Bezpieczeństwo maszyn

Bezpieczeństwo maszyn

Produkty dedykowane bezpieczeństwu maszyn:

Bezpieczeństwo maszynSprawdź ofertę specjalną >>

Artykuły dedykowane bezpieczeństwu maszyn:

Bezpieczeństwo maszyn

Lockout / Tagout, jako jeden ze sposobów na podniesienie bezpieczeństwa pracy w zakładach produkcyjnych.

Szczegoły

Bezpieczeństwo maszyn

Wygrodzenia bezpieczeństwa, jako zabezpieczenia obwodowe robotów przemysłowych

Szczegoły

Bezpieczeństwo maszyn

Niezawodne kurtyny bezpieczeństwa pod każdą aplikację!

Szczegoły

Bezpieczeństwo maszyn

Jak zabezpieczyć obiekt i zapewnić ciągłość pracy w dobie COVID-19?

Szczegoły

Bezpieczeństwo maszyn

Sygnalizator LED czy KSENON? Czyli wybór odpowiedniej technologii dla danej aplikacji.

Szczegoły

Bezpieczeństwo maszyn

Bezkontaktowe wyłączniki bezpieczeństwa firmy PANASONIC

Szczegoły

Bezpieczeństwo maszyn

Przyciski grzybkowe bezpieczeństwa

Szczegoły

Bezpieczeństwo maszyn

Bezpieczeństwo procesów produkcyjnych

Szczegoły

BEZPIECZEŃSTWO MASZYN

Bezpieczeństwo maszyn obejmuje wiele obszarów i można rozumieć na wiele sposobów. Z jednej strony dotyczy projektowania i produkcji maszyn, a z drugiej procedur ich użytkowania. Bezpieczeństwo w zakładzie produkcyjnym jest kluczową kwestią i dlatego wrzesień poświęcamy temu zagadnieniu.

Firmy produkujące maszyny, muszą już na etapie koncepcji i projektowania uwzględnić szereg czynników potencjalnie niebezpiecznych, które mogą wystąpić podczas ich użytkowania. Na takie podejście wpływa nie tylko coraz większa świadomość specjalistów, ale też szereg norm i wymogów prawnych, które muszą być spełnione.

Stały wzrost bezpieczeństwa maszyn jest możliwy dzięki nowoczesnym produktom wprowadzanym na rynek. W ofercie naszej firmy mamy bardzo szeroki asortyment urządzeń i rozwiązań, które są dedykowane zarówno dla firm produkującym maszyny, jak i dla zakładów produkcyjnych, które chcą wprowadzić wyższy standard bezpieczeństwa.

DOSTĘP DO MASZYNY

Maszyny czy też linie produkcyjne muszą być odseparowane od ciągów komunikacyjnych. Proces produkcyjny najczęściej odbywa się w sposób dynamiczny i dlatego tak ważne jest, by zachować bezpieczną barierę. Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie wygrodzeń bezpieczeństwa firmy SATECH.

Bezpieczeństwo maszyn

Wygrodzenia bezpieczeństwa Satech

Wygrodzenia bezpieczeństwa to modułowy system, który składa się z paneli, słupków oraz szeregu akcesoriów, umożliwiający wygrodzenie każdej maszyny lub linii produkcyjnej. Najczęściej stosuje się panele z wypełnieniem z siatki, która zachowując niezbędne parametry bezpieczeństwa, umożliwia montowanie bariery blisko niebezpiecznej strefy pracy maszyny. Wielkość oczek siatki jest tak dobrana, że jednocześnie zabezpiecza maszynę lub linię produkcyjną przed nieuprawnionym dostępem, jak i umożliwia obserwowanie jej pracy.

Kurtyny bezpieczeństwa Panasonic

Innym sposobem zabezpieczenia stref produkcyjnych, które mogą zagrażać pracownikom, są kurtyny bezpieczeństwa firmy Panasonic. Kurtyny bezpieczeństwa działają na zasadzie wiązek światła przechodzących między nadajnikiem a odbiornikiem i w momencie przerwania wiązki następuje wyłączenie maszyny. Rozdzielczość wiązek, wysokość oraz zasięg detekcji można dobrać indywidualnie, w zależności od wielkości chronionego obszaru, uwzględniając specyfikę produkcji w zakładzie.

Bezpieczeństwo maszyn
Bezpieczeństwo maszyn

Jednowiązkowe bariery bezpieczeństwa

Na podobnej zasadzie odbiornika i nadajnika działają jednowiązkowe bariery bezpieczeństwa. Ze względu na ich niewielkie rozmiary można je montować nawet w bardzo małych przestrzeniach, ale doskonale sprawdzają się też w zabezpieczaniu dużych obiektów. W przypadku gdy trudno jest wygrodzić daną przestrzeń lub gdy jest to niemożliwe, stosuje się jednowiązkowe bariery bezpieczeństwa. Analogicznie do kurtyn wielowiązkowych, przerwanie wiązki światła gwarantuje wyłączenie pracującej maszyny lub linii produkcyjnej.

Bezkontaktowe wyłączniki bezpieczeństwa

Nieco innych zabezpieczeń trzeba użyć w momencie, gdy konieczny jest dostęp do maszyny dla pracowników serwisowych. Każda maszyna wymaga stałego nadzoru i priorytetem powinno być zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. Nowatorskim rozwiązaniem są bezkontaktowe wyłączniki bezpieczeństwa, działające za pomocą krótkich fal radiowych, które umożliwiają zabezpieczenie dostępu do nawet bardzo dużej maszyny lub linii produkcyjnej. Dzięki systemowi wyłączników możliwe jest zabezpieczenie nawet do 30 punktów dostępu do chronionego obszaru.

Bezpieczeństwo maszyn

Bezkontaktowe wyłączniki bezpieczeństwa można montować nawet na wąskim profilu, a połączenie szeregowe eliminuje zbędne okablowanie. Wyłączniki są też wyposażone w doskonale widoczne wskaźniki LED, gdzie otwarte drzwi dostępu są sygnalizowane przez czerwone światło, a pozostałe połączone z nim szeregowo świecą zielonym migającym światłem. Takie rozwiązanie zapobiega także celowemu wyłączaniu blokad. System wyłączników może działać samodzielnie lub też być zamontowany jako część większego systemu bezpieczeństwa.

AWARYJNE WYŁĄCZANIE MASZYN

Produkcja jest procesem dynamicznym i każda maszyna musi być wyposażona w wyłączniki bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo maszyn

Wyłączniki krańcowe bezpieczeństa są dostępne w wielu wariantach i powinny być odpowiednio dobrane do maszyny. Z pomocą wyłącznika krańcowego bezpieczeństwa można zatrzymać lub wyłączyć niebezpieczną funkcję maszyny produkcyjnej. Seria STNK to wyłączniki blokady bezpieczeństwa z kluczem, zaprojektowane do montażu na krawędzi czołowej osłon przesuwnych, uchylnych lub podnoszonych.

Dzięki podwójnym otworom wejściowym i obrotowej głowicy uniwersalna seria STNK może zaoferować do ośmiu różnych opcji wejścia siłownika. Obsługa wyłącznika odbywa się poprzez włożenie specjalnie wyprofilowanego klucza ze stali nierdzewnej, który jest na stałe zamontowany do drzwi osłony.

Przyciski zezwolenia, wyłączniki nożne, wyłączniki linkowe bezpieczeństwa

Dobrym rozwiązaniem są też przyciski zezwolenia z uchwytem, które chronią pracownika, przebywającego w strefie niebezpiecznej podczas np. serwisu (przy włączonym ruchu niebezpiecznym), przed nieprzewidzianym ruchem maszyny lub robota.

Podobne zastosowanie mają wyłączniki nożne, z tym że montuje się je w miejscach, gdzie uruchamianie lub zatrzymanie pracy maszyny ręcznie jest niemożliwe, lub niewygodne.

Dla dużych maszyn i długich linii produkcyjnych firma Steute zaprojektowała specjalne wyłączniki linkowe bezpieczeństwa. Mają one taką samą funkcję jak przyciski zatrzymania awaryjnego, ale dysponują znacznie większym zasięgiem. Dzięki zastosowaniu tego typu rozwiązania można zatrzymać awaryjnie maszynę z dowolnego miejsca, wzdłuż całej linii, na której przebiega linka. Najczęściej montuje się je na dłuższych odcinkach maszyn, które znajdują się pomiędzy stanowiskami operatora.

Bezpieczeństwo maszyn

BEZPIECZNE STEROWANIE MASZYNAMI

Zdarza się, że w zakładach produkcyjnych są miejsca, gdzie produkcja wymaga stałej kontroli. W takim przypadku doskonale sprawdzą się pulpity sterowania dwuręcznego marki Werma lub Giovenzana, które pozwalają na wygodne i jednocześnie bezpieczne sterowanie maszynami lub liniami produkcyjnymi.

Bezpieczeństwo maszyn

Pulpity sterowania dwuręcznego

Pulpity te wymagają oburęcznego sterowania, a w przypadku zwolnienia jednego z elementów nie można dosięgnąć strefy niebezpiecznej. Pulpity sterowania dwuręcznego stosowane są najczęściej w miejscach, gdzie nie ma możliwości zamontowania innych osłon bezpieczeństwa, a pracownik musi mieć dostęp do maszyny.

Czujniki magnetyczny bezpieczeństwa

Czujniki magnetyczne bezpieczeństwa to zakodowane urządzenia zabezpieczające odpowiednie do sterowania i ochrony osłon ochronnych maszyn i osłon o ograniczonej bezwładności. Gdy zakodowany element magnetyczny i czujnik znajdują się w oczekiwanym odstępie wykrywania (drzwiczki zamknięte), czujnik rozpoznaje kod aktywując styki wyjściowe. Czujnik może aktywować się tylko w obecności odpowiednio zakodowanego elementu magnetycznego, a nie w przypadku jakiegokolwiek powszechnie stosowanego aktywatora magnetycznego.

Czujniki magnetyczne bezpieczeństwa stosuje się jako element systemu bezpieczeństwa funkcjonowania maszyn i służą między innymi do sterowania wyłącznikami awaryjnymi i wyłącznikami krańcowymi dla ruchomych osłon i kurtyn bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo maszyn

Przekaźniki bezpieczeństwa

Przekaźniki bezpieczeństwa mogą być dedykowane dla konkretnych urządzeń (np. kurtyny bezpieczeństwa) albo być bardziej rozbudowanymi urządzeniami. W ofercie mamy programowalny przekaźnik marki Panasonic, który może obsługiwać wiele urządzeń bezpieczeństwa. Elastyczne oprogramowanie, możliwość zmiany ustawień i sygnałów zapewnia doskonałe dostosowanie funkcji przekaźnika do danej aplikacji.

BEZPIECZEŃSTWO ELEKTRYCZNE MASZYN

Maszyny i linie produkcyjne zależne są od energii elektrycznej, dlatego też wszystkie połączenia i przewody muszą spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo maszyn

Przepusty kablowe

Jednymi z bardziej newralgicznych miejsc w maszynach są punkty przeprowadzania przewodów i kabli elektrycznych przez obudowę urządzenia. W tym celu można użyć przepustów kablowych Icotek. Przepusty dzielone wraz z modułami uszczelniającymi doskonale sprawdzają się w aplikacjach, gdzie konieczne jest przeprowadzenie większej ilości kabli wyposażonych w niezbędne złącza i końcówki, natomiast przepusty niedzielone przeprowadzają przewody bez konektorów. Zastosowanie przepustów kablowych znacznie oszczędza miejsce, a wysoki stopień ochrony (IP66, IP68) gwarantują bezpieczeństwo połączeń.

Dławnice kablowe

Do przeprowadzania przewodów doskonale sprawdzają się też dławnice kablowe Agro, które dostępne są w wielu wariantach, wielkościach i dużej różnorodności materiałów. Dławnice kablowe można też z powodzeniem stosować w ruchomych aplikacjach.

Bezpieczeństwo maszyn
Bezpieczeństwo maszyn

Złącza szczelne

W środowisku przemysłowym istotne jest też bezpieczne łączenie przewodów. Dobrą propozycją jest zastosowanie wysokiej jakości złączy szczelnych firmy Techno. Wysoki stopień ochrony umożliwia stosowanie złączy szczelnych nawet w środowisku, gdzie występuje wilgoć (np. przemysł spożywczy, rozlewniczy itp.). Dla cięższych i bardziej skomplikowanych połączeń dedykowane są złącza przemysłowe Molex serii HDC, które cechuje wysoka wytrzymałość i kompaktowe wymiary. Są one zaprojektowane w sposób umożliwiający rozłączanie w momencie konserwacji, serwisu lub modyfikacji, ale są też doskonale zabezpieczone przed przypadkowym rozłączeniem.

Peszle

Poza miejscami połączeń lub przeprowadzania, przewody i kable powinny być także dobrze zabezpieczone przed oddziaływaniem środowiska przemysłowego, zarówno w maszynie, jak i poza nią. Do tego celu doskonale nadają się peszle firmy Interflex.

Bezpieczeństwo maszyn

Tester bezpieczeństwa maszyn

Każda maszyna musi przejść testy bezpieczeństwa elektrycznego, nie tylko na początku użytkowania, ale też powinna być pod tym kątem sprawdzana cyklicznie. Do tego typu potrzeb doskonale nadaje się dedykowany tester bezpieczeństwa maszyn firmy Gossen Metrawatt. Urządzenie dokonuje wszystkich niezbędnych pomiarów i testów bezpieczeństwa zgodnie z normą maszynową EN60204.

SYGNALIZACJA

Jedną z najważniejszych kwestii w każdym zakładzie produkcyjnym jest odpowiednia i czytelna sygnalizacja.

Bezpieczeństwo maszyn

Lampki sygnalizacyjne

W maszynie mogą być zamontowane lampki sygnalizacyjne, które informują operatora o stanie pracy maszyny, procesach technologicznych, obwodach elektrycznych oraz o nagłych zdarzeniach (usterka, zagrożenie, błąd w maszynie). Dobór odpowiedniego koloru pozwoli ułatwić identyfikację komunikaty. Do tego zadania doskonale nadają się lampki sygnalizacyjne firmy Giovenzana, które charakteryzuje trwałość, prostota montażu, jasne światło i duży wybór kolorów.

Lampki sygnalizacyjne sprawdzają się w bezpośrednim otoczeniu, przy pulpicie. Jednak w zakładach produkcyjnych, które przeważnie mają dużą powierzchnię, jest potrzebny też nieco inny rodzaj sygnalizacji.

Sygnalizatory i kolumny sygnalizacyjne

Nieodzowną częścią maszyn produkcyjnych są także sygnalizatory i kolumny sygnalizacyjne. Ze względu na swój zasięg mogą informować o stanie pracy maszyny z większej odległości. Są też nieodzownym elementem każdego systemu bezpieczeństwa. W ofercie mamy pełną gamę sygnalizatorów i kolumn sygnalizacyjnych firmy Werma, Compro oraz Mucco.

Bezpieczeństwo maszyn