicowany asortyment naszej firmy pomogą Państwu przybliżyć nasi specjaliści i doradcy techniczni, którzy też doradzą odpowiednie rozwiązanie dla Waszej aplikacji. Dla wszystkich, którzy zajmują się prefabrykowaniem i projektowaniem rozdzielni, przygotowaliśmy też szeroką gamę bezpłatnych szkoleń z dziedziny kontroli temperatury w szafach rozdzielczych, pełna ich lista znajduje się pod adresem:

https://astat.pl/szkolenia/

Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniach!